Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Panorama.sk in SlovakEnglish
Dnes je 17.1.2018
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.2277USD   25.531CZK   0.89043GBP   308.90HUF   4.1686PLN   7.4340HRK . . . viac

Pozvánka na výstavu: Josef Čapek - Tajomstvá obrazov

Mr. Myself, by Josef Čapek - from exhibition Josef Čapek -  Mysteries of Pictures

Galéria mesta Bratislavy od 3. apríla predstavuje najväčšiu výstavu diel slávneho českého výtvarníka a spisovateľa Josefa Čapka, aká kedy bola na Slovensku.

Len o máloktorom významnom európskom maliarovi sa dá povedať, že je prítomný v mnohých našich domácnostiach. O Josefovi Čapkovi, ktorého dielo patrí k zlatému fondu európskeho kultúrneho dedičstva, to možno vyhlásiť bez akejkoľvek pochybnosti. Je tomu tak preto, lebo Čapek bol mnohostrannou osobnosťou a nevenoval sa iba výtvarnému umeniu, ale bol aj spisovateľ a jeho knižka Povídaní o pejskovi a kočičce stojí na poličkách v detských izbách už viac ako polstoročie. Pôvabné kresby a láskavý príbeh čas vôbec nepoznačil. Prostredníctvom psíčka a mačičky sa niekoľko generácií už v detstve zoznámilo s Josefom Čapkom, ako s človekom, ktorý miloval život, prírodu a deti. Túto charakteristiku umelca možno vycítiť aj z jeho obrazov. Možno je to preto, lebo Čapek sa v tvorbe držal zásady "Najskôr treba mať obrazu plné srdce, aby ho potom mohli byť plné oči."

Airplane, by Josef Capek - from exhibition Josef Capek -  Mysteries of Pictures, GMBBefore Sleeping, by Josef Čapek - from exhibition Josef Čapek - Mysteries of Pictures, GMB

Profilovou výstavou 130 vybraných diel sa autor po 28 rokoch opäť vracia do Bratislavy (v roku 1981 Galéria mesta Bratislavy uporiadala tematickú výstavu Humanizmus a antifašizmus v diele Josefa Čapka: 1887 - 1945). Diela na výstave pochádzajú z 11 popredných českých galérií a SNG v Bratislave. Viac než šesťdesiat percent obrazov pochádza zo súkromných zbierok. Mimoriadne náročná výstava sa pripravovala takmer dva roky.

Spoluautor výstavy Jan Kukal o projekte povedal: "Výstava autora predstavuje od jeho kubistických začiatkov, cez zameranie sa na civilizmus a magický realizmus smerujúci k expresívnym symbolickým krajinám 30. rokov, ktoré boli inšpirované jeho pobytmi na Slovensku. Názov výstavy je odvodený z myšlienky, v ktorej Čapek prirovnáva maľovanie k čarovaniu s tvarmi, farbami a líniami."

Výstava nepoteší iba dospelých, ale aj deti, ktoré môžu hravou formou poznávať obrazy vďaka brožúrke Detský sprievodca svetom Josefa Čapka.

Josef Čapek

Okrem obrazov si návštevník môže prezrieť aj fotografie, ktoré zachytávajú Josefa Čapka spolu s jeho rodinou, manželkou a bratom Karlom Čapkom. Každý návštevník si so smútkom prezrie list, ktorý Josef Čapek poslal svojej žene z koncentračného tábora. Aj dnes, po vyše polstoročí sa len ťažko dá stráviť skutočnosť, že veľký umelec a láskavý človek, odvážny bojovník proti bezpráviu, zomrel po šesťročných útrapách v nacistickom koncentráku.

Miesto výstavy: Galéria mesta Bratislavy, Mirbachov palác
Dátum konania výstavy: 3.04.2009 - 21.06.2009

.Pripojte komentár

3. 4. 2009   
Kalendár - rýmovačky k meninám, informácie o kalendárových zvykoch
Reklama
Mailujte adresu stránky

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2016, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho zariadenia.