Panorama.sk in SlovakSK
Weather

Bananovy George sa klze ako na supke

George Blair

Miluje žltú farbu . Vraj preto, lebo má rád banány. Zlé jazyky hovoria, že to hovorí, aby sa zavďačil banánovej spoločnosti Chicquita, v ktorej robil hovorcu. Deväťdesiattriročný Američan George Blair, známy ako Banánový George môže mať k banánom kladný vzťah aj pre niečo iné. Na vode i na snehu sa kĺže ako na šupke, a pritom nespadne. V roku 2005 ho už tretíkrát zapísali do Guinnessovej knihy rekordov ako najstaršieho bosonohého vodného lyžiara.

Na vodných lyžiach sa naučil jazdiť, keď mal štyridsať a o šesť rokov neskôr začal lyžovať na vode naboso. Je to šport, pri ktorom lyžiar jednou nohou naboso kĺže po vodnej hladine a druhú, zdvihnutú, má pripevnenú k vlečnému lanu na doske.

Keď časopis Sports Illustrated v roku 2002 vyhlásil anketu o najpríťažlivejšieho atléta, medzi 80 favoritmi sa ocitol aj vtedy 87-ročný Banánový George. Všetkých natoľko uchvátil, že sa stal víťazom. "Nikdy by som si nepomyslel, že vyzerám sexi. Teraz sa takmer nadúvam od pýchy. Aký som len pyšný! To je jeden z najväčších komplimentov, akých sa mi kedy dostalo," komentoval výsledok ankety.

"Musíte sa starať o svoje telo, pretože, keď ste v zlej kondícii, nemôžete byť šťastní. Primerane jedzte a cvičte, koľko len vládzete. Nepreceňujte hodnotu vecí, žite jednoducho," radí zaslúžilý športovec a hovorí, že pocit šťastia nikdy natrvalo nevyviera z materiálnych hodnôt.

Pochádza z Toleda v štáte Ohio v USA a v posledných rokoch žije na Floride. Vodné lyžovanie a snowboard sú jeho záľuby, ale aj povolanie. Narodil sa v roku 1915. Jeho životné motto znie: Dokáž to! V Guinessovej knihe rekordov má miesto v kategórii mimoriadnych zručností. Okrem toho je držiteľom ďalších ocenení, špecializovaný časopis zameraný na vodné lyžovanie Water Ski Magazine ho v roku 2003 vyhlásil za svoju ikonu. Vystupuje v populárnych programoch amerických televíznych kanálov, ale aj v britskej BBC. V osemdesiatych a deväťdesiatych rokoch kraľoval v súťažiach bosonohých vodných lyžiarov, v osemnástich amerických turnajoch získal 15 medailí a z desiatich svetových sa zúčastnil na ôsmich. Viedol americké olympijské snowboardové družstvo na kvalifikačných pretekoch v roku 1998, a hovorí, že to bola preňho tá najvyššia česť. Mieril dokonca aj na zimné olympijské hry v roku 2002 v Salt Lake City, kde chcel súťažiť v obrovskom slalome!

"Som veľmi, veľmi zaneprázdnený, ale milujem to. Žijem na plné obrátky, " prezradil v rozhovore pre Sport Illustrated.

V roku 2000 sa vydal na úspešné exhibičné turné po Európe. Obratný starec v žltom drese si získal srdcia divákov. Žltej ostal verný aj na suchu, na prechádzku Parížom sa vybral v žltom kovbojskom klobúku.

Je nepochybne najlegendárnejším vodným lyžiarom na svete. Jeho tvár sa usmieva na billboardoch od Brooklynu, cez Portoriko až po Kubu. Keď práve nemá exhibíciu na niektorej z hladín svetových morí, chodí naboso pred svojím domom.

(ib)

.Pripojte komentár

More information:

Guinnessova kniha rekordov: Od marnivosti k jedinecnosti

Published: 2008-12-04
Updated: 2008-12-04