Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Dvakrát o Annapurne: Zaslúžená odmena pre Ueliho Stecka

Annapurna - snímka z filmu Hrebeň – Pura Vida
Ueli Steck - trasa jeho sólo výstupu na Annapurnu

Ak sú nejakí himalájski bohovia, tak aspoň tentokrát boli spravodliví. Na Annapurnu, jeden z najsmrtonosnejších kopcov v nepálskych Himalájach, pustili švajčiarskeho superlezca Ueliho Stecka. Prekonal južnú stenu Annapurny (8091 m) sólovým prvovýstupom a liezol v noci, potme, aby sa vyhol prudkému vetru a snehovým spŕškam, ktoré očakával cez deň, pretože s nimi zápasil počas prvého dňa výstupu.

Stenu zdolal ôsmeho až deviateho októbra a urobil tak prvý výstup priamou líniou, o ktorú sa neúspešne pokúšali v roku 1992 Jean-Christophe Lafaille a Pierre Beghin.

(Na snímke hore: Annapurna. Prevzaté zo stránok filmu Hrebeň - Pura Vida. Na snímke napravo trasa sólovýstupu Ueliho Stecka. Prevzaté zo stránok www.uelisteck.ch)

Prečo si Ueli Steck zaslúžil takýto úspech? Aj kvôli tomu, že bol medzi lezcami, ktorí sa v roku 2008 obetavo pokúšali vyrvať z pazúrov Annapurny baskického horolezca Inakiho Ochou de Olzu, ktorý ochorel pri pokuse o výstup na horu vo výške 7400 metrov. Žiaľ, himalájska zubatá už Ochou dolu nepustila. Práve o pokuse zachrániť Ochou rozpráva film Hrebeň – Pura Vida, ktorý dostal hlavnú cenu na Popradskom festivale horských filmov. Dúfajme, že film sa dostane počas začínajúcej festivalovej sezóny aj na ďalšie horské festivaly a budeme si ho môcť pozrieť.

Smutný príbeh Inakiho Ochou

Ochoa vystupoval na južnú stenu Annapurny s Rumunom Horiom Colibasanom bez kyslíka. Predtým zdolal 12 osemtisícoviek, Čo Oju dvakrát. Ochoa uznával "čistý alpinizmus". Vravel, "ak používaš kyslík, tak nie si alpinista, si viac astronautom, alebo potápačom." Dvojica musela prerušiť výstup na Annapurnu kvôli zlému počasiu na vrchole. Ochoovi navyše omrzli ruky. Pri zostupe skolaboval a dostal výron do mozgu. Odohralo sa to blízko štvrtého výškového tábora. Ochoa ďalej nemohol zostupovať nadol, mal poškodené aj pľúca, zrejme dostal pľúcny edém. V núdzovom stane bojoval päť dní o život. Ueli Steck, ktorý týždeň predtým ustúpil z Annapurny kvôli zlému počasiu, vyliezol nazad do výšky 7400 metrov, aby pomohol Ochoovi. Usilovali sa o to viacerí lezci, ale márne.

Spracoval: Vlado Bibel

Pútač k filmu Hrebeň - Pura Vida

Vydané: 2013-10-16
Aktualizované: 2013-10-16

Kategórie: Horolezectvo