Panorama.sk
Obsah
Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Žiarislav žije v našom svete, ale po svojom

Ilustrácia z knihy Piesňoslová od Žiarislava

pri prastarom dube
býva lesný muž
posteľ má v kadlube
všetko spálil už
mestské odevy aj papiere
oheň zhltol jak tiene
jediné čo má
je jasný duch

Žiarislav - portrét z obalu CD Z vrchárskeho raja

Autor básne písanej s malými písmenami a bez interpunkčných znamienok sa volá Žiarislav a báseň pochádza z jeho zbierky Piesňoslová. Ako iste tušíte, Žiarislav nie je to, čomu sa hovorí občianske meno. Nie je to však iba umelecké meno, pretože Žiarislav si ho nezvolil len z umeleckých pohnútok. Vyjadruje aj osobnostné, životné smerovanie. Tak ako muž v básni sa Žiarislav obrátil k prírode a k pôvodnej slovenskej a slovanskej kultúre.

Hudobník multiinštrumentalista a pesničkár, výrobca hudobných nástrojov, publicista a spisovateľ, bývalý novinár, pôvodným povolaním geológ, žije, pracuje a rozjíma na samote v Stoličných Vrchoch. Odišiel tam po rokoch pôsobenia v mestách, po tom, ako založil spoločosť pre obrodu pôvodného -prírodného duchovna - Rodný Kruh. V horách vytvoril zvláštny salaš, kde žije v spoločnosti koní, kôz, oviec, psov a mačiek, ktoré sú vo voľnom chove. Jeho Gazdovská obroda používa pri výmennom obchode svoju zástupnú menu hrivnu, ktorá zodpovedá hodnote jedného eura a jej stotiny - drobáky zodpovedajú centom. Tiež vedie obrady pôvodných výročných sviatkov, tvorivé dielne a výuku rôznych vedomeckých smerov, ktoré vyvinul na podklade rodného duchovna pre prírodný život v novej dobe.

Založil aj hudobnú skupinu, ktorá sa volá Bytosti a jej členovia hrajú na novodrevných hudobných nástrojoch. To je tiež jedno zo zvláštnych pomenovaní, ktoré vymyslel Žiarislav. Novodrevné nástroje sú tradičné prírodné nástroje a novodrevná hudba je čosi, čo sa podľa Žiarislava vymyká žánrovo aj z world music aj z folku. Novodrevná hudba zaznieva na niekoľkých CD, ktoré Bytosti vydali a nech vás neprekvapí, že okrem nápevov a nástrojov sa občas k tónom v pozadí primieša aj bľačanie oviec alebo psí štekot. Tak je to aj na CD Z Vrchárskeho raja, ktoré, ako sa možno dočítať na booklete, Žiarislav s Bytosťami vydal v roku 6 obnoveného rodného duchovna k Letnému slnovratu. Ukážka z CD: <%song1%>10235<%song2%>10235<%song3%>

Piesňoslová - obálka

"Žiarislav žije tak, ako chce. Spieva tak, ako žije a žije tak, ako sníva, " napísal o ňom slovenský básnik Daniel Hevier a k tejto charakteristike dodáme už len zopár ďalších Žiarislavových veršov:

pri prastarom dube
býva lesný tvor
od perúna oheň
stráži chranibor
košieľka zo žihľavy
zahalený v gubani
obeduje s hadom
les je jeho dvor

pri prastarom dube
býva lesný chlap
nespí iba drieme
hora je mu hrad
všeduch mu hovorí
cez oheň aj cez vody
on posvätný les chráni
v sile dávnych rád

.Pripojte komentár

OBJEDNAJTE TU:Order
CD Z vrchárskeho raja - Žiarislav (Vypredané)
Cena: 11.00 EUR
Mierka: 0
Kategória: Ľudová hudba
Vydavateľ: Diva
Vydanie 0
Rok vydania: 2006
ISBN: 0
Počet strán: 0
Nosič: CD
Rozmery: 0.00 x 0.00 cm
Nákupné podmienky
Pozrite ďalšie v kategórii
>> Ľudová hudba

Vydané: 2009-02-04
Aktualizované: 2009-02-04

Mailujte adresu stránky

Panoráma.sk - Kontakty / O nás
© Copyright 1998 - 2018, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies, ktoré im umožňujú zaznamenávať vaše internetové preferencie. Používaním stránok dávate súhlas so zapisovaním cookies do Vášho internetového prehliadača.