Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Cestovateľský Festival cestou necestou

Festival Cestou necestou

Cestovateľský festival Cestou necestou býva každý rok usporadúvaný vo viacerých mestách. Odznievajú na ňom prednášky a besedy spojené s premietaním.

Podrobný program aktuálneho festivalu nájdete na jeho stránkach: >>

Nasledujúca informácia je venovaná prednáške "10 tipov na prežitie festivalu Burning Man", ktorá bola súčasťou programu v roku 2014.

Burning Man - Horiaci človek

Burning Man znamená v preklade Horiaci človek. Možno by sa dal preložiť aj ako Zanietený človek. To by vzhľadom za filozoficko-spoločenské, či umelecké zanietenie, ktoré deklarujú festivaloví organizátori i účastníci, malo svoju logiku. Názov Burning Man vznikol ako sebavyjadrenie slobodnej vôle umelca v dňoch letného slnovratu, takže Horiaci človek je možno viac namieste.

V roku 1986 skupina umelcov, aktivistov na pláži v San Franciscu postavila takmer trojmetrovú drevenú sochu, ktorú potom zapálili. Jeden z nich, Larry Harvey, označil spálenie figuríny ako "radikálne sebavyjadrenie."

Z festivalu Burning man
Z festivalu Burning Man
Z festivalu Burning Man
Z festivalu Burning Man

Snímky z Festivalu Burning Man z roku 2013 prevzaté z prezentačného videa festivalu.

Daruj, aby si daroval

Horiaceho človeka" usporadúvajú raz ročne na púšti Black Rock Desert v Nevade v USA, a aj keď názov zavádza, Burning Man nie je určený pre pyromanov, hoci aj tí si na festivale môžu prísť na svoje. Umelecké diela, ktoré sú na festivale prezentované, napokon skončia v ohni.

Jednou z dominantných ideí festivalu je dať niekomu dar - nie predať niečo (to je na festivale zakázené), ale darovať. Ďalšou myšlienkou je komunikovať, či už umeleckým dielom, alebo len tak, pre radosť z komunikácie, aby to upevňovalo spolupatričnosť komunity festivalu. Spomínané dary nemusia byť materiálnej povahy a nie sú povinné. A darca si nemá nárokovať odmenu. Očakáva sa od neho, že bude súčasťou spoločenstva, ktoré tvorí interaktívne umelecké diela, usiluje sa o sebavyjadrenie. Tento festival nie je štandartným podujatím, kde sa odohrávajú predstavenia na veľkých tribúnach. V skutočnosti je viac mestom ako festivalom a jeho obyvatelia sú sami tvorcami programu.

Sebestačnosť a bezodpadovosť

Festival Burning Man sa koná v nehostinnom púštnom prostredí a jeho účastníci si tam všetko, čo je potrebné na prežitie, musia priviezť, vrátane ubytovania. Okrem kávy a ľadu sa na festivale nedá kúpiť nič. Teploty sa tam menia a klesajú od púštnych horúčav pod bod mrazu, bývajú tam aj púštne prachové búrky.

Na festivale sa v posledných rokoch zúčastňuje okolo 50-tisíc ľudí, ktorí v posledných augustový týždeň vybudujú na púšti mesto, po ktorom po skončení festivalu nemá zostať ani stopa. Bezodpadovosť je jedným z posolstiev - desiatich princípov Horiaceho človeka.

Ústredná téma pre tvorcov

Organizátori každý rok vyhlasujú ústrednú tému, ku ktorej účastníci pripravujú svoje umelecké projekty. V roku 2013 bol ústrednou témou "Kargo kult". (Išlo o kult založený na skúsenosti menej vyvinutej civilizácie s prišelcami z vyspelejšej civilizácie, ktorá prináša dosiaľ nevídané veci a obživu.) V ročníku 2014 je ústrednou témou Hodvábna cesta.

Tieto a ďalšie zaujímavosti som sa dozvedel zo stránok festivalu, ktorý na ten menší, slovenský festival Cestou necestou príde predstaviť Michal Pastier, profesionál z reklamnej kreatívy, ktorý minulý rok festival na púšti v Nevade navštívil. A že je o čom rozprávať, svedčia snímky, ktoré nájdete vo fotoalbumoch M. Pastiera na Facebooku.

Prednáška 10 tipov na prežitie festivalu Burning Man bude v sobotu 15.3. o 19:00 v Dome kultúry v Ružinove.

Intergalactic Journey - Burning Man MMXIII from Gilles Bonugli Kali / A33 on Vimeo.

Vydané: 2014-02-22
Aktualizované: 2014-02-22