Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Panorama.sk in SlovakEnglish
Dnes je 18.1.2018
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.2230USD   25.516CZK   0.88860GBP   308.75HUF   4.1713PLN   7.4235HRK . . . viac

Žiarislav žije v našom svete, ale po svojom

Illustration from the book Piesnoslova by Ziarislav

pri prastarom dube
býva lesný muž
posteľ má v kadlube
všetko spálil už
mestské odevy aj papiere
oheň zhltol jak tiene
jediné čo má
je jasný duch

Žiarislav

Autor básne písanej s malými písmenami a bez interpunkčných znamienok sa volá Žiarislav a báseň pochádza z jeho zbierky Piesňoslová. Ako iste tušíte, Žiarislav nie je to, čomu sa hovorí občianske meno. Nie je to však iba umelecké meno, pretože Žiarislav si ho nezvolil len z umeleckých pohnútok. Vyjadruje aj osobnostné, životné smerovanie. Tak ako muž v básni sa Žiarislav obrátil k prírode a k pôvodnej slovenskej a slovanskej kultúre.

Hudobník multiinštrumentalista a pesničkár, výrobca hudobných nástrojov, publicista a spisovateľ, bývalý novinár, pôvodným povolaním geológ, žije, pracuje a rozjíma na samote v Stoličných Vrchoch. Odišiel tam po rokoch pôsobenia v mestách, po tom, ako založil spoločosť pre obrodu pôvodného -prírodného duchovna - Rodný Kruh. V horách vytvoril zvláštny salaš, kde žije v spoločnosti koní, kôz, oviec, psov a mačiek, ktoré sú vo voľnom chove. Jeho Gazdovská obroda používa pri výmennom obchode svoju zástupnú menu hrivnu, ktorá zodpovedá hodnote jedného eura a jej stotiny - drobáky zodpovedajú centom. Tiež vedie obrady pôvodných výročných sviatkov, tvorivé dielne a výuku rôznych vedomeckých smerov, ktoré vyvinul na podklade rodného duchovna pre prírodný život v novej dobe.

Založil aj hudobnú skupinu, ktorá sa volá Bytosti a jej členovia hrajú na novodrevných hudobných nástrojoch. To je tiež jedno zo zvláštnych pomenovaní, ktoré vymyslel Žiarislav. Novodrevné nástroje sú tradičné prírodné nástroje a novodrevná hudba je čosi, čo sa podľa Žiarislava vymyká žánrovo aj z world music aj z folku. Novodrevná hudba zaznieva na niekoľkých CD, ktoré Bytosti vydali a nech vás neprekvapí, že okrem nápevov a nástrojov sa občas k tónom v pozadí primieša aj bľačanie oviec alebo psí štekot. Tak je to aj na CD Z Vrchárskeho raja, ktoré, ako sa možno dočítať na booklete, Žiarislav s Bytosťami vydal v roku 6 obnoveného rodného duchovna k Letnému slnovratu. Ukážka z CD:

Piesnoslova - Cover Page

"Žiarislav žije tak, ako chce. Spieva tak, ako žije a žije tak, ako sníva, " napísal o ňom slovenský básnik Daniel Hevier a k tejto charakteristike dodáme už len zopár ďalších Žiarislavových veršov:

pri prastarom dube
býva lesný tvor
od perúna oheň
stráži chranibor
košieľka zo žihľavy
zahalený v gubani
obeduje s hadom
les je jeho dvor

pri prastarom dube
býva lesný chlap
nespí iba drieme
hora je mu hrad
všeduch mu hovorí
cez oheň aj cez vody
on posvätný les chráni
v sile dávnych rád

.Pripojte komentár

Objednať: Žiarislav - Piesňoslová. Cena: 7,60 EUR.
Objednať: CD Z vrchárskeho raja - Žiarislav (Vypredané). Cena: 11,00 EUR.
Vydané: 17. 10. 2013
   
OBJEDNAJTE TU:Order
CD Z vrchárskeho raja - Žiarislav (Vypredané)
Cena: 11,00 EUR
Kategória: Ľudová hudba
Vydavateľ: Diva
Rok vydania: 2006
Nosič: CD
Nákupné podmienky
Pozrite ďalšie v kategórii
>> Ľudová hudba

Kalendár - rýmovačky k meninám, informácie o kalendárových zvykoch
Reklama
Mailujte adresu stránky

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2016, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho zariadenia.