Panorama.sk in SlovakSK
Weather

Odkial prichadzas, rytier Juraj?

Knight George' s Fountain

This text is in Slovak language only.

Rytier Juraj, ktorému slávu zaistil zápas s drakom a vyslobodenie devy z jeho pazúrov, zvádza legendárny súboj na nádvorí Primaciálneho paláca. Boj nesprevádza rykot zranenej obludy, ale iba nežný zurkot fontány. K pokojnej zvukovej kulise by sa možno hodil menej dramatický výjav, ale v skutočnosti ani rytier Juraj nevyzerá pri všetkej tej námahe s drakom ako zurvalec. Preto sa mi veľmi páči. Tvári sa pokojne a vážne. Výraz jeho obličaja odráža skôr sústredenie sedliaka, ktorý drží v ruke rýľ, nie kopiju, a dorába s pokorou svoj chlieb každodenný. Dívam sa naňho, opakujem si legendu, podľa ktorej odcválal Juraj od obludy so zachránenou pannou, ale namiesto latinskej otázky Quo vadis - Kam sa uberáš, rytier Juraj, sa pýtam, Odkiaľ si prišiel - udatný drakobijca?

Prave tato otazka nevzrusuje iba mna, ale aj historikov.

Az donedavna panoval nazor, ze fontana pochadza z parku Letneho arcibiskupskeho palaca. Tvrdenie spochybnil historik Stefan Holcik. Vychadza z faktu, ze susosie daroval mestu roku 1929 bratislavsky obchodnik Rudolf Wahl. Predtym sa nachadzalo na jeho pozemku v priestore medzi Vajanskeho nabrezim, Kupelnou ulicou, Grösslingovou ulicou a budovou Univerzity Komenskeho. V sukromnom majetku sa zachovala fotografia susosia z obdobia po roku 1920.

"Predpokladalo sa, ze susosie bolo pôvodne sucastou niektorej z fontan v parku Letneho arcibiskupskeho palaca (teraz urad vlady). V zachovanych velmi detailnych popisoch tamojsich fontan vsak nie je zmienka o svätom Jurajovi, ani napriek tomu, ze zakladatelom parku v 17. storoci bol arcibiskup Juraj (Georg) Lippay a mohol vzdat zriadenim fontany hold svojmu osobnemu patronovi. Za hradbami mesta bolo vsak v 17. a v 18. storoci viacero zahrad s fontanami, ktorych majitelia niesli meno Georg - Juraj," napisal historik Holcik v jednom z cisel Bratislavskych novin. V zavere clanku sa dostava k indicii, ktora ho priviedla k zmene nazoru o pôvodnom Jurajovom "sidle":

"V priestore pri Dunaji, na mieste dnesneho parkoviska za budovou Univerzity Komenskeho, staval do 40. rokov 20. storocia majer a zahradny palac grofa Georga Apponyiho. O vzhlade, rozsahu ci moznej socharskej vyzdobe prilahlej zahrady nie sme informovani. Urcite vsak nie nahodou objavil pan Wahl poskodene susosie na svojom pozemku. V roku 1988 postavili v parku pri byvalej letnej rezidencii arcibiskupa novu budovu vlady. Nedaleko nej umiestnili odliatok susosia z nadvoria Primacialneho palaca. Byval vsak original skutocne v parku pri letnej rezidencii arcibiskupa?" pyta sa Holcik.

Susosie je na nadvori Primacialneho palaca od roku 1930. Historik umenia Ivan Rusina v knihe Renesancna a barokova plastika v Bratislave uvadza, ze jeho autorom je pravdepodobne Juraj Lippay ml., grafik a sochar, synovec arcibiskupa Lippaya. Prave podla jeho navrhu vytesal neznamy bratislavsky kamenar pred rokom 1658 sochu rytiera Juraja. Na zaciatku minuleho storocia bolo susosie velmi poskodene, ani jedna z dracich hlav nejestvovala. Tie dnesne su vydarenou rekonstrukciou sochara Alojza Rigeleho.

Juraj nemá v Bratislave iba svoju fontánu, ale aj svoj deň. Od stredoveku sa tradovalo, že na Juraja pripadala voľba prešporského richtára. V našich časoch sa okolo 24. apríla otvárajú zdarma dvere múzeí, galérií, športovísk, ulice ožívajú jarmočným ruchom, divadlom a koncertami. Vtedy je Bratislava pre všetkých - tak sa volá podujatie mestskej samosprávy, ktoré má potešiť Bratislavčanov, ale aj návštevníkov mesta. Sme ti povďační rytier, aj za zabitého draka, aj za tie voľné vstupy, veď možno práve ty si vnukol pánom radným výbornú myšlienku, keď zdvihli unavený zrak od pracovných stolov k oknu a povzbudili sa pohľadom na tvoju vyrovnanosť s ťažkým údelom. Dobre, že si pricválal zo svojho neznámeho bydliska na nádvorie Primaciálneho paláca, kde je úradovňa bratislavského primátora. A do tretice dobre, že tvoja kópia je aj v niekdajšej záhrade letného arcibiskupského paláca, pri terajšom sídle vlády. Možno tiež budeš na ňu blahodarne pôsobiť...

Ida Bibelova

Knight George' s Fountain

Fontána rytiera Juraja

Nádvorie Primaciálneho paláca
Fontána z polovice 17. storočia stála pôvodne na inom mieste, na nádvorí Primaciálneho paláca je od roku 1930.
Autorom súsošia je pravdepodobne Juraj Lippay mladší, dračie hlavy rekonštruoval Alojz Rigele.
Námetom súsošia je legenda o rytierovi Jurajovi, ktorý porazil trojhlavého draka a zachránil z jeho pazúrov devu.

More information:

Sculptures and Fountains in Bratislava

Published: 2007-08-23
Updated: 2007-08-23

Categories: - Historical Attractions