Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Bratislavské mláky: Menej špinavá perla

Pri jazere Pieskovňa v Plaveckom Štvrtku
Autor / zdroj: Vlado Bibel

Okolie jazera Pieskovňa pri Plaveckom Štvrtku je už menej špinavé. Zdalo sa nám to počas návštevy na Jána 2017. A tak som pôvodný titulok tohto článku "Špinavá perla", upravil na "Menej špinavá perla". Menej odpadkov pri jazere je zrejme výsledkom práce občianskeho združenia Plavčík, ktoré vzniklo koncom roku 2016 a jeho cieľom je udržiavať biotop pri jazere. Pri jednej z akcií sa podarilo členom združenia vyzbierať v okolí jazera dva kontajnery odpadu. Pravdu povediac, k jazeru sme si doniesli aj plastové vrecko a stále bolo doň čo zbierať, takže občianske združenie zatiaľ na všetko nestačí.

Omnoho čistejšia je tá strana jazera, ktorú - zrejme vlastníci chát - označili páskou ako súkromný pozemok.

Stránka občianskeho združenia Plavčík na Facebooku. Pripojte sa k jeho akciám: >>

Okolo jazera je zrejme tento rok umožnený voľný pohyb autami, a tak parkovisko pri vstupe od dediny, kde sa kedysi vyberalo aj parkovné, bolo v horúce júnové dni poloprázdne. Voda mala len jemný jazerný odór. Plavec za sebou ale vo vode zachováva pás bubliniek, o čom sa zvykne písať, že je to znak prítomnosti siníc. Nám sa však voda zdala na kúpanie fajn.

Nižšie nasleduje pôvodný text a fotografie z roku 2016.

Jazero pri Plaveckom Štvrtku - Pieskovňa

Piesočnatá pláž a voda, to je kombinácia, ktorú poznáme skôr od mora ako od jazier. Na jazere v Plaveckom Štvrtku, známom tiež ako Pieskovňa, nájdeme aj piesok, aj vodu. A to uprostred borovicových lesov. Z tohto hľadiska je toto jazero perlou medzi prírodnými kúpaliskami v okolí Bratislavy. Je ako stvorené aj pre rodiny s malými deťmi. Mnohí Bratislavčania o tejto vzácnej kombinácii piesok - voda oddávna vedia a v borovicovom lese na východnej a južnej strane jazera už pred desaťročiami vyrástli chaty. Teraz sa prvé chaty stavajú aj na druhej strane jazera obrátenej k železničnej trati, kde dlho boli iba chodníky.

Takže perla medzi jazerami? Žiaľ, už desaťročia o nej platí, že to síce je perla, ale špinavá. V okolí jazera a na jeho brehoch je príliš veľa odpadkov a nebolo by správne zvaľovať to na rómskych osadníkov z obce Plavecký Štvrtok. Zásadu, čo si do prírody donesieš, to si z nej aj odnesieš, väčšina Slovače buď nepozná, alebo nedodržiava.

Jazero pri Plaveckom Štvrtku - Pieskovňa
Jazero pri Plaveckom Štvrtku - Pieskovňa
Jazero pri Plaveckom Štvrtku - Pieskovňa
Jazero pri Plaveckom Štvrtku - Pieskovňa
Jazero pri Plaveckom Štvrtku - Pieskovňa

Jazero je dlhé takmer pol kilometra a široké priemerne 160 metrov. Má dva odlišné brehy. Jeden, východný, postupne zarastá šašinou. Druhý, západný, si zachováva viac piesočnatých prístupov do vody.

Pripravil Vlado Bibel

#Plavecký #Štvrtok #jazero #Pieskovňa #kúpanie #kúpalisko

Ďalšie info:

Kúpaliská a vodné plochy v Bratislave a na okolí

Vydané: 2015-08-14
Aktualizované: 2015-08-14

Kategórie: Výlety, prechádzky