Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Hrob Chatama Sofera

Portrét Chatama Sofera
Hrobka Chatama Sofera

Chatam Sofer, vlastným menom Moše Schreiber (1762-1839) bol známy ortodoxný rabín a učenec. Narodil sa vo Frankfurte nad Mohanom a ako rabín pôsobil v Prostejove a Mattersdorfe v Burgenlande. Najdôležitejšie obdobie jeho života je zviazané s Bratislavou. Tu pôsobil ako vrchný rabín a bol vedúcou autoritou v ideologickom zápase za zachovanie tradičného judaizmu v 11. storočí. Prísne ortodoxný rabín viedol v Bratislave rabínsku školu, ješivu, ktorá vo svojej dobe patrila k najvýznamnejším centrám židovského učenia v Európe.

Hrobka Chatama Sofera

História židovského cintorína siaha do 17. storočia, založil ho spolok Chevra-Kadischa, pri dnešnom vyústení cestného tunela. Cintorín mal malú rozlohu, preto boli hroby vrstvené v dvoch i troch horizontoch. Pochovávalo sa tu do roku 1845. Zachovalo sa z neho iba podzemné mauzóleum Chatama Sofera, v ktorom sa nachádza jeho hrobka a ešte 22 ďalších hrobov.

Chatam Sofer Memorial
Chatam Sofer Memorial

Dôležité upozornenie:

Pamätník Chatama Sofera nie je múzeum, je to posvätné židovské miesto. Návštevníci si preto musia prehliadku dohodnúť s úradom židovskej komunity v Bratislave.

Zdroj: Synagoga Slovaca

Viac informácií:

Pamiatky starej Bratislavy

Bratislavský online sprievodca

Vydané: 2015-01-15
Aktualizované: 2015-01-15