Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Kontrolné diktáty (Ukážky z príručiek a od prispievateľov)

Gramatickí šermiari

Pošlite diktáty
Rozkrútený vetrík vrhol sa na lesík.
Zaútočil zhora, vyplašil aj výra.
Dva ví-ýry tu letia a o í sa škriepia.
  (Od: V. Bibel)
Vybrať to správne i-y niekedy naozaj nie je jednoduché. Ale väčšinou sú pravidlá jasné. Pripojte svoje obľúbené jazykové chytáky, ktoré cibria znalosti gramatiky.
Navrhnite diktát >>

Táto stránka je určená rodičom a učiteľom žiakov a študentov základných a stredných škôl, ktorí hľadajú diktáty na precvičenie pravopisu slovenského jazyka.

Diktáty sme vybrali z príručiek, ktoré si možno objednať priamo na tejto stránke, prípadne na stránke

Slovenský jazyk (Testy, diktáty, cvičenia, zbierky úloh, pomôcky pre základné, stredné školy, maturantov).

Súčasne je aj miestom, kde môžete pridať vlastný diktát, ktorý podľa vašich skúseností dobre precvičí a preverí niektorý z gramatických javov slovenčiny. Pomôžete tak vytvoriť jedinečnú zbierku diktátov.

Na tejto stánke nájdete aj diktáty, ktoré pripravili autori Panorámy. Sú to tzv. príbehové diktáty. Či príbeh je v diktáte zbytočný, alebo nie, posúďte sami...

Ilustrácia k vybraným slovám po B

ŤAŽKÝ diktát na vybrané slová po B

Kobylka a býček sa vybrali do sveta. Spojila ich spoločná túžba po blahobyte... >>

Písmeno C

ŤAŽKÝ diktát na ypsilony po C

V Červenom Kláštore žil kedysi mních Cyprián, ktorý si zostrojil lietajúci stroj... >>

Myš Milka sa nerada umývala. Bolo by omylom myslieť si... >>

Diktáty a pravopisné cvičenia - Pre žiakov druhého stupňa ZŠ a osemročných gymnázií - obálka

Diktáty z príručky Diktáty a pravopisné cvičenia pre žiakov druhého stupňa ZŠ a osemročných gymnázií

Diktát z kapitoly Písanie veľkých písmen v názvoch

Po úraze ho previezli do Fakultnej nemocnice v Bratislave. Spolu s kamarátmi sme sa zapísali do knižnice. Aj Mestská knižnica v Trnave usporadúva často besedy o knihách. Moja mama rada číta Slovenku. Rýchlik Kriváň mal meškanie. Minister odcestoval na návštevu Dolného Rakúska. Pri Tomašovskom výhľade vteká do Hornádu Biely potok. Na pokraji Ružomberka sa nachádza malebná dedinka Biely Potok. Rozhodol sa voliť republikánov.

Diktát z kapitoly Vybrané slová

V júli sa opäť pokazilo počasie. Poprchával chladný sychravý dážď, akoby sa schyľovalo k jeseni. Z úkrytu pod stromom bolo vidieť, ako úchytkom zasvitlo slnko. Ožiarilo na chvíľu práve sa rozvíjajúce zlatožlté vety. Onedlho navôkol osirelo a zívalo prázdnotou. Ani neďaleká húšťava sa už neozývala hlasmi vtáčích hrdielok. Ťažkých mrakov pribúdalo. Viseli nad nimi ako hrozba. Poberieme sa aj my do teplej izbičky so sipiacim samovarom a zahrejeme sa horúcim čajom.

Diktát z kapitoly Prídavné mená

Na babkinej sukni je už veľa záplat. Nepríjemný silný dážď narobil ľuďom veľké starosti. Bratových kamarátov sme ponúkli makovými buchtami a kozím mliekom. Mládenci prišli domov veselí a rozjarení. Evina tvár žiarila veselým úsmevom. S obdivom pozorovali plynulý motýlí let. Bol biely ako krieda.

Diktát z kapitoly Číslovky

S päťdesiatimi eurami sa vybral do mesta. Pozval svojich ôsmich priateľov na oslavu svojich dvadsiatych prvých narodenín. Gól dostali už v prvých minútach zápasu, avšak gól dali až v posledných ôsmich minútach. Jedni vraveli, že bude dobre, druhí, že nie. K siedmym narodeninám dostal bicykel.

Diktát z kapitoly Zámená

Za oných čias sa žilo ťažko. S mojimi rodičmi sme vstávali už za úsvitu a všetci spolu i s naším jediným koníkom sme sa vybrali na pole. Kráčali sme po všelijakých hrboľatých cestách-necestách. Potom sme pracovali až do obeda. Po skromnom obede som si trocha pospal, ostatní išli sami bezo mňa až pod samý kopec k prameňu občerstviť sa vodou. Keď slnko trochu oslablo, znova sme sa pustili do práce. K večeru všetkých zmáhala únava. Takíto unavení sme sa za súmraku vracali domov.

Chcem ísť do prímy - obálka

Nácvičný diktát na priamu reč z príručky Chcem ísť do prímy

„Juj, ale sa zablyslo!“ zvolala Danka so strachom v hlase. „Vieš dobre,“ vyčítal otec synovi, „že neznášam klamanie.“ „Končím poradu,“ povedal riaditeľ a všetci prítomní si vydýchli. „Nepôjdeme zajtra na kúpalisko?“ spýtala sa Mirka kamarátok. Obzeral si obraz a s neskrývaným obdivom šepkal: „To je nádhera.“ „O chvíľu budú konečne prázdniny,“ tešili sa študenti. „Poďme už,“ zaprosili unavení plavci.

Diktáty na precvičovanie slovies v 5. ročníku a čísloviek v 7. a 8. ročníku z vypredaných príručiek Budem vedieť pravopis

Diktáty na precvičovanie slovies

Zabi do zeme dva koly, aby sme mohli uviazať mladé jablone. Hlboko zaryl do zeme veľkým rýľom, Tvári sa, akoby mu bol ublížil celý svet. Na tvári sa jej usadil šťastný úsmev, keď zbadala dcérine deti. Na turnaji v severnej Európe si švédski hádzanári vydobyli prvé miesto. Bezchybne odbil tenisovú loptičku, čo súper nečakal.

Rád sa vozí v prepychovom matkinom aute. Na dvore stáli dva staré a zbytočné vozy. Učitelkin syn každého pekne pozdraví. Na Vianoce posielame svojim blížkym srdečné pozdravy. Aj z vás každý zdraví známych? Celý rok bol zdravý ako ryba. Mnohé javy si starí Gréci nevedeli vysvetliť, preto si vymýšľali rôzne báje. Javí sa mu, že jeho spoločník má sokolí zrak.

Nad Lomnickým štítom vírili vo vzduchu dva sokoly. Na jarmoku v Brezne si kúpil tri kosy. Lúka sa mu ťažko kosí, lebo je veľmi príkra. Z lietadla výborne videl, ako sa rieka hadí medzi dolinami. Hadí jed sa používa v lekárstve. Dnes slávi narodeniny v kruhu svojich príbuzných. Od veľkej slávy viacerí zostanú pyšní a namyslení.

Najlepší kôň víťazí o hlavu pred svojím súperom. Na bratislavskom letisku vystupujú z lietadla naši tenisoví vítazi. Pri každom dupnutí sa na podlahe zvíri prach. Na našom území žili kedysi vyspelí Kelti. Za dva roky jeho žiaci neuveriteľne vyspeli. Na svoj vek je naozaj velmi vyspelý. Pod kancelárskym oknom mu celý deň vrčí jeden autobus za druhým.

Starý otec spraví všetko, čo vidí na vnučkiných očiach. Pravidelne každý večer počúva rozhlasové správy. Nazlostene jastrí dookola svojimi hnedými očami. Každý archeológ dúfa, že v zemi objaví vzácny poklad. Mnohí vedci urobili trpezlivou prácou významné objavy. Skúsený poľovník uloví aj veľmi opatrné a plaché zvery. Pilotovi prúdového lietadla zlyhalo automatické riadenie.

Diktáty na precvičovanie čísloviek

Naša základná škola je moderná trojposchodová budova. Na prízemi sú umiestnené šatne pre všetkých dvadsaťdva tried a šesť učební. Učia sa v nich žiaci prvých až tretích ročníkov. Ešte sa tu nachádza riaditeľňa, zborovňa a miestnosť pre pani zástupkyne. Na prvom a druhom poschodí majú svoje triedy starší žiaci. Študenti ôsmych a deviatych ročníkov majú svoje triedy na treťom poschodí. Títo musia niekoľkokrát denne prebehnúť po schodoch. Na druhé poschodie chodia do dvoch laboratórií a na prvé do špeciálnych jazykových učební. Keď sú hladní, musia tiež zbehnúť po štyridsiatich ôsmich schodoch do jedálne.

Každú zimu sa deti z našej dediny najviac tešia na zamrznutý Rybník svätého Jakuba. Tento rok zamrzol prvý raz ešte pred Vianocami. Prví preverili pevnosť jeho ľadu chlapci z horného konca. Vari desiati skúšali ostrosť svojich korčúľ od skorého rána. Potom sa k nim pridali obe učiteľkine dcéry a popoludní bol už rybník plný detí. Na brehu postávali i ôsmi premrznutí rodičia. Títo prišli strážiť najmenšie korčuliarske nádeje. Trinásti chlapci s jedným dievčaťom hrali hokej a šesť krasokorčuliarok skúšalo na opačnej strane piruety. Po zotmení rybník spustol a stíchol.

Igor už ako dieťa rád čítal a recitoval. V škole sa pravidelne zúčastňoval Hviezdoslavovho Kubína. Tento rok sa mu už druhýkrát podarilo postúpiť do krajského kola. V jeho kategórii sa tu stretli štrnásti víťazi okresných kôl. Súťaž začala presne podľa harmonogramu o deviatej hodine. Igor si pozorne poprezeral všetkých svojich súperov. Prvý z nich recitoval úryvok z diela Petra Jaroša. Ďalší dvaja recitátori boli veľmi sebaistí a suverénni. Igor mal obavy, ako obstojí. Prví ôsmi mali svoje vystúpenia za sebou. Deviaty nastúpil Igor. Hlas sa mu zo začiatku trochu chvel. Napokon bol spokojný s druhým miestom.

Ďalšie info:

Slovenský jazyk (Testy, diktáty, cvičenia, zbierky úloh, pomôcky pre základné, stredné školy, maturantov)

Komentáre a navrhnuté diktáty

naty.francen at centrum.sk (21.9.2015): Veta a vybrané slová

Boli sme na rybačke.
my, umyť, by, umývať, pyšný, keby, aby, sýkorka, korytnačka, syseľ, privýtali

Vlado (22.9.2015): Re: Veta a vybrané slová

Ale, ale Naty... Naozaj "privýtali"?

Navrhnite diktát >>

#diktáty #pravopis

OBJEDNAJTE TU:Order
Budem vedieť pravopis pre 5. ročník ZŠ (Zbierka cvičení a diktátov)
Cena: 6.20 EUR
Mierka: 0
Kategória: Slovenčina - učebnice
Vydavateľ: Didaktis
Vydanie 1.
Rok vydania: 2006
ISBN: 978-80-89160-70-9
Počet strán: 80
Mäkká väzba
Rozmery: 14.50 x 20.50 cm
Nákupné podmienky
Pozrite ďalšie v kategórii
>> Slovenčina - učebnice

Vydané: 2009-01-10
Aktualizované: 2009-01-10

Kategórie: Diktáty