Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Dnes je 29.5.2017
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.1196USD   26.434CZK   0.87190GBP   307.40HUF   4.1830PLN   7.4240HRK . . . viac

Bratislavské mláky: Špinavá perla

Jazero pri Plaveckom Štvrtku - Pieskovňa

Piesočnatá pláž a voda, to je kombinácia, ktorú poznáme skôr od mora ako od jazier. Na jazere v Plaveckom Štvrtku, známom tiež ako Pieskovňa, nájdeme aj piesok, aj vodu. A to uprostred borovicových lesov. Z tohto hľadiska je toto jazero perlou medzi prírodnými kúpaliskami v okolí Bratislavy. Je ako stvorené aj pre rodiny s malými deťmi. Mnohí Bratislavčania o tejto vzácnej kombinácii piesok - voda oddávna vedia a v borovicovom lese na východnej a južnej strane jazera už pred desaťročiami vyrástli chaty. Teraz sa prvé chaty stavajú aj na druhej strane jazera obrátenej k železničnej trati, kde dlho boli iba chodníky.

Takže perla medzi jazerami? Žiaľ, už desaťročia o nej platí, že to síce je perla, ale špinavá. V okolí jazera a na jeho brehoch je príliš veľa odpadkov a nebolo by správne zvaľovať to na rómskych osadníkov z obce Plavecký Štvrtok. Zásadu, čo si do prírody donesieš, to si z nej aj odnesieš, väčšina Slovače buď nepozná, alebo nedodržiava.

Jazero pri Plaveckom Štvrtku - Pieskovňa
Jazero pri Plaveckom Štvrtku - Pieskovňa
Jazero pri Plaveckom Štvrtku - Pieskovňa
Jazero pri Plaveckom Štvrtku - Pieskovňa
Jazero pri Plaveckom Štvrtku - Pieskovňa

Jazero je dlhé takmer pol kilometra a široké priemerne 160 metrov. Má dva odlišné brehy. Jeden, východný, postupne zarastá šašinou. Druhý, západný, si zachováva viac piesočnatých prístupov do vody.

Pripravil Vlado Bibel

Vydané: 14. 8. 2015
Aktualizované: 14. 8. 2015
Komentáre cez Facebook
Mailujte adresu stránky

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2016, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho zariadenia.