Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Google Translate
Panorama.sk in SlovakEnglish
Dnes je 7.10.2015
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.1266USD   27.099CZK   0.73580GBP   312.17HUF   4.2300PLN   7.6095HRK . . . viac LOGIN

Horolezecký sprievodca Vysoké Tatry

Mountaineering Guide - Vysoké Tatry

Horolezecký sprievodca obsahuje výber najkrajších klasických lezeckých výstupov na 17 tatranských štítov. Bol vydaný v roku 2002 a preistenie ciest sa odvtedy z veľkou pravdepodobnosťou zmenilo. Ale výber ciest má dodnes svoju hodnotu.

V úvode sú piktogramy, ktoré umožňujú orientovať sa v nákresoch. Mapky obsahujú aj prístupové trasy ku štítom. Vysvetlivky aj v angličtine, nemčine a francúzštine. 76 strán.

Sprievodcu pripravili známi slovenskí horolezci Róbert Gálfy a Alexander Luczy. "Horolezecký sprievodca – výber najkrajších klasických ciest (I. diel) je určený predovšetkým ľuďom, ktorí prídu do Tatier prvýkrát a chcú si niečo pekné vyliezť. Orientovali sme sa hlavne na južné a juhozápadné steny s pevnou skalou, ktoré v prípade pekného počasia poskytujú naozaj pôžitkové lezenie," píše jeden z autorov, Róbert Gálfy.

Nižšie uvádzame ukážky zo sprievodcu, počnúc jeho úvodom.

Z úvodu

Vysoké Tatry sú najvyšším pohorím Karpatského oblúka. Vrcholia Gerlachovským štítom vysokým 2564 metrov. Základnou horninou je žula. Steny sú väčšinou sklonené, výnimočne zvislé a previslé, ako napríklad Malý Ganek so svojou Galériou. V porovnaní s Vysokými Tatrami je granit skupiny Mont Blancu strmší a kompaktnejší. Vysoké Tatry boli kedysi zaľadnené, čoho svedkom sú vyhladené platne a mnohé jazerá. V súčasnosti ľadovce v Tatrách neexistujú. Začiatkom leta sa stretávame v dolinách, pod stenami a v žľaboch (napr. pri zostupoch) so snehom. V tomto prípade sú mačky a čakan nevyhnutné.

Opísané priestupy stien sú až 900 metrov vyské. Južné a západné steny majú najkrajšiu skalu, sú preto najnavštevovanejšie.

V minulých dvoch rokoch začala skupina tatranských lezcov s osadzovaním nitov v najpopulárnejších lezeckých cestách Tatier. Okrem ciest, ktoré takto zaistili, nájdete skoby a nity len sporadicky. Výstupy majú alpský charakter, schopnosti samostatne zaobchádzať s vklínencami (rocks), friends a skobami sú preto absolútnou podmienkou. Pri väčšine zostupov nie je nutné zlaňovať.

Obtiažnosť výstupov je ohodnotená stupnicou UIAA. Porovnanie s fancúzskou kvalifikáciou je priložené. Hrebene nám poskytujú väčšinou ľahké lezenie a I. a v II. stupni obtiažnosti.

Pred túrami sa dá prenocovať vo vysokohorských chatách. Všetky výstupy sa dajú však podniknúť priamo z tatranských osád za jeden deň. V tomto prípade však treba počítať s dlhými alpskými nástupmi a zostupmi.

Celé Tatry sú národným parkom s prísnou ochranou prírody. Voľné prenocovanie v dolinách, svojvoľné bivakovanie, kladenie ohňa, skracovanie chodníkov, prístup do niektorých prísne chránených dolín, zbieranie kvetov, atď. sú zakázané. Prosíme o dodržanie všetkých predpisov ohľadne ochrany prírody.

Ukážky zo sprievodcu

Volia veza - Mountaineering guide

Východiskom na Voliu vežu zo slovenskej strany je Mengušovská dolina. Volia veža má v sprievodcovi zaznamenaných 5 výstupových trás.

Zopár snímiek v Panoráme z výletu na Voliu vežu.

Volia veza - Mountaineering guide

Cesty na Voliu vežu v detaile.

Steny uvedené v sprievodcovi

Výška
vrcholu
m

Svetová strana

Volia veža

2360

SW

Žabí kôň

2291

S/E

Malý Ganek (galéria)

2425

N

Ošarpance

2364

SW

Batizovský štít

2448

S

Gerlachovský štít

2655

S

Granátová stena

2245

W

Velická stena

2100

S/SW

Ostrý štít

2356

SW

Široká stena

2461

S

Žltá stena

2169

N

Malý ľadový štít

2602

SW

Baranie rohy

2526

SW

Lomnický štít

2634

W

Vidlový hrebeň

2517

SW/NE

Kežmarský štít

2558

S

Objednať: Vysoké Tatry - Horolezecký sprievodca - vypredané. Cena: 6,47 EUR.
Vydané: 6. 3. 2004
Aktualizované: 14. 1. 2014
   
Reklama

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2015, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR, SITA a Panoráma.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR, SITA, Panoráma.sk porušením autorského zákona.