Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Everest 2013: Ďalšia tragédia a začínajú sa každoročné masové výstupy

Horná časť výstupovej trasy cez Južné sedlo na Everest

Po tom, čo Šerpovia zmlátili a takmer zlynčovali troch špičkových horolezcov, ktorí ich vo výške 7200 metrov obiehali bez kyslíkových prístrojov, sa Everest vrátil do svojho normálneho chodu. Pre ten je v posledných rokoch typické, že v máji, pred príchodom monzúmových zrážok, sa na štít chystajú stovky ľudí, niekedy aj sviatočných horolezcov.

Fixné laná sú natiahnuté na Everest aj na Lhoce

Desiateho mája Šerpovia dotiahli cez Južné sedlo fixné laná až na vrchol (8848 m n.m.) a pri tej príležitosti naň viacerí, asi trinásti, vystúpili. Vzápätí sa to podarilo ďalším dvom dvojkách, v ktorých boli aj nešerpovia a potom aj ďalším menším výpravám.

Fixné laná boli 13.5. natiahnuté aj na osemtitisícovku Lhoce (8516 m n.m.), ktorá sa týči v bezprostrednej blízkosti Everestu. Lhoce oddeľuje od Everestu Južné sedlo.

Na dobré počasie čaká 415 lezcov

Podľa Alana Arnetta, ktorý monitoruje situáciu na najvyššej hore sveta, čakajú v základnom tábore, či v predsunutých táboroch na výstup na Everest stovky záujemcov - zákazníkov expedičných agentúr.

Cez Južné sedlo ich chce vystúpiť 315 a 100 ďalších lezcov sa chystá na výstup severovýchodným hrebeňom.

Na obrázku, ktorý sme prevzali od everestskej expedičnej agentúry International Mountain Guides, je zobrazený finálny úsek najľahšej trasy na Everest juhovýchodným hrebeňom. Je to tá časť výstupu, ktorá prebieha už v zóne smrti nad 8000 metrov. (Autor fota: Greg Vernovage)

O tom, či sa ich výstupy podaria, rozhodne počasie a smerovanie monzúmu z Bengálskeho zálivu. Podľa očakávaní by sa mohlo vytvoriť okno dobrého počasia už v najbližších dňoch a prvé skupiny už vyštartovali zo základného tábora do vyšších táborov. Očakáva sa, že podmienky a počasie budú priaznivejšie ako vlani.

Ceny, ktoré platia uchádzači o výstup agentúram, sa začínajú pri tridsiatichtisícoch dolárov a dosahujú aj stodvadsaťtisíc dolárov. Závisia od vybavenia expedície, počtu sprievodcov a šerpskej obsluhy.

Šerpovia navŕtali istenie na Hillaryho schode vo výške 8790 metrov

<%menueverest 2433%>

Vlani došlo na najpopulárnejšej a najľahšej výstupovej trase cez Južné sedlo a juhovýchodný hrebeň k zápche pri Hillaryho schode vo výške 8790 metrov. Tento výšvih totiž bolo možné prechádzať len jedným smerom, takže vysoko, v zóne smrti sa tvoril rad čakajúcich horolezcov.

V tomto roku Šeprovia údajne vybudovali na Hillaryho schode aj novú zostupovú trasu, pričom si pomohli navŕtaním istiacich bodov - takže už aj vo výške 8790 metrov zaznela vŕtačka.

Nový zostup z Hillaryho výšvihu v extrémne vysokej výške je spojený so zlaňovaním a následným vzostupným traverzom, takže Alan Arnott vyslovuje pochybnosti, či sa niektorí lezci predsa len nebudú vracať ľahšou, klasickou výstupovou cestou.

Tohoročné obete

V tohoročnom prípravnom období zahynuli traja Šerpovia, jeden z nich na infarkt. Ďalší dvaja po páde do rokliny a na svahu. Infarkt postihol aj jedného ruského horolezca.

Smrť kosí aj medzi špičkovými lezcami: Vytýčiť novú cestu na Everest plánovali ruskí horolezci Denis Urubko a Alexej Bolotov. Na Juhozápadnú stenu sa vybrali 15. mája a chceli ju zdolať za 8 dní. Na zostup si naplánovali 2 dni. Žiaľ, Alexej Bolotov sa zabil už na začiatku výstupu. Neďaleko prvého tábora, v oblasti Západného CWM sa mu údajne na ostrom hrote skaly pretrhlo pri zostupe lano a nasledoval smrteľný pád do hĺbky 300 metrov.


Zdroj: Denis Urubko

Fotografia zobrazuje, ako si Denis Urubko a Alexej Bolotov naplánovali cestu v Juhozápadnej stene Everestu.

Vlani celkovo zahynuli na Evereste desiati ľudia, z nich traja boli Nepálci.

Alan Arnett tento rok zaznamenáva 25 expedičných agentúr, ktoré zabezpečujú výstupy klientov na Everest za pomoci vopred natiahnutých lán a kyslíka. Každá agentúra volí taktiku výstupu v závislosti od predpovedí počasia, ktorými disponuje, a spolieha sa okrem vlastných horských vodcov aj na Šerpov, ktorí poskytujú sprievodcovské služby a vynášajú potrebný materiál a kyslíkové bomby do výškových táborov.

Pokusy o hodnotné športové výstupy

Viacerí vodcovia týchto komerčných agentúr medzičasom obhajovali na internetových stránkach Šerpov, ktorí zaútočili v druhom tábore na Simone Mora, Ueliho Stecka a Jonathana Griffitha. Trojica síce rezignovala na pokus o vytvorenie novej trasy na Everest, ale v oblasti sú naďalej lezci, ktorí majú ambície na hodnotnejšie športové výstupy. Niektorí zrejme vystupujú na vrcholy paralelne s komerčnými expedíciami, ale bez umelého kyslíka, prípadne pracujú pre expedície.

Medzi výkonnými lezcami je aj popradčan Peter Hámor, ktorý sa chystá na vrchol suseda Everestu - Lhoce. Ak sa mu výstup podarí, bude to jeho jedenásta zdolaná osemtisícovka.

Ruskí horolezci Denis Urubko a Alexej Bolotov svoj plán na novú cestu Juhozápadnú stenou Everestu už, žiaľ, nenaplnia.

Spracoval: vb

Ďalšie info:

Everest 2013: Vzbura Šerpov?

Vydané: 2013-05-15
Aktualizované: 2013-05-15

Kategórie: Horolezectvo