Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Dnes je 16.1.2018
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.2277USD   25.531CZK   0.89043GBP   308.90HUF   4.1686PLN   7.4340HRK . . . viac

Dvakrát o Annapurne: Zaslúžená odmena pre Ueliho Stecka

Annapurna - from a doccumentary Pura Vida the RidgeUeli Steck - his route on the Annapurna

Ak sú nejakí himalájski bohovia, tak aspoň tentokrát boli spravodliví. Na Annapurnu, jeden z najsmrtonosnejších kopcov v nepálskych Himalájach, pustili švajčiarskeho superlezca Ueliho Stecka. Prekonal južnú stenu Annapurny (8091 m) sólovým prvovýstupom a liezol v noci, potme, aby sa vyhol prudkému vetru a snehovým spŕškam, ktoré očakával cez deň, pretože s nimi zápasil počas prvého dňa výstupu.

Stenu zdolal ôsmeho až deviateho októbra a urobil tak prvý výstup priamou líniou, o ktorú sa neúspešne pokúšali v roku 1992 Jean-Christophe Lafaille a Pierre Beghin.

(Na snímke hore: Annapurna. Prevzaté zo stránok filmu Hrebeň - Pura Vida. Na snímke napravo trasa sólovýstupu Ueliho Stecka. Prevzaté zo stránok www.uelisteck.ch)

Prečo si Ueli Steck zaslúžil takýto úspech? Aj kvôli tomu, že bol medzi lezcami, ktorí sa v roku 2008 obetavo pokúšali vyrvať z pazúrov Annapurny baskického horolezca Inakiho Ochou de Olzu, ktorý ochorel pri pokuse o výstup na horu vo výške 7400 metrov. Žiaľ, himalájska zubatá už Ochou dolu nepustila. Práve o pokuse zachrániť Ochou rozpráva film Hrebeň – Pura Vida, ktorý dostal hlavnú cenu na Popradskom festivale horských filmov. Dúfajme, že film sa dostane počas začínajúcej festivalovej sezóny aj na ďalšie horské festivaly a budeme si ho môcť pozrieť.

Ueli Steck pri výstupe na Annapurnu. (Prevzaté zo stránok www.uelisteck.ch)Ueli Steck at the Annapurna South Face

Smutný príbeh Inakiho Ochou

Ochoa vystupoval na južnú stenu Annapurny s Rumunom Horiom Colibasanom bez kyslíka. Predtým zdolal 12 osemtisícoviek, Čo Oju dvakrát. Ochoa uznával "čistý alpinizmus". Vravel, "ak používaš kyslík, tak nie si alpinista, si viac astronautom, alebo potápačom." Dvojica musela prerušiť výstup na Annapurnu kvôli zlému počasiu na vrchole. Ochoovi navyše omrzli ruky. Pri zostupe skolaboval a dostal výron do mozgu. Odohralo sa to blízko štvrtého výškového tábora. Ochoa ďalej nemohol zostupovať nadol, mal poškodené aj pľúca, zrejme dostal pľúcny edém. V núdzovom stane bojoval päť dní o život. Ueli Steck, ktorý týždeň predtým ustúpil z Annapurny kvôli zlému počasiu, vyliezol nazad do výšky 7400 metrov, aby pomohol Ochoovi. Usilovali sa o to viacerí lezci, ale márne.

Spracoval: Vlado Bibel

Pútač k filmu Hrebeň - Pura Vida

Vydané: 21. 11. 2013
   
Kalendár - rýmovačky k meninám, informácie o kalendárových zvykoch
Reklama
Mailujte adresu stránky

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2016, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho zariadenia.