Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

September 2023: Pajštúnska ruleta pokračuje

Počas školského výletu dopadol zhora na chodník pod hradom  aj pagáč. Ten ešte nie je na ruskú ruletu. Ale tá skalka pod ním áno
Počas školského výletu dopadol zhora na chodník pod hradom aj pagáč. Ten ešte nie je na ruskú ruletu. Ale tá skalka pod ním áno.

Keď si plánujeme víkendové lezecké výlety do Malých Karpát v okolí Bratislavy, väčšinou sa vyhýbame pajštúnskemu bralu, pretože tam akoby sme hrali ruskú ruletu so skalami, ktoré z hradu spúšťajú turisti. Na Pajštún sa radšej vyberáme liezť počas pracovných dní, keď je na populárnej zrúcanine menej návštevníkov. Ináč to ale bolo v poslednú septembrovú stredu. Keď som sa približoval k hradu, zaznievali z neho veselé detské hlasy. Ako som tušil, ruch na hrade znamená, že z neho znova budú lietať skaly. Tie ohrozujú všetkých, čo sa pohybujú na chodníku pod hradom. Turisti si to neuvedomujú, lebo našťastie pravdepodobnosť, že skala poletí práve vtedy, keď pod hradom prechádzajú, nie je vysoká. Takže turisti obvykle nevedia, že na chodníku hrajú ruskú ruletu. Vieme o tom my, lezci, pretože hodiny zotrvávame na pajštúnskej skale.

V stredu počas štyroch hodín sme počuli padnúť tri skaly. Hore bol školský výlet. Deti najprv prosil Miro, môj spolulezec, aby dávali pozor. Potom spadla ďalšia skala. Keď som liezol hore, videl som dievčatko v čiapke, ako nechtiac spúšťa dolu kameň. Doliezol som hore a dievčatko sa mi milo ospravedlňovalo. To bolo síce pekné, ale čo keby to tam dolu niekto schytal?

Poprosil som veselé deti, aby zavolali učiteľa. Povedal som mu, že my horolezci síce máme prilby, ale dolu na turistický chodník, kde chodia ľudia, padajú skaly. "Odvážny" učiteľ, ktorý nechal deti voľne pobehovať po okraji hradnej pláne, ktorá nemá na hrane dvadsaťmetrového brala žiadne ochranné zábradlie, odpovedal, že deti na to už upozorňoval a sľúbil, že ich znova napomenie. O chvíľu však skalka spadla znova v priestore nad pilierom, ktorým vedie lezecká cesta Šelf...

Z mojich lezeckých pobytov na hrade viem, že počas rušných turistických dní najviac padajú kamene okolo miesta, kde je cesta Sedemskobovka. To je info pre lezcov. Pre turistov sa hodí odporúčanie - nepoužívať chodník pod hradom, ale novú trasu, ktorá vedie nižšie cez les. A pre anonymného správcu hradu sa hodí otázka, kedy konečne vyrastie na okraji hradnej pláne zábradlie, ktoré by chránilo pred možným nešťastím návštevníkov hore na pajštúnskom brale i dole pod ním.

Severozápadná stena zrúcaniny nepôsobí veľmi pevným dojmom. Našťastie, popod ňu už nevedie obľúbená neznačkovaná turistická trasa
Severozápadná stena zrúcaniny nepôsobí veľmi pevným dojmom. Našťastie, popod ňu už nevedie obľúbená neznačkovaná turistická trasa.
Pod krehkou severozápadnou stenou zrúcaniny vedie populárna lezecká cesta Schránky
Pod krehkou severozápadnou stenou zrúcaniny vedie populárna lezecká cesta Schránky.
Pod krehkou severozápadnou stenou zrúcaniny vedie populárna lezecká cesta Schránky
Na južnej stene brala v oblasti cesty Mockov kút skaly zhora od turistov padať nezvyknú. 15 metrov napravo v oblasti Sedemskobovky je ruletová zóna. Tam dopadol aj pagáčik
Na južnej stene brala v oblasti cesty Mockov kút skaly zhora od turistov padať nezvyknú. 15 metrov napravo v oblasti Sedemskobovky je ruletová zóna. Tam dopadol aj pagáčik.

Ďalšie info:

Júl 2021: Na Pajštúne nič nové - kamene naďalej padajú

Máj 2020: Na Pajštúne nič nové - kamene naďalej padajú

Pajštúnska ruská ruleta, alebo: Nemal by sa Pajštún pre turistov uzavrieť?

Pajštúnsky hrad

Keď si plánujeme víkendové lezecké výlety do Malých Karpát v okolí Bratislavy, väčšinou sa vyhýbame pajštúnskemu bralu, pretože tam akoby sme hrali ruskú ruletu so skalami, ktoré z hradu spúšťajú turisti. Ale niekedy je aj v pracovné dni na Pajštúne "veselo".

Vydané: 2023-10-05
Aktualizované: 2023-10-05

Kategórie: Horolezectvo - Výlety a prechádzky - Bratislava a okolie