Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Everest 2013: Vzbura Šerpov?

Mont Everest

Dvadsiateho siedmeho apríla dvoch popredných svetových horolezcov a ich fotografa v druhom výškovom tábore na Mount Evereste takmer zlynčovalo niekoľko desiatok rozzúrených Šerpov. Trojica v zostave Švajčiar Ueli Steck, Talian Simone Moro a britský fotograf - horolezec Jonathan Griffith chcela vystúpiť na Everest v rámci Expedície NO2 Limits (Nie limitom) novou trasou. Malo to byť oslávenie 60. výročia prvého výstupu na najvyššiu horu sveta.

"Vyšli sme von a bol tam celý dav, možno sto ľudí," popisuje situáciu v druhom tábore Ueli Steck, lezec známy ako "švajčiarsky lezecký stroj".

"Keď som videl, že majú zakryté tváre, vedel som, že to bude naozaj zlé."

Zlé to naozaj bolo. Na troch horolezcov začali padať údery a kamene, Šerpovia do nich kopali. Podľa viacerých výpovedí zlynčovaniu trojice zabránila trojica horolezcov zo "západných krajín", na čele s Američankou Melissou Arnot. Obrancov podporil aj Šerpa Pan Nuru, ktorý sa nepridal k agresívnemu davu. Horolezcom údajne pomohlo, že sa za nich postavila žena, pretože Šerpovia vraj na ženu ruku nevztiahnu.

Simone Moro odprosoval Šerpov na kolenách

Šerpovia boli nabrúsení na Simona Mora, talianskeho horolezca, ktorý urazil ich vodcu pri predchádzajúcom konflikte na svahu vo výške 7200 metrov. Simone Moro napokon musel dvakrát na kolenách vyjsť zo stanu so slovami "sorry - ľutujem". Prvýkrát ho nazad zahnali kamene, zopakovalo sa to aj druhý raz. Jeden zo svedkov tvrdí, že v poslednej chvíli odtlačil Šerpu, ktorý čakal na Mora s kameňom v rukách, aby mu rozdrvil hlavu. Mora takmer poranil aj vreckový nôž, ktorý sa našťastie zastavil na popruhu jeho batohu.

Ďalšou zámienkou na útok bol fyzický kontakt Ueliho Stecka s vedúcim skupiny Šerpov, ktorá naťahovala fixné laná vo výške pod tretím táborom.

Dôvodov, ktoré viedli k útoku Šerpov však bolo viac a stále sú, aj budú, predmetom diskusií.

Ako došlo ku konfliktu


Uli Stoeck na snímke Jonathana Griffitha pri výstupe v everestskej Stene Lhoce. Napravo sú Šerpovia, ktorí ťahali fixné laná.

Morova skupina vystupovala na Everest po Stene Lhoce smerom k svojmu tretiemu táboru. Lezci sa navzájom neistili. Keď sa dostali k Šerpom, ktorí naťahovali fixné laná pre komerčné expedície na Everest, Šerpovia ich žiadali, aby ďalej nepostupovali. Lezci , ktorí nepotrebovali fixné laná, to riešili tak, že vystupovali o 50 metrov naľavo. Keď sa približovali k svojmu predtým postavenému tretiemu táboru, potrebovali pretraverzovať cez fixné lano, pričom ho však nepoužívali. Prvý lezec, fotograf Jonathan Griffith ho prekročil, no keď ho prekračoval Ueli Steck, tak si to všimol vedúci Šerpa, ktorý bol nad nimi - začal kričať, protestovať proti tomu, že lezci traverzujú cez jeho laná a zlanil dole. Keď pristával, smeroval na Stecka. Ten, nezaistený, sa pred ním bránil rukou. Vedúci Šerpa začal kričať, "prečo si sa ma dotkol?" a obvinil lezcov, že zranili Šerpov, a zhodili na nich kusy ľadu.

Simone potom Šerpovi vynadal do "motherfuckerov" - to sa v mnohých článkoch o incidente spomína s komentárom, že to je najhoršia nadávka, ktorá môže zaznieť v Južnej Ázii.

Konflikt sa skončil tým, že Šerpovia sa zbalili a zostúpili nižšie, hoci im trojica navrhovala, že im pomôže s naťahovaním fixných lán. Ueli Steck potom namiesto nich natiahol ešte 260 metrov fixného lana, aby sa vyhol prípadným výčitkám komerčných expedícií, že prekazil prácu Šerpov.

Rozzúrení Šerpovia v druhom tábore

Keď trojica zišla dolu, začal sa - našťastie nedokonaný - útok davu Šerpov. Šerpovia sa okrem iného spojili so základným táborom a zisťovali, či lezci majú povolenie na výstup na Everest.

"Ako keby absencia takého povolenia, mohla byť odôvodnením preto, aby nás bili," napísal dodatočne fotograf Jonathan Griffith.

Dav sa napokon rozptýlil, ale s tým, že keď horolezci neodídu z druhého tábora, tak ich zabijú. Lezci potom urýchlene išli dolu - zvolili netradičný zostup ťažkým terénom, kde mali istotu, že sa Šerpovia za nimi neodvážia.

Traja lezci sa šťastne dostali do základného tábora. Tam informovali vedúcich komerčných expedícií i vedúcich šerpských skupín, čo sa stalo. V nasledujúcich dňoch major nepálskej armády sprostredkoval uzmierovacie rokovanie medzi trojicou, zástupcami komerčných expedícií a vodcami Šerpov, v rámci ktorého si všetci navzájom podali ruky a spísali dokument - akúsi dohodu pre budúcnosť.

Ako píše Jonathan Griffith, dokument neobsahuje podrobnosti o tom, čo sa stalo v druhom tábore, pretože to by mohlo viesť k trestnému stíhaniu Šerpov, ktorí na nich zaútočili. Skôr uprednostnili, aby si komunita pod Everestom sama vydiskutovala, čo sa stalo a našla model fungovania Everestu do budúcnosti.

Ako ďalej uvádza Griffith, "nemyslíme si, že sme konali nesprávne, keď sme liezli po vlastnej trase v ten istý deň ako tím, ktorý naťahoval fixné laná."

Kto má prednosť - športoví, či komerční lezci?

<%menueverest 2430%>

Fixné laná majú slúžiť tohoročným lezeckým komerčným výstupom na Everest. V základnom tábore čakajú lezci, ktorí sa chytajú, že vyžumarujú v krátkom čase predmonzúmového obdobia (približne do konca mája) na Everest za pomoci horských vodcov a Šerpov. Tomuto masovému "dobývaniu Everestu" predchádzala dohoda šéfov komerčných expedícií a šerpských vodcov, že počas ťahania fixov nebudú na Everest po používanej trase juhovýchodným pilierom uskutočňované iné výstupy. O tejto dohode trojica lezcov nevedela.

Za konfliktom pod tretím táborom sa skrývajú nezodpovedané otázky - aké sú pravidlá výstupov na Everest? Kto má na najvyššej hore sveta prednosť? Športové, či komerčné expedície?

Šéf komerčnej expedície sa postavil za Šerpov

Trojica lezcov po ťažkých chvíľach na Evereste uverejnila svoju interpretáciu udalostí. Inú interpretáciu - údajný pohľad Šerpov - uverejnil Garrett Madison, jeden zo šéfov komerčnej expedície, ktorý bol v čase konfliktu v základnom tábore. Postavil sa za šerpských ťahačov fixov, ktorých vraj traja lezci zraňovali padajúcim ľadom. Ďalším argumentom na podporu Šerpov bolo, že Simone Moro vraj vysielačkou vyzýval Šerpov, aby si to s ním prišli rozdať v druhom tábore. Z uverejnených informácií vyplýva, že ani jedno, ani druhé nie je pravda. Ale konflikt na Evereste sa dostáva do inej polohy - jeho účastníkmi nie sú len športoví lezci a Šerpovia, ale aj šéfovia komerčných expedícií. Jeden z nich akoby sa staval na stranu Šerpov. Na vyjadrenia viacerých účastníkov everestskej drámy si asi budeme musieť počkať, pretože momentálne sú aj nestranní účastníci nútení spolupracovať so Šerpami na dokončení predmonzúmových komerčných expedícií.

Šerpovia nezniesli, že niekto je lepší ako oni

Šerpovia sú malá, 155-tisícová etnická skupina, ktorá žije najmä na východe Nepálu, v jeho najhornatejších oblastiach. Podľa zrátania obyvateľstva z roku 2011 predstavujú niečo vyše 0,6 percenta z 26 495 000 obyvateľov Nepálu. Ich jazyk patrí do skupiny tibetsko-barmských jazykov. Šerpovia vyznávajú najmä tibetský budhizmus. Vzhľadom na to, že Šerpovia sú dobre adaptovaní na život vo výškach, osvedčujú sa ako sprievodcovia vysokohorských a horolezeckých výprav v Himalájach. Keď 29. mája 1953 vystúpil na Mount Everest, do výšky 8848 metrov, Novozélanďan Edmund Hillary, sprevádzal ho Šerpa Tenzing Norgay. Označenie šerpa - s malým "s" sa postupne začalo používať na označenie akéhokoľvek nosiča v Himalájach a niekedy aj mimo Himalájí.

Žiadna slovná šarvátka niekde na svahu nemôže nikoho oprávňovať k tomu, aby začal po návrate do tábora lynčovať svojho rivala. Na Evereste sa to stalo a ostalo to nepotrestané. Jediným známym trestom je, že vedúceho šerpského ťahača fixov, ktorý zrejme podnietil útok na trojicu v druhom tábore, poslali z Everestu domov.

Z viacerých uverejnených článkov o útoku v druhom tábore, vyplývajú ďalšie dôvody agresivity Šerpov:

Podľa nepálskych novín eKantipur.com sa šerpskí ťahači fixov, známi ako "lekári ľadopádov", cítili ponížení, keď ich predbiehala západná trojica, ktoré postupovala vedľa nich nenaviazaná. Ako uvádzajú ďalšie zdroje, skutočnosť, že Ueli Steck potom namiesto Šerpov natiahol ďalších 260 metrov fixného lana, ich ponížila ešte viac.

Šerpovia sa dlhodobo cítia ponižovaní západnými klientami a chcú im ukázať, kto je na Evereste pánom. Šerpovia považujú Everest za svoje vlastníctvo. Hovorca nepálskeho miniterstva kultúry Mohan Krišna Sapkota dáva šerpským ťahočom fixov za pravdu:

"Dvaja zahraniční horolezci, ktorí pravidelne navštevujú Everest, mali rešpektovať bezpečnostné inštrukcie Šerpov," povedal tento hovorca podľa novín eKantipur.com.

Niektorí Šerpovia sú skazení komercializáciou Everestu, ktorú tu prinášajú bohaté sprievodcovské agentúry, ktoré inkasujú od klientov niekoľko desaťtisíc dolárov za to, že ich dopravia na Everest.

Nepál prežíval v rokoch 1996 az 2006 občiansku vojnu. V tejto vojne dochádzalo k násilnostiam, ktoré prenikali aj do šerpskej komunity. Aj keď sa situácia v posledných rokoch stabilizovala, páchatelia násilností neboli potrestaní. Aj šerpská komunita je poznamenaná atmosférou nezákonosti.

Ako bude fungovať Everest?

Nedorozumenie a hádka na everestskej Stene Lhoce viedli v druhom tábore k tomu, že Šerpovia zbili a ponížili popredných svetových horolezcov. Vinníci z radov Šerpov zrejme nebudú potrestaní. Aké "pravidlá hry" budú v budúcnosti platiť na Evereste, je otázne. V danom prípade sa Šerpovia, ktorí v minulosti pomáhali vrcholovým športovým výstupom na osemtisícové končiare, stali prekážkou športového lezenia.

Uli Stoeck a Jonathan Griffith sa po incidente vrátili z Everestu do Európy.

Pod Everestom ostal len Simone Moro, ktorý tam pracuje ako záchranár so svojím vrtuľníkom.

Podľa najnovších správ pri tohoročnej expedičnej sezóne na Evereste už zahynuli traja Šerpovia - jeden na infarkt, dvaja pri páde do trhlín. Je možné, že Simone Moro transportoval ich telá. Títo Šerpovia pracovali pre komerčné expedície.

Nepálska vláda v súčasnosti vyberá za prvého účastníka komerčnej expedície na Everest cez Normálu cestu juhovýchodným hrebeňom 25-tisíc dolárov. Za sedemčlennú expedíciu žiada v jarnej sezóne 70-tisíc dolárov.

Spracoval Vlado Bibel, snímka Mont Everestu: Rupert Taylor-Price / Wikipedia.

Ďalšie info:

Everest 2013: Ďalšia tragédia a začínajú sa každoročné masové výstupy

Vydané: 2013-05-08
Aktualizované: 2013-05-08

Kategórie: Horolezectvo