Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Bratislavské mláky: Šulianske jazero

Na polostrove na  Šulianskom jazere v roku 2015
Na polostrove na Šulianskom jazere v roku 2015.

Začiatkom júla 2019 sme sa znova vybrali k Šulianskemu jazeru. To bolo v roku 2018 pre verejnosť uzavreté z rozhodnutia vlastníkov Urbariátu Rohovec, ktorým patria pozemky okolo jazera. Tabuľa pri vstupe k jazeru a chatovej osade síce 5. júla stále oznamovala, že vstup pre verejnosť nie je povolený, ale nejakých sto metrov za tabuľou so zákazom otvorili plážový bufet Kotva a pod ním je pripravená štrková pláž pre verejnosť. Že verejnosť tak k jazeru znova dostala prístup, nám potvrdil aj jeden z chatárov.

Vstupná tabuľa na Šulianske jazero začiatkom júla 2019
Vstupná tabuľa na Šulianske jazero začiatkom júla 2019.
Štrková pláž pod plážovým bufetom Kotva 5. júla 2019
Štrková pláž pod plážovým bufetom Kotva 5. júla 2019.
Štrková pláž
Štrková pláž.
Plážový bufet Kotva
Plážový bufet Kotva.
Bufet Kotva
Bufet Kotva.

Zatiaľ sme sa nedozvedeli, ako chcú vlastníci pozemkov v okolí jazera regulovať prístup k ďalším miestam na jazere, ktoré popisujeme nižšie. Prejazd áut okolo jazera je však zakázaný.

Šulianske jazero nemalo podobný osud ako susedné Vojčianske jazero, kde úrady zbúrali všetky staré stavby a povolili len novú chatovú osadu naprojektovanú developerom. No, aj keď je okolo Šulianskeho jazera viac chát ako okolo Vojčianskeho jazera, návštevníci si tam predtým, ako urbariát jazero uzavrel, našli mnoho miesta na prístup k vode. Na jazere nebýva tlačenica. Vďačí za to aj svojej polohe, pretože je pomerne ďaleko od Bratislavy a tiež od Gabčíkova, ktoré leží až za priehradou so vzdúvadlami.

Táto pláž pri Šulianskom jazere je v júli 2019 pre verejnosť uzavretá
Táto pláž pri Šulianskom jazere je v júli 2019 pre verejnosť uzavretá.

Pri povodni v júni 2013 dunajská voda zaliala obe jazerá - Šulianske i susedné Vojčianske. Povodňová vlna zanechala v jazerách hrubú - možno aj centimetrovú vrstvu ílu. Ten sa pri vchádzaní do jazera nepríjemne víril. Príjemne nás prekvapilo, že tento íl začal v nasledujúcich rokoch miznúť. Náš známy chatár od Šulianskeho jazera to vysvetľuje tým, že do jazera preniká ustavične zdola spodná voda, ktorá íl odnáša. Dnes ho je už veľmi málo.

Počas spomínanej júnovej povodne v roku 2013 sme boli pri tom, keď sa majitelia chát so smútkom pozerali na zaliaty druhý breh, kde vodný živel okupoval ich chaty.

Pri Šulianskom jazere
Pri Šulianskom jazere (nedajte sa zmiasť, nudizmus tam nie je rozšírený)
Pri Šulianskom jazere (nedajte sa zmiasť, nudizmus tam nie je rozšírený).

Šulianske jazero by na niektorých miestach vyhradených na kúpanie mohlo mať viac tieňa. Jeho zvláštnosťou je polostrov pravidelného tvaru, ktorý je zrejme pozostatkom z čias, keď v "materiálovej jame", z ktorej vzniklo jazero, ťažili štrk.

Pri tomto polostrove sa často stáva, že sa vo vode zavlní had. My sme mali pri poslednej návšteve šťastie na statného vyše metrového "hadíka". Chvíľu sa zdalo, že sa nám zavlní až do kánojky, ale potom si to rozmyslel.

Pri Šulianskom jazere - v popredí betónové pozostatky niekdajšieho toboganu
Pri Šulianskom jazere - v popredí betónové pozostatky niekdajšieho toboganu.

Jazero má hĺbku až 15 metrov, a tak ho okrem rybárov vyhľadávajú aj potápači.

Pri Šulianskom jazere fungoval v čase jeho rekreačnej slávy tobogan. A neďaleko potom stál bufet - autobus, ktorý ponúkal občerstvenie. Po tobogáne ostali len betónové základy. Autobus mohla nahradiť nová reštaurácia s vysutou terasou, ale zdá sa, že jej staviteľovi prestal duť vietor do plachát.

Foto a text: Vlado Bibel

Ďalšie info:

Kúpaliská a vodné plochy v Bratislave a na okolí

Vydané: 2015-08-10
Aktualizované: 2019-07-06

Kategórie: Výlety, prechádzky