Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Čo si zobrať na splav

Ilustrácia z knižky Proč bychom se netopili...

Kedže stále opakujem vodáckym začiatočníkom, čo si vziať na splav, napísal som nasledujúce riadky. Sú určené pre tých, čo sa zberajú na krátke jednodňové turistické splavy, prevažne na pokojnej vode, kde sa len občas vlnka s vlnkou bláznivejšie hrá.

Vo všeobecnosti o dobrom splave platí to, čo vystihla karikatúra Adolfa Borna (vľavo) k legendárnej knihe o vodákoch Proč bychom se netopili: Po splave môžete vyzerať trocha športovejšie, či "prírodnejšie" ako pred ním. Odev a najmä obuv by mali byť prispôsobené tomu, že môžu prísť do styku s vodou.

Najbližšie k vode majú nohy. Ideálne je mať také obutie, že s ním môžete čľupnúť do vody a nezamrzí vás to. Najlepšie sú nejaké gumenno-textilné sandále, alebo staré tenisky. Samozrejme v outdoorových obchodoch sa dá kúpiť niečo fajnovejšie, obutie určené vyslovene pre vodné športy.

V dunajských ramenách je "obojživelná" obuv dôležitá aj pre prípad kúpania sa pri prehrádzkach. Na pevnom podloží sú tam niekedy prichytené mušličky s ostrými hranami. Keď na ne pri vyliezaní z vody stúpite, môžu ostrými hranami porezať kožu na chodidle. Lepšie je mať niečo na nohách.

Nohavíc by vám takisto nemalo byť ľúto, keď sa trocha namočia. Najlepšie však sú žiadne gate. (Splav v plavkách však musí dovoliť počasie. A treba rátať s tým, že slnko vám môže nohy poriadne spáliť.)

Nohavice sa môžu aj zablatiť, či niekedy zabahniť. Nemalo by vám vadiť, ak sa v nich niekde budete brodiť.

Aj horná časť odevu sa môže namočiť - napríklad na veľkom Dunaji, ľahko príde do styku s vodou. Veľký Dunaj sa vlní a vlny špliechajú. Niekedy špliechajú aj pádla:-)

Uprednostnite kratšie rukávy. Ani sa nenazdáte a siahnete do vody a rukávy sú mokré. Takisto sa veľmi ľahko zamočia šosy košele, či bundy. Keď je rozopnutá, ľahko skĺzne do vody. Keď ju už musíte mať, tak si ju zapnite. Ak neveríte, pozrite si nasledujúce video:

Na hlavu, keď je slnečné počasie, je dobré zakotviť nejakú šiltovku, klobúčik a dobré je, keď na hlave dobre sedia, aby ich vietor nevzal.

Pre prípad prevrhnutia sa lode je dobré mať v zásobe suchú zálohu - nohavice, tričko, prípadne bundu.

No a napokon, pokiaľ nie je betónová predpoveď slnečného počasia, vezmite si aj pršiplášť.

Toľko k výstroju pre turistické vodácke výlety v okolí Bratislavy.

Pokiaľ ide o osobné vybavenie, možno odporúčať:

Na prvom mieste fľašu vody. Turistické splavy v okolí Bratislavy, či už na Dunaji, alebo v dunajských ramenách nevedú od baru k baru, aj keď samozrejme, nejaké pohostinstvá sa tu nájdu. Aj iná tekutina v miernom množstve v lodi pozdvihne náladu. (Zíde sa vziať si aj proviant v množstve primeranom k času trvania splavu.)

Ak idete v lete do ramien, oceníte aj repelent. Veľký Dunaj má tú dobrú vlastnosť, že sa s ním nekamarátia komáre. Keď však odbočíte do ramien, môže sa situácia rýchle zmeniť. Množstvo komárov závisí od dlhodobejšieho počasia. Čím viac prší, tým je ich viac, ale ani to nemusí znamenať kalamitu. V posledných suchších rokoch (2013 a predtým), akoby trocha vyhynuli. Zásadne to nezmenila ani povodeň v júni 2013.

Opaľovací krém. Potrebný najmä v lete. V lete sa zíde uterák, ktorý si prehodíte cez holé kolená. Tie slnko dokáže poriadne spáliť. Kvôli tomu sú v lete niekedy praktickejšie tenké gate siahajúce pod kolená.

Vybavenie lode

Je to obvykle záležitosť toho, kto lode poskytuje. A je to veľká pätorka vecí:

záchranná vesta

pádlo

podzadkáč - obvykle kus karimatky na tvrdé drevené sedadlá (ak sú sedačky z prepletanej textílie, máte o jednu starosť menej)

špongia

vodotesný barel, vrece na uchovanie náhradnej výstroje, či vecí, ktoré nesmú prísť do styku s vodou

Mimo tejto pätorky sa môže hodiť aj kus lana na koníčkovanie (ťahanie) lodí, či ich "ukotvenie".

Skupine, ktorá sa zberá na vodu, by nemala chýbať lekárnička vybavená plastickým obväzom (Akutol) a leukoplastom s gázovým stredom, aby ho bolo možné prilepiť na malé rany - odreniny, či preseknutú pokožku.

Ak som niečo zabudol, napíšte.

Šťastnú plavbu.

Vlado Bibel

Ďalšie info:

Tipy na športovanie a dobrodružný turizmus, outdoorové aktivity

Vodácke turistické mapy Dunaja na Slovensku a v Maďarsku - návod na vytvorenie

K smutnému úvodu vodáckej sezóny 2016

Dunajské nástrahy

Vydané: 2014-05-10
Aktualizované: 2014-05-10

Kategórie: Voda - splavy, výlety, príbehy