Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Dnes je 16.12.2017
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.1806USD   25.678CZK   0.88253GBP   313.43HUF   4.2167PLN   7.5465HRK . . . viac

Za vyzou veľkou do múzea

Model of the Giant Sturgeon in The Slovak National Museum

Vyzerá ako torpédoborec a kedysi plávala v Dunaji pri Bratislave. Najväčšia sladkovodná ryba, vyza veľká (lat. Huso huso). Jej model je súčasťou novej expozície Prírodovedného múzea Slovenského národného múzea. Tento rybí obor zmizol z našich končín spolu s výstavbou vodnej priehrady Železné vráta medzi Rumunskom a Srbskom začiatkom 60. rokov minulého storočia.

Vyza veľká je najväčším druhom jesetera a žije v Kaspickom a Čiernom mori, odkiaľ dospelé jedince tiahnu do veľkých riek na svoje neresiská. Rešpekt vzbudzuje jej ďalšia charakteristika - je to všežravec, ktorý môže vážiť až 1,5 tony a merať až 8 metrov. Model vyzy v Slovenskom národnom múzeu je dlhý 6,4 metra.

Giant Sturgeon

Vyzu nevyhnali z riek iba umelé priehrady, ale ohrozili ju aj milovníci kaviáru, pretože kaviár z vyzy je vraj mimoriadne lahodný. Čo je dnes ťažko dostupnou a drahou lahôdkou, bolo stredoveku v Bratislave bežnou potravou. Kaviár z vyzy, ale aj iných rýb a dokonca zo slimákov, bol údajne súčasťou jedálnička najchudobnejších obyvateľov mesta a rybie ikry neraz vyhadzovali alebo používali ako krmivo pre ošípané. Je to nenávratná minulosť, vyza veľká je ohrozeným druhom a figuruje v Zozname prísne chránených živočíšnych druhov.

Dôvodom inštalácie modelu vyzy v novej expozícii SNM-Prírodovedného múzea je podľa jej autorov snaha priblížiť rozmanitosť živočíšnych druhov, ktoré sa na Slovensku nachádzali v minulosti. "Chceli by sme, aby si ľudia uvedomili, čo Dunaj poskytoval obyvateľom Bratislavy, ale aj celého priľahlého územia pri Dunaji," povedal Ján Kautman, autor expozície.

Pozrite si vyzu veľkú na videu v akváriu.

Veľká ulovená vyza odniekadiaľ z Ruska, alebo Ukrajiny.

Vydané: 8. 2. 2011
Aktualizované: 13. 4. 2014
   
Kalendár - rýmovačky k meninám, informácie o kalendárových zvykoch
Reklama
Mailujte adresu stránky

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2016, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho zariadenia.