Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Do hlbín Zeme pri Terste

Grotta Gigante
Grotta Gigante
Grotta Gigante
Grotta Gigante
Grotta Gigante
Grotta Gigante
Grotta Gigante
Tie korálky tam dole - to je schodište na dne jaskyne
Tie korálky tam dole - to je schodište na dne jaskyne.

Jaskyňa Grotta Gigante zaujme ako dielo prírody aj techniky

Obria jaskyňa v krasovej oblasti blízko talianskeho mesta Terst a hraníc Talianska so Slovinskom (v Slovinsku známa ako Briška jama) je taká veľká, že by sa do nej zmestila vatikánska Bazilika sv. Petra. V roku 1995 ju zaradili do Guinessovej Knihy rekordov ako najväčšiu verejnosti prístupnú jaskyňu. Otvorená je už od roku 1908. (O prvenstvo ju pripravila až v roku 2010 francúzska jaskyňa La Verne.)

V hĺbke 80 m sa otvára najväčšia časť jaskyne - Grande Cavern s neuveriteľnými rozmermi 98 x 167 x 76 m, najnižšia časť sa nachádza 101 m pod úrovňou vstupu. Nachádzajú sa tu stalaktity a stalagmity v rôznych farebných odtieňoch, vrátane 12 metrov vysokého stalagmitu Colonna Ruggero a tiež výskumná geofyzikálna stanica.

Návštevníkov určite zaujmú aj dve obrovské kyvadlá so špeciálnym meracím zariadením na monitorovanie pohybov Zeme a vulkanických aktivít. Sú zavesené na dvoch oceľových lanách, ktoré sú pripevnené na strope jaskyne a mieria ku dnu jaskyne. Majú dĺžku približne 100 metrov a sú najdlhším geodetickým kyvadlom na svete. Zariadenie inštaloval v roku 1959 geodet Antonio Marussi.

Foto: Branislav Bibel, text: ID.

V tejto "jaskynke" by ste sa nemuseli cítiť stiesnene, aj keď trpíte klaustrofóbiou.

Vydané: 2020-09-19
Aktualizované: 2020-09-19

Kategórie: Fotopotulky, filmy, reportáže