Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Odišiel jazdec na bielom koni slobody

Michail Gorbačov (vľavo) prijal v roku 1991 v Kremli ministra zahraničných vecí Československa Jiřího Dienstbiera (druhý sprava)
Michail Gorbačov (vľavo) prijal v roku 1991 v Kremli ministra zahraničných vecí Československa Jiřího Dienstbiera (druhý sprava). Autor / zdroj: Vlado Bibel.

Zdeněk Mlynář, niekdajší člen najužšej politickej špičky Komunistickej strany Československa, sa koncom osemdesiatych rokov, ešte pred udalosťami roku 1989, zdôveril so svojím snom - videl v ňom Michaila Gorbačova, jazdca na bielom koni, ako nám prináša slobodu. Z. Mlynář bol vtedy ako odporca sovietskej intervencie v 68. roku v exile a dobre čítal, čo sa deje, k akým revolučným zmenám v Moskve dochádza. Gorbačov nám svojím modelom spoločného európskeho domu, v ktorom sa zriekal sovietskeho imperiálneho násilia, prinášal slobodu. Ako sa napokon ukázalo, Rusko tento liberálny model nedokázalo stráviť - kým však znova prejavilo svoje vražedné - a sebavražedné - sklony, dostali sme sa my v strednej Európe z jeho sféry vplyvu. Akým je to šťastím, že sme mimo jeho moci, to dnes ukazuje ruská snaha "valcovať" Ukrajinu na obraz svojej stupídnej fašizoidnej diktatúry.

Uctime si Michaila Gorbačova. V Rusku dodnes platí - Míška nechcel rakety, impérium sa rúti... Dokáže raz táto krajina byť nie nebezpečná pre seba i pre okolitý svet?.. Potrebuje nového Gorbačova, ale takého, ktorý by sa vyhol jeho omylom.

(Michail Sergejevič Gorbačov žil od 2.3.1931 do 30.8.2022.)

Vlado Bibel

Zomrel Michail Gorbačov - štátnik, ktorý chcel budovať spoločný európsky dom. Je symbolické, že odišiel v časoch, keď ruský diktátor stavia ruské hodnoty proti európskym.

Vydané: 2022-09-02
Aktualizované: 2022-09-02

Kategórie: Záznamník