Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Panorama.sk in SlovakEnglish
Dnes je 23.11.2017
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.1749USD   25.469CZK   0.88810GBP   313.54HUF   4.2155PLN   7.5770HRK . . . viac

Vodný mlyn pri Dunajskom Klátove

Vodný mlyn pri Dunajskom Klátove
Oblasť:
Malý Dunaj
Klikni pre ďalšie informácie

Len necelé 2 km od Jahodnej smerom k Dunajskej Strede leží obec Dunajský Klátov, pri ktorej stojí obnovený vodný mlyn. Poháňali ho vody Klátovského ramena, jedného z pravobrežných prítokov Malého Dunaja. V horúcom lete na vodnej hladine umocňujú čaro tejto prírodnej rezervácie nádherné kvety lekna bieleho.

Terajšiu stavebnú úpravu získal mlyn pri prestavbe v roku 1920. Posledným majiteľom bol Michal Cséfalvay. Naposledy sa v mlyne pracovalo v štyridsiatych rokoch 20. storočia. Postavením nového mostu v päťdesiatych rokoch bola voda odvedená od vodného kolesa, a niet divu, že sa prestalo mlieť. V druhej polovici osemdesiatych rokov 20. storočia mlyn odkúpil štát a objekt a celé okolie bolo vyhlásené za štátom chránené územie. Začala sa stavebno-technická rekonštrukcia objektu. Pre verejnosť bol sprístupnený v roku 1987 ako súčasť Múzea Žitného ostrova v Dunajskej Strede. Vystavené je pôvodné technické zariadenie mlyna, mlyn je prevádzkyschopný, ale nemožno ho spúšťať pre nízku hladinu vody.

Vydané: 27. 6. 2005
Aktualizované: 16. 9. 2014
   
Kalendár - rýmovačky k meninám, informácie o kalendárových zvykoch
Reklama
Mailujte adresu stránky

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2016, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho zariadenia.