Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Ivan Bajo: Smiech na lane

Autogramiáda Ivana Baja

Ivan Bajo (1935-2022), je autorom Smiechu na lane, knihy úsmevných príbehov o horolezcoch, ktorá v roku 2021 vyšla už v šiestom vydaní. Kniha bola v roku 2021 vydaná pri príležitosti stého výročia vzniku Slovenského horolezeckého spolku JAMES.


Obálka 6. vydania.

O šiestom vydaní knihy

Väčší priestor dostali niektoré obrázky. Pribudli texty o knihe a autorovi - doslov Tibora Šurku z roku 1977 k vôbec prvému, modrému vydaniu knihy a doslov Mariána Šajnohu k tretiemu, žltému vydaniu knihy z roku 2007.

O piatom vydaní knihy

V piatom vydaní sú tri nové príbehy: Moja prvá vynáška, Tragédia v severnej stene Javorového rohu, Slovenský kolektívny prvospust z vrcholu Európy - z Elbrusu. Pribudli aj karikatúry, ktoré dosiaľ neboli knižne publikované.

Obsah 5. vydania:

O štvrtom vydaní knihy

Mal som vzácnu návštevu. Ivana Baja, dnes už sedemdesiatsedemročného pána. Prišiel sám, vlastným autom, bez problémov ma vyhľadal na bratislavskom sídlisku. Spolu sme urobili posledné korektúry nového, už štvrtého vydania jeho knihy Smiech na lane. Ivan, aj keď pred časom vyhlásil, že "už stačilo", prispel do nového vydania novými textami aj novými karikatúrami. Nielen ako horolezec, ale aj ako autor má "dobrú výdrž".

Nové vydanie knihy je už vytlačené a ja chcem ešte s omeškaním napísať pár riadkov, ktoré by mohli byť aj pre tých, ktorí knihu nepoznajú, kľúčom k pochopeniu prečo je taká populárna.

Nielen zbierka karikatúr a príbehov

Smiech na lane je na prvý pohľad zbierkou karikatúr a príbehov - najmä z horolezeckého prostredia, ale pozorný čitateľ zistí, že autor mu poskytuje viac, než len prchavé pobavenie. Bajov humor inšpirovaný strádaniami a radosťami horolezcov je spôsobom ako nazerať na svet, ako si užívať jeho veselšie stránky, či naopak, ako sa vyrovnávať s trápeniami, ktoré život prináša.

Filozofia šibeničného humoru

Bajo v osobných rozhovoroch hovorí o humore zúfalcov, o šibeničniom humore. Vraví tiež, že nie každý je na taký humor stavaný. Aj obálka knihy s visiacim horolezcom je vlastne taká: Pozor, šibeničný humor! Niekedy sa mi zdá, a asi nebudem sám, že je to humor prepotrebný v bežnom živote. Že Bajove kreslené historky na lane sú hyperbolou situácií, do ktorých sa človek neraz dostane a človeku v živote často neostáva iné, než prijať tento bajovský liek "šibeničného humoru" na strávenie nestráviteľných "pochútiek", ktoré život navarí, alebo - ktoré si sami navaríme. Je to v danej situácii to najlepšie, aj keď vynútené riešenie...

Poézia dobrodružstva

Bajovi hrdinovia majú jednu výhodu. Dostávajú sa do zapeklitých situácii dobrovoľne - v rámci voľného času, v rámci hľadania zážitkov. To je ich šťastie a neraz i nešťastie zároveň.

Lezenie je aj o dobrodružstve, o niečom, čo je za prahom bežných dní. Ak čitateľa taký svet láka, Bajove historky ho potešia.

Rada "balvanistom"

Pravda, dnes sa dobrodružný rozmer lezenia stiera jeho samotným vývojom - športové lezenie v lezeckých halách je dobre zabezpečené, je to vlastne akási gymnastika na vertikále, a úspešne ju skúšajú aj deti.

Ivan sa v najnovšom vydaní knihy "vysporadúva" aj s novými lezcami, ktorí často lezú naisto, bez toho, aby sa vystavovali nebezpečenstvu spojenému s klasickým horolezectvom. Jeho radu "balvanistom" si môžete prečítať v príbehu nazvanom Matraciáda.

Ďalšie nové príbehy pomenoval: Ako som sa zaprel, Tatranský zárobok.

Do štvrtého vydania sme zaradili aj Slovenskú bačovskú himalájsku expedíciu, ktorá z predošlého tretieho vydania vypadla. A sú tam po prvý raz aj fotografie Ivana Baja.

Dobrý humor

Nové texty sú znova napísané výborným literárnym jazykom a s humorom, ktorý nielenže je šibeničný, ale aj dobrý. Pre upresnenie ešte treba dodať, že dobrého a nešibeničného humoru je v knihe možno ešte viac, než toho šibeničného. A nielen o horolezcoch, ale aj o tatranských nosičoch, turistoch, o hubároch a lyžiaroch. Užite si ho. Tentokrát so zeleným vydaním Smiechu na lane.

Vlado Bibel, september 2012


Ivan Bajo v roku 1962 pri zápise do vrcholovej knihy na Jahňacom štíte.
Snímka: Ing. Zdeněk Kysilka

UKÁŽKY

Horolezecký Štedrý večer

O ceproch a horolezcoch

Lavínové metamorfózy

Úsmevné čriepky z inak vážnych článkov

Ivan Bajo: Smiech na lane

Z histórie

Prvé vydanie knihy s modrou obálkou vyšlo v roku 1977 a vydala ho Telovýchovná jednota IAMES Bratislava. Druhé, biele vydanie, vydala Sagarmatha v roku 1992. Tretie (žlté) vydanie knihy, ktoré sme pripravili v Panoráme.sk, pokrstil 15. apríla 2007 na Festivale Hory a mesto v bratislavskom Auparku horolezecký veterán Marián Šajnoha. Nekrstili sme šampanským, ale malým horolezeckým čakanom.

Tretie slovenské vydanie knihy obsahovalo vyše tri desiatky príbehov a historiek z pera autora a vyše 140 kresieb. V štvrtom (zelenom) vydaní z roku 2012 pribudli tri autorove poviedky a ďalšie, dovtedy knižne nepublikované ilustrácie.

Smiech na lane vyšiel aj poľštine.

V roku 2016 sme pre festival Hory a mesto v Bratislave pripravili výstavu kresieb Ivana Baja a jeho humoristických súpútnikov - Na jednom lane s Ivanom Bajom. Ukážky z výstavy: >>

AUTOGRAMIÁDA IVANA BAJA k 4. (zelenému) vydaniu

Autogramiáda sa uskutočnila v nedeľu 16.12.2012 o 15:30 v Café Stena na Trenčianskej 47 v Bratislave (budova, kde je aj lezecká hala VERTIGO).

Premietali sme autorove karikatúry a autor rozprával i čítal svoje historky.


Snímky z autogramiády: >>

Dotlač Smiechu na lane 2015

Dotlač Smiechu na lane sa podarila. V novembri 2015 je kniha znova dostupná.

SAMOLEPKY - napríklad na prilby


V decembri 2014 sme pripravili tri nálepky s karikatúrami Ivana Baja na tému Vždy s úsmevom. Samolepky sú vypredané.

Ďalšie info...

Smiech na lane, obálka, 6. vydanie

Predaj knihy

Nové vydanie knihy je k dispozícii od augusta 2021.

Knihu si možno objednať u nás v Panoráme.sk a v JAMESe.

Malý počet kníh je rozširovaný aj knižnou distribúciou Partner Technic, takže Smiech na lane môže byť dostupný aj v iných kníhkupectvách.

Zoznam predajných miest

Bratislava
Lezecká hala Vertigo.

Poprad
Kníhkupectvo Christiania.

Tatranská Lomnica
BajoArt a Kníhkupectvo pani Slobodníkovej.

V piatom vydaní sú tri nové príbehy: Moja prvá vynáška, Tragédia v severnej stene Javorového rohu, Slovenský kolektívny prvospust z vrcholu Európy - z Elbrusu. Pribudli aj karikatúry, ktoré dosiaľ neboli knižne publikované.
OBJEDNAJTE TU:Order
Smiech na lane
Autor: Ivan Bajo
Cena: 12.90 EUR
Mierka: 0
Kategória: Horolezectvo
Vydavateľ: Panoráma.sk
Vydanie 6.
Rok vydania: 2021
ISBN: 978-80-967997-7-0
Počet strán: 156
Mäkká väzba
Rozmery: 22.70 x 15.50 cm
Nákupné podmienky
Pozrite ďalšie v kategórii
>> Horolezectvo

Vydané: 2012-11-17
Aktualizované: 2019-11-20

Kategórie: Horolezectvo