Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Kráľovská vyhliadka nad Bergom poskytuje kráľovsky šíry výhľad

Turistická mapa v Bergu

Hrad Pottenburg v Rakúsku sa na jar 2007 stal druhýkrát naším výletným cieľom. Pôvodne sme si pri plánovaní výletu predstavovali, že staré ruiny budú iba krátkou zastávkou na ceste k inému cieľu - k neďalekej Kráľovskej vyhliadke (Königswarte), ale napokon sa všetko vyvinulo inak.

K hradu sme sa dostali tou istou cestou ako pred dvomi rokmi. Odbočili sme na Kitsee a zaparkovali pod lesom. Chodník nás doviedol k lesnej obore ohradenej plotom. Plot nebol prekážkou, dalo sa cezeň prejsť po rebríku. Opäť sme si prečítali upozornenie, že v lese žijú divé svine, pred ktorými sa treba mať na pozore. Wilde Schweine sind gefährlich - Divé svine sú nebezpečné - hlásala tabuľa. Pri poslednej návšteve hradu sme na žiadnu nenatrafili, a tak sme sa smelo po rebríku spustili do obory a zakrátko sme boli na hrade. Stadiaľ sme chceli pokračovať ďalej až ku Kráľovskej vyhliadke - veži na 344 metrov vysokom pahorku, ktorá kedysi slúžila uhorským kráľom a veliteľom ich vojsk ako strategická pozorovateľňa. Pred cestou na vežu sme si ešte chvíľku posedeli na hradnom múriku a hompáľali sme nohami. Nebol tam žiadny pozoruhodný výhľad, iba les. Pohľad tým smerom však nakoniec stál za to, pretože spoza stromov sa dôstojným cvalom vyrútila divá sviňa. Ak si tento zvierací druh predstavujete iba ako inak sfarbenú sestru prasaťa domáceho, mýlite sa. Divá sviňa, aspoň tá pottenburská, vyzerá naozaj nebezpečne - i keď odborníci tvrdia, že agresívna je iba vtedy, keď má mladé. Táto naša asi nemala, pretože vôbec nejavila snahu dobyť múrik, na ktorom sme sedeli už trošku stuhnutí, s nohami vytiahnutými hore. Iba sa predvádzala, hrabala mocnými nohami lístie, trochu zafučala, a potom zasa odcválala do lesa.

Časť našej výpravy stratila chuť pokračovať v ceste na Kráľovskú vyhliadku. Ostražito sme sa vrátili oborou k rebríku a na druhej strane sme sa ubezpečovali, že aj keď sviňa pottenburská vyzerala naozaj ako mocné vyšportované zviera, cez ploty iste skákať nevie.

Výstupu na Kráľovskú vyhliadku sme sa však nechceli vzdať a tak sme zakrátko nato podnikli výpravu naň odinakadiaľ - z obce Berg.

Fontána v Bergu

Dedinka, ktorá sa nachádza v bezprostrednej blízkosti bratislavskej Petržalky, má iba 674 obyvateľov a pôsobí mimoriadne útulným dojmom. Asi v strede obce, v susedstve obecného úradu stojí informačná tabuľa s nákresom niekoľkých turistických trás. Poľahky sme našli chodník vedúci k veži. Ešte predtým, ako sme sa vrátili na začiatok dediny, k odbočke vedúcej na trasu, sme sa chvíľu pristavili pri zaujímavej fontáne zo sklených tabúľ. Má názov Dreilanderbrunnen, čiže Studňa troch krajín, a čistota vody má symbolizovať priateľstvo troch národov, ktoré žijú v bezprostrednom susedstve, dozvedeli sme sa z nemeckého, slovenského a maďarského textu. Patetickosť úvodu zmierňuje prezieravá veta na záver, podľa ktorej také priateľstvo môže byť aj krehké a ľahko zraniteľné.

Rozhľadňa Königswarte

Veru, pomery sa môžu meniť, pomysleli sme si aj hore pri veži, keď sme prvý raz zblízka videli susednú budovu - vojenskú stanicu, o ktorej sa v 80. rokoch v Bratislave hovorilo, že má slúžiť na odpočúvanie strategických úradov v socialistickej metropole.

Z dediny trvá mierne stúpajúca cesta na vežu asi 40 minút svižnou chôdzou. Aj keď sme pridali do kroku, mali sme čo robiť, aby nás nepredbehla dvojica v seniorskom veku, ktorá pri chôdzi čulo mávala palicami. Športovo-relaxačná chôdza s palicami, zvaná nordic-walking, zjavne v Rakúsku prekvitá - ďalších chodcov s paličkami sme videli aj pri veži.

Pohľad z rakúskej Kráľovskej vyhliadky na Bratislavu

Veža je vysoká 22,7 metra a okrem veľkej informačnej tabule, na ktorej je aj text v slovenskom jazyku, je pod schodiskom aj kasička na vstupné vo výške jedného eura. Pokladník tam nestojí, a tak sa pohľadom z výšky môžu kochať aj tí, ktorí majú hlboko do vrecka, snáď prispejú nabudúce.

Z Kráľovskej vyhliadky je šíry výhľad na Malé Karpaty aj s hradom Pajštún, maďarskú nížinu, a v diaľave možno tušiť obrysy Álp. V historických kronikách sa píše, že na vyhliadke sa zastavil v roku 1189 cisár Friedrich Barbarossa, a prvý uhorský kráľ, ktorý bol korunovaný v Bratislave – Maximilián, sa tu potešil pohľadom na ríšu v roku 1563. Strategický výhľad ocenil aj cisár Napoleon v roku 1805.

Pohľad na krajinu pri Bergu s veternými ružicami

Kým králi v minulosti z vyhliadky pohľadom oceňovali silu svojich nastúpených vojsk, dnes sa zrak pristaví na iných šíkoch - rozostavených na rakúskej strane, a pôsobiacich takisto zvláštnym čarom moci. Sú to rady vysokých stĺpov s veternými ružicami, ktoré sa krútia a krútia, človek si nevdojak spomenie na úbohého Dona Quijota - tieto "mlyny" by ho určite dosekali na malé kúsky.

Vraciame sa do Bergu a jastríme po chodníčku. Cestou nahor sme nezbadali na zemi ani jeden papierik, či iné odpadky, a tak sme si povedali, že to stojí za zmienku v článku. Od tohto zámeru nás neodradil ani malý kúsok z obalu čokolády, jediná špina na ceste, ktorú lemovali lavičky a - smetné koše.

.Pripojte komentár

Komentáre k článku

- Chcem iba spýtať, či sa dá ísť aj na bicykli na tú vyhliadku nad Bergom? Emil

- Celá oblasť Hundsheimských vrchov a v rámci nej aj Kráľovská vyhliadka (Koenigswarte)je od roku 2004 zaradená do zoznamu chránených oblastí Natura 2000. Z toho vyplýva okrem iného aj zákaz vstupu cyklistom.
Redakcia Panorámy.sk

Ďalšie info:

Hrad Pottenburg a Kráľovská vyhliadka

Vydané: 2007-07-12
Aktualizované: 2007-07-12

Kategórie: Výlety, prechádzky - Výlety a prechádzky - Bratislava a okolie