Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Dnes je 20.2.2017
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.0650USD   27.021CZK   0.85720GBP   308.32HUF   4.3305PLN   7.4410HRK . . . viac

Cestovateľský Festival cestou necestou 2014

Festival Cestou necestou

Cestovateľský festival Cestou necestou príde v najbližších týždňoch do štyroch slovenských miest - do Bratislavy, Trnavy, Pezinka a Trenčína. Festival je organizovaný formou prednášok a besied spojených s premietaním, v Pezinku na ňom v programe nazvanom Expedičná kamera premietnu osem outdoorových filmov. Program v jednotlivých mestách je zaujímavý, je z čoho vyberať. To najexentrickejšie, čo som v ňom našiel, je prednáška "10 tipov na prežitie festivalu Burning Man".

Burning Man - Horiaci človek

Burning Man znamená v preklade Horiaci človek. Možno by sa dal preložiť aj ako Zanietený človek. To by vzhľadom za filozoficko-spoločenské, či umelecké zanietenie, ktoré deklarujú festivaloví organizátori i účastníci, malo svoju logiku. Názov Burning Man vznikol ako sebavyjadrenie slobodnej vôle umelca v dňoch letného slnovratu, takže Horiaci človek je možno viac namieste.

V roku 1986 skupina umelcov, aktivistov na pláži v San Franciscu postavila takmer trojmetrovú drevenú sochu, ktorú potom zapálili. Jeden z nich, Larry Harvey, označil spálenie figuríny ako "radikálne sebavyjadrenie."

Z festivalu Burning manZ festivalu Burning ManZ festivalu Burning ManZ festivalu Burning Man

Snímky z Festivalu Burning Man z roku 2013 prevzaté z prezentačného videa festivalu.

Daruj, aby si daroval

Horiaceho človeka" usporadúvajú raz ročne na púšti Black Rock Desert v Nevade v USA, a aj keď názov zavádza, Burning Man nie je určený pre pyromanov, hoci aj tí si na festivale môžu prísť na svoje. Umelecké diela, ktoré sú na festivale prezentované, napokon skončia v ohni.

Jednou z dominantných ideí festivalu je dať niekomu dar - nie predať niečo (to je na festivale zakázené), ale darovať. Ďalšou myšlienkou je komunikovať, či už umeleckým dielom, alebo len tak, pre radosť z komunikácie, aby to upevňovalo spolupatričnosť komunity festivalu. Spomínané dary nemusia byť materiálnej povahy a nie sú povinné. A darca si nemá nárokovať odmenu. Očakáva sa od neho, že bude súčasťou spoločenstva, ktoré tvorí interaktívne umelecké diela, usiluje sa o sebavyjadrenie. Tento festival nie je štandartným podujatím, kde sa odohrávajú predstavenia na veľkých tribúnach. V skutočnosti je viac mestom ako festivalom a jeho obyvatelia sú sami tvorcami programu.

Sebestačnosť a bezodpadovosť

Festival Burning Man sa koná v nehostinnom púštnom prostredí a jeho účastníci si tam všetko, čo je potrebné na prežitie, musia priviezť, vrátane ubytovania. Okrem kávy a ľadu sa na festivale nedá kúpiť nič. Teploty sa tam menia a klesajú od púštnych horúčav pod bod mrazu, bývajú tam aj púštne prachové búrky.

Na festivale sa v posledných rokoch zúčastňuje okolo 50-tisíc ľudí, ktorí v posledných augustový týždeň vybudujú na púšti mesto, po ktorom po skončení festivalu nemá zostať ani stopa. Bezodpadovosť je jedným z posolstiev - desiatich princípov Horiaceho človeka.

Ústredná téma pre tvorcov

Organizátori každý rok vyhlasujú ústrednú tému, ku ktorej účastníci pripravujú svoje umelecké projekty. V roku 2013 bol ústrednou témou "Kargo kult". (Išlo o kult založený na skúsenosti menej vyvinutej civilizácie s prišelcami z vyspelejšej civilizácie, ktorá prináša dosiaľ nevídané veci a obživu.) V ročníku 2014 je ústrednou témou Hodvábna cesta.

Tieto a ďalšie zaujímavosti som sa dozvedel zo stránok festivalu, ktorý na ten menší, slovenský festival Cestou necestou príde predstaviť Michal Pastier, profesionál z reklamnej kreatívy, ktorý minulý rok festival na púšti v Nevade navštívil. A že je o čom rozprávať, svedčia snímky, ktoré nájdete vo fotoalbumoch M. Pastiera na Facebooku.

Prednáška 10 tipov na prežitie festivalu Burning Man bude v sobotu 15.3. o 19:00 v Dome kultúry v Ružinove.

Intergalactic Journey - Burning Man MMXIII from Gilles Bonugli Kali / A33 on Vimeo.

Program festivalu Cestou necestou 2014

Podrobnejšie informácie o jednotlivých vystúpeniach nájdete na facebookových stránkach festivalu.

1.3.2014 Art klub, Trnava, Hlavná 17

13:30 Petra Nagyova - Ako som sa v Libanone bála a potom ho nechcela opustiť
14:30 Juraj Skačan - Skye: romantika mesačnej krajiny
15:30 Michal Bútor - Čajová vlna - Čína
16:30 prestávka
17:00 Michal Knitl - Kirgizsko - 600 kilometrov po vlastných
18:00 Tatiana Hadarova - Indonézia - každodenné zákutia Jávy
19:00 Michal Mironov - Šamani, kroje, rituály. Nový rok u Hmongov v Laose
20:00 tombola
20:05 Erika Kopálová - Aconcagua (6962 m) - výstup na najvyšší vrchol Ameriky
Po 21:05 bude afterparty.

Expedičná kamera v Pezinku

2.3.2014 od 16:00 - premietanie horských a dobrodružných filmov

8.3.2014 Klub Lúč, Trenčín, Kniežaťa Pribinu

13:00 Mária Horská - Albánsko - zasľúbená zem
14:00 Miroslav Béreš - Zabudnutý Dubois - Neobjavená Kráska
15:00 Peter Uhrín - Kamčatka - zem na konci sveta
16:00 Zdenko Somorovsky - Naprieč Brazíliou
17:00 prestávka
17:30 Marek Krajčuška - Island - "Banánová republika"?
18:30 Michal Knitl - 600 km v Nepále
19:30 Matej Fabšík a Majo Grofčík - Expedicia LADA Svetom
20:30 tombola
20:35 Michal Chmeliar - Ekvádor - Južná Amerika v kocke

V Bratislave bude trvať festival od piatku 14. marca do 20. marca a uskutoční sa na viacerých miestach. Podrobný program festivalu v Bratislave.

vb

Vydané: 22. 2. 2014
Aktualizované: 23. 2. 2014
   
Kalendár - rýmovačky k meninám, informácie o kalendárových zvykoch
Reklama
Mailujte adresu stránky

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2016, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho zariadenia.