Panorama.sk
Horolezectvo
Obsah
Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Dve lezecké pesničky a jeden film

Kajakár Vavřinec Hradílek (vpravo) v roli Josku Smítka vo filme Tenkrát v ráji
Kajakár Vavřinec Hradílek (vpravo) v roli Josku Smítka vo filme Tenkrát v ráji. Autor / zdroj: tenkratvraji.cz.

Lezeckých pesničiek nie je v našich zemepisných šírkach mnoho, a tak každá poteší. Vďaka lezcovi Lukášovi Gubányimu som objavil hneď dve a od tej istej interprétky - populárnej českej pesničkárky Radůzy. Obe pesničky vyšli na tom istom CD albume nazvanom Gaia.

Skalák

Prvá pesnička Skalák je trocha vážna, ešte že ju zľahčuje zbor s padapadápá... Zdá sa mi, že za melódiou je inšpirácia ruským pesničkárom Vysockým. Uňho bývala taká romantika boja s tvrdou realitou... Ja mám radšej úsmevnejšie lezenie... aj keď ktovie, aké dobrodružstvá nás na skalách ešte čakajú.

Text pesničky Skalák nájdete na stránke Radůzy: >>

Pesnička Tenkrát v Ráji je z iného súdka - bola zrejme urobená na objednávku k pripravovanému rovnomennému filmovému príbehu a zaznieva v nej silný a smutný motív životného príbehu legendárneho Josku Smítku. To bol pieskovcový lezec, ktorý sa nevedel zmieriť s nemeckou okupáciou a napokon ho za odboj popravili v Terezíne.

Text pesničky Tenkrát v Ráji na stránke Radůzy: >>

Film Tenkrát v Ráji

O novom filme Tenkrát v Ráji sa vraví, že je pomerne výpravný. Má silný príbeh, je to jeden z mála českých hraných lezeckých filmov, a tak očakávania sú veľké. Natáčal sa aj v Tatrách. (Tam kvôli nezmeniteľnému filmárskemu kalendáru bola dablerka, lezkyňa Deni Kačmáriková, nútená skočiť do plesa pri teplote päť stupňov Celzia.)

Film sa natáčal aj na známej pieskovcovej veži Kobyla v Příhrazoch. Zhodou okolností má film ten istý názov ako iný úsmevný hraný retrodokument Tenkrát v Ráji, ktorý tiež rozpráva o Joskovi Smítkovi a jeho kamarátoch a ich zliezaní příhrazskej Kobyly.

Viac o retrodokumente: >>

Účinkujú vo filme Tenkrát v Ráji

Tu je zopár videí, rozhovorov s hercami účinkujúcimi vo filme, ktorý má byť hotový na prelome apríla a mája:

Hlavného hrdinu Josku Smítka hrá kajakár Vavřinec Hradílek.

Vica Kerekeš hrá vo filme maliarku, horolezkyňu Vlastu Štáflovú:

V roli muža na druhej strane vystupuje úspešný profi herec Jan Budař:

Pripravil: Vlado Bibel

Vydané: 2016-02-06
Aktualizované: 2016-02-06

Mailujte adresu stránky

Panoráma.sk - Kontakty / O nás
© Copyright 1998 - 2018, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies, ktoré im umožňujú zaznamenávať vaše internetové preferencie. Používaním stránok dávate súhlas so zapisovaním cookies do Vášho internetového prehliadača.