Panorama.sk in SlovakSK
Weather

Bratislava lakes: Sulianske Jazero Lake

Na polostrove na  Šulianskom jazere v roku 2015
Na polostrove na Šulianskom jazere v roku 2015.

Začiatkom júla 2019 sme sa znova vybrali k Šulianskemu jazeru. To bolo v roku 2018 pre verejnosť uzavreté z rozhodnutia vlastníkov Urbariátu Rohovec, ktorým patria pozemky okolo jazera. Tabuľa pri vstupe k jazeru a chatovej osade síce 5. júla stále oznamovala, že vstup pre verejnosť nie je povolený, ale nejakých sto metrov za tabuľou so zákazom otvorili plážový bufet Kotva a pod ním je pripravená štrková pláž pre verejnosť. Že verejnosť tak k jazeru znova dostala prístup, nám potvrdil aj jeden z chatárov.

Vstupná tabuľa na Šulianske jazero začiatkom júla 2019
Vstupná tabuľa na Šulianske jazero začiatkom júla 2019.
Štrková pláž pod plážovým bufetom Kotva 5. júla 2019
Štrková pláž pod plážovým bufetom Kotva 5. júla 2019.
Štrková pláž
Štrková pláž.
Plážový bufet Kotva
Plážový bufet Kotva.
Bufet Kotva
Bufet Kotva.

Zatiaľ sme sa nedozvedeli, ako chcú vlastníci pozemkov v okolí jazera regulovať prístup k ďalším miestam na jazere, ktoré popisujeme nižšie. Prejazd áut okolo jazera je však zakázaný.

Šulianske jazero nemalo podobný osud ako susedné Vojčianske jazero, kde úrady zbúrali všetky staré stavby a povolili len novú chatovú osadu naprojektovanú developerom. No, aj keď je okolo Šulianskeho jazera viac chát ako okolo Vojčianskeho jazera, návštevníci si tam predtým, ako urbariát jazero uzavrel, našli mnoho miesta na prístup k vode. Na jazere nebýva tlačenica. Vďačí za to aj svojej polohe, pretože je pomerne ďaleko od Bratislavy a tiež od Gabčíkova, ktoré leží až za priehradou so vzdúvadlami.

Táto pláž pri Šulianskom jazere je v júli 2019 pre verejnosť uzavretá
Táto pláž pri Šulianskom jazere je v júli 2019 pre verejnosť uzavretá.

Pri povodni v júni 2013 dunajská voda zaliala obe jazerá - Šulianske i susedné Vojčianske. Povodňová vlna zanechala v jazerách hrubú - možno aj centimetrovú vrstvu ílu. Ten sa pri vchádzaní do jazera nepríjemne víril. Príjemne nás prekvapilo, že tento íl začal v nasledujúcich rokoch miznúť. Náš známy chatár od Šulianskeho jazera to vysvetľuje tým, že do jazera preniká ustavične zdola spodná voda, ktorá íl odnáša. Dnes ho je už veľmi málo.

Počas spomínanej júnovej povodne v roku 2013 sme boli pri tom, keď sa majitelia chát so smútkom pozerali na zaliaty druhý breh, kde vodný živel okupoval ich chaty.

Sulianske Jazero Lake
Sulianske Jazero Lake
Sulianske Jazero Lake.

Sulianske jazero by na niektorych miestach vyhradenych na kupanie mohlo mat viac tiena. Jeho zvlastnostou je polostrov pravidelneho tvaru, ktory je zrejme pozostatkom z cias, ked v "materialovej jame", z ktorej vzniklo jazero, tazili strk.

Pri tomto polostrove sa casto stava, ze sa vo vode zavlni had. My sme mali pri poslednej navsteve stastie na statneho vyse metroveho "hadika". Chvilu sa zdalo, ze sa nam zavlni az do kanojky, ale potom si to rozmyslel.

Sulianske Jazero Lake
Sulianske Jazero Lake.

Jazero ma hlbku az 15 metrov, a tak ho okrem rybarov vyhladavaju aj potapaci.

Pri Sulianskom jazere fungoval v case jeho rekreacnej slavy tobogan. A nedaleko potom stal bufet - autobus, ktory ponukal obcerstvenie. Po tobogane ostali len betonove zaklady. Autobus mohla nahradit nova restauracia s vysutou terasou, ale zda sa, ze jej stavitelovi prestal dut vietor do plachat.

Foto a text: Vlado Bibel

More information:

Pools and Lakes in Bratislava and Surroundings

Published: 2015-08-10
Updated: 2019-07-06

Categories: Trips, walks