Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Panorama.sk in SlovakEnglish
Dnes je 20.10.2017
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.1834USD   25.725CZK   0.89815GBP   308.51HUF   4.2392PLN   7.5088HRK . . . viac

Mesiac fotografie

Mesiac fotografie 2016

Bulletin s programom 2016: >>

2015
Pozvánka na výstavu - Judita Csáderová

Informácie o programe Mesiaca fotografie: >>

Archív - 2014
Štúdia pohybu, 1925
Štúdia pohybu, 1925. Autor / zdroj: Rudolf Koppitz.

Dramaturgia 24. ročníka Mesiaca fotografie stojí na štyroch pilieroch. Prvý pilier tvoria výstavy, ktoré tematizujú fotografiu a divadlo. Do bloku patrí aj výnimočná výstava Teatrálny svet 1839–1939, ale aj unikátne originálne tlače Rudolfa Koppitza, rakúskeho autora zo začiatku 20. storočia. Obnovenie záujmu o inscenáciu môžeme sledovať v retrospektíve diela Miloty Havránkovej, ktorá inšpirovala autorov Slovenskej novej vlny. Detailnú rekonštrukciu tvorby tohoto zoskupenia predstavujeme v Dome umenia / Kunsthalle.

Druhá téma Mesiaca fotografie sa odvíja od 25. výročia od výročia pádu komunizmu v roku 1989. Pred piatimi rokmi sme vystavovali fotografie, ktoré autenticky zachytávali, ako sa žilo v krajinách v čase "reálneho socializmu". Tento raz sme pripravili sériu výstav, ktoré rozprávajú o tom, ako sa fotografia, ale aj kultúra, zneužívala v časoch totalitných režimov (nielen komunistického, ale aj fašistického). Titul "Propaganda a moc" napovedá, ako k fotografii pristupovali, nielen diktátori typu Klementa Gottwalda, ale aj Jozefa Tisu či Envera Hodžu. O propagande v začiatkoch farebnej fotografie v Nemeckej demokratickej republike rozpráva výstava Farby republiky. István Bielik pripomína faloš ruskej propagandy v spravodajstve z januárového kyjevského Majdanu.

Ako vždy podstatnú súčasť Mesiaca fotografie tvoria výstavy aj ďalších slovenských fotografov – z dejín aj zo súčasnosti: Kornél Divald, Ján Galanda, Juraj Lipták, Pavol Breier (Praha), Silvia Saparová (Varšava), Pavel Maria Smejkal (Viedeň), atď.

Zo stredouerópskej a svetovej fotografie k vrcholom patrí Sony World Photography Award, výstava, ktorá sústreďuje špičku aktuálnej novinárskej fotografie. A samozrejme, dielo Gabriele Basilica, výnimočného talianskeho fotografa svetových metropolí.

(Z programového letáku festivalu)

Ďalšie informácie nájdete na stránkach Stredoeurópskeho domu fotografie.

Program Mesiaca fotografie: >>

Mesiac fotografie 2013

Z programového letáku 2013.

Vydané: 26. 10. 2014
Aktualizované: 8. 11. 2016 1:02:43
Kalendár - rýmovačky k meninám, informácie o kalendárových zvykoch
Reklama
Mailujte adresu stránky

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2016, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho zariadenia.