Panorama.sk in SlovakSK
Weather

Ako je to so snezienkami: Su chranene, ci nie?

Galanthus Nivalis

Mozno by sa to dalo nazvat "informacna zotrvacnost". Ide o presvedcenie mnohych ludi, ze dnes su snezienky u nas chranene. Od roku 1999 az do roku 2003, to na Slovensku pausalne platilo, ale dnes si ich mozete volne odtrhnut, pokial nerastu na uzemi, ktore je vyhlasene za treti a vyssi stupen chranenej krajinnej oblasti.

"Ak snezienky vyrastli napriklad v zahrade, je dovolene ich natrhat bez postihov. Rezort zivotneho prostredia apeluje na vsetkych, aby si vazili prirodu okolo seba tak, aby sa z tychto jarnych kvetov mohli tesit aj dalsi ludia," pise sa v tlacovej sprave Ministerstva zivotneho prostredia. Niekdajsie zaradenie snezienok na zoznam chranenych rastlin zapricinil ich masivny zber najmä pred Medzinarodnym dnom zien.

Vo vyssom stupni chraneneho uzemia by mohlo byt zbieranie snezienok potrestane pokutou, ktorej horna hranica je az 3300 EUR.

Vyrubenie pokuty v takejto vyske je, dovolim si napisat, trocha nepravdepodobne... Faktom je, ze ak si chcete slobodne nazbierat kyticku snezienok, nemali by ste sa za nimi vybrat do prirodnych rezervacii. Zoznam chranenych uzemi si mozete vyhladat na strankach Enviroportalu.

Ak hladate aktualny zoznam chranenych rastlin, zivocichov a biotopov, tak ho najdete vo vyhlaske cislo 579/2008 Ministerstva zivotneho prostredia. Tuto vyhlasku najlahsie najdete tak, ze pojdete na stranku www.zbierka.sk a tam do vyhladavaca zadate 579/2008. Tak sa dostanene k pomerne velkemu PDF suboru, kde su uvedene aj latinske nazvy i ocenenie prirodnych "artefaktov".

Snezienka, plnym menom Snezienka jarna, sa po latinsky vola Galanthus Nivalis a patri jej pozicia prveho symbolu jari asi tak vyrazne, ako je symbolom prichadzajucej jesene krdel odlietajucich lastoviciek.

Snezienka potesi a preto sme jej venovali basnicku Snezienka pre Radku.

Su sice mile, ale aj jedovate

Ako uvadza dalsia tlacova sprava Ministerstva zivotneho prostredia, "snezienka jarna je rastlina, ktora patri medzi trvalky. V priaznivych podmienkach moze dorast do vysky 20 cm. Jej zvoncekovite kvety putaju pozornost tromi snehobielymi okvetnymi listkami. Rozkvitnute dokazu odolat aj desatstupnovym mrazom. Na snezienky si treba davat pozor, pretoze cela rastlina je jedovata. Obsahuje nebezpecne alkaloidy a najjedovatejsou castou je cibula."

"V tretom a vyssom stupni ochrany mozno zbierat a trhat snezienku iba na vynimku udelenu v zmysle zakona o ochrane prirody a krajiny... Komercnu cinnost v ramci unie, dovoz a vyvoz snezienky jarnej z a do krajin mimo EU riesi aj europska legislativa ako aj zakon o ochrane druhov volne zijucich zivocichov a volne rastucich rastlin – tzv. zakon CITES. Pokial by niekto chcel napriklad s kvetom snezienky takymto sposobom obchodovat, musi splnit podmienky urcene europskou legislativou a zakonom CITES. Obmedzenia sa vsak tykaju len samotnych cibuliek a kvetov snezienky z volnej prirody. Z europskej legislativy a zakona CITES su vynate semena, spory, pel a rezane kvety umelo vypestovanych rastlin," dodava tlacova sprava.

Vlado Bibel

Published: 2015-02-14
Updated: 2015-02-14

Categories: Trips, walks