Panorama.sk in SlovakSK
Weather

Poznamky k rymovackam

Zenske meno Lea

Meno Lea pochadza z hebrejskeho Li-ah, co znamena antilopa, gazela. Podobne muzske meno Leo pochadza z latinskeho Leo, co znamena lev. Podla publikacie Vyberte si meno pre dieta.

Wiki

Wiki, ktore sa stalo jednym z dvoch slov, z ktorych vznikol nazov Wikipedia, znamena v havajcine rychly. Druha cast nazvu je dokoncenie slova encyklopedia.
> Viac o vzniku Wikipedie.

Sezona topolov

V Bratislave sa v roku 2011 zacala sezona topolov, ktora sa vyznacuje lietajucimi chumacmi, uz na troch zmrznutych (na Pankraca, Servaca o Bonifaca). Poznamka k rymovackam O troch zmrznutych.

Ku vzniku mien Alfred a Alfreda

Pochadzaju zo staroanglickeho aelf + raed, co znamena mudry poradca, ktoremu pomahaju duchovia elfovia... Domacka podoba mena je Fred - Freda. Uvadzaju autori knihy Vyberte si meno pre dieta. (Poznamka k rymovacke pre Alfreda.)

Cudna Diana

Diana bola v starom Rime bohynou polovaciek a vedela sa rozpravat so zvieratmi. Zobrazovali ju s lukom a sipmi. Okrem toho bola stelesnenim cudnosti a panenstva, a tiez ochrankynou zien. (Poznamka k rymovacke o Diane.)

Od Eliasa k Iljovi

Elias, starozakonny prorok ukoncil svoju zazracnu zivotnu drahu na Zemi odchodom na ohnivom voze, co je dodnes vyzvou pre UFO-logov. Zaujimave je, ze si nasiel miesto nielen vo „svätych“ knihach zidov a krestanov, ale aj muslimov.

V slovanskych kulturach mal prorok Elias udajne vyznamene postavenie preto, lebo ho vdaka ohnivemu vozu bolo mozne prirovnavat k dominantnemu slovanskemu bohovi hromu a blesku Perunovi. A misionarom sa Elias hodil ako Perunov nastupca v predstavach ludu. Krestanska cirkev to uplatnovala najmä na vychode.

V Rusku Eliasa premenovali na Ilju - a jeho meno sa stalo aj menom najznamejsieho hrdinu bohatierskych bylin (povesti) - Ilju Muromca. V Rusku po Iljovi Muromcovi, neohrozenom obrancovi vlasti, pomenovali pancierovy vlak, viacero lodi a reaktivny bombarder. Mozno ocakavat, ze Iljove meno ponesu v duchu tejto tradicie aj dalsie stroje.

Ilja je na Slovensku zrejme castejsie meno nez Elias. (Poznamka k rymovacke o Iljovi.)

Ženské meno Marta

Pozrite básničky o Marte.

Podrobna analyza povodu mena Bozidara (425)

Podla publikacie Vyberte si meno pre dieta pochadza meno Bozidara z juznoslovanskeho mena s povodnym vyznamom Bozi dar. Podrobna analyza tohto mena prezradza, ze mohlo vzniknut aj inac:

Bol raz zid Ara,
co huncutstva stvara.
Svojimi metaforami a figlami
ziska si objatie nejednej dievciny.
Na brusko ukazuje stastna stvora
a vravi „bo zid Ara“...
A tak prisla Bozidara.

(vk)

Proglas -  Foreword - cover page

Uryvok z Proglasu (477)

Proglas — predslov, resp. basnicky predhovor k prekladu evanjelia, napisal Konstantin Filozof (827 - 869), zakladatel slovanskeho pisomnictva.

Lebo su nahe bez knih vsetky narody,
bo nemozu sa borit v boji bez zbroje
s protivnikom a dusi nasich zahubcom,
odsudene su vecnej muke za korist.

Informacie o kniznom vydani Proglasu.

Cely prelozeny Proglas je v Zlatom fonde SME.

Najslavnejsia Edita (485)

Najslavnejsia Edita je asi francuzska sansonierka Edith Piaf. Znamu pesnicku Nelutujem nic iste najdete na YouTube. Original vo francuzstine je nizsie a slovensky preklad je zasa na strankach Supermusic.

Je ne regrette rien

Text: Michel Vaucaire, hudba: Charles Dumont, 1960

Non, rien de rien
Non, je ne regrette rien
Ni le bien qu'on m'a fait, ni le mal
Tout ça m'est bien egal
Non, rien de rien
Non, je ne regrette rien
C'est paye, balaye, oublie
Je me fous du passe

Avec mes souvenirs
J'ai allume le feu
Mes chagrins, mes plaisirs
Je n'ai plus besoin d'eux
Balayes mes amours

Avec leurs tremolos
Balayes pour toujours
Je repars à zero

Non, rien de rien
Non, je ne regrette rien
Ni le bien qu'on m'a fait, ni le mal
Tout ça m'est bien egal
Non, rien de rien
Non, je ne regrette rien

Car ma vie
Car mes joies
Aujourd'hui
Ça commence avec toi...

Slavna Natalie od Gilberta Becauda (497)

Beethovenova sonáta Pre Elišku (499)

Krížnik Auróra (526)

Krížnik bol pestovaným symbolom ruskej boľševickej revolúcie roku 1917 a aj dnes slúži ako múzeum. Viac o krížniku vo Wikipédii.

Vestalka Klaudia (543)

Klaudia - jedna z vestaliek, panenskych rimskych knaziek, strazkyn posvätneho rimskeho ohna, posobila po roku 143 pred nasim letopoctom. Vestalky boli styri, neskor ich bolo sest a boli zasvätene rimskej bohyni Vesta a ohen chranili v jej chrame. Bohyna Vesta bola bohynou domaceho krbu, ktory sa neskor stal symbolom celeho rimskeho statu. Starobyly kult Vesty zrusil cisar Gratianus v roku 382 nasho letopoctu.

Kornel a roh (rymovacka 552)

Je mozne, ze meno Kornel (Cornellius) pochadza z latinskeho slova cornu - roh.

Edmundov pribeh lasky (rymovacka 557)

Edmund Percival Hillary 29. maja 1953 spolu so serpom Tenzingom Norgayom uskutocnili prvy uspesny vystup na najvyssiu horu sveta (8848 metrov nad morom) Mount Everest. Tibetania horu, ktorej vyska sa podla merani pohybuje od 8844 az k 8850 metrom, volaju Comolungma (Bohyna - matka sveta) a nepalcania Sagarmatha (Bohyna nebies). Novozelandcan Edmund Hillary nasledne dostal v Britanii titul Sir. Obaja nikdy nepovedali, kto z nich vstupil prvy na vrchol hory. Pri extremnych vystupoch v obrovskych vyskach kazdy ide za seba a rozostupy byvaju velke. Horu dobyli obaja spolocne.


Citajte viac o dobyjani Everestu

Published: 2015-01-15
Updated: 2015-01-15

Categories: - Regional Culture, Folklore