Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Batizovské pleso - nenáročná túra pre náročných turistov

Batizovské pleso s jadranskou vodou

Pri pohľade na Batizovské pleso mi napadlo, že jeho voda je taká krásna, že vyzerá, akoby bola prepojená s Jadranským morom. Potom som zistil, že mi neprišlo na um nič originálne. Ten istý nápad mali viacerí obdivovatelia tatranských plies a tak údajne vznikli názvy plies, ako je Morské oko... Batizovské pleso hralo, počas dvoch dní, keď som ho mohol pozorovať, farbami. Napríklad, jedna časť bola modrá, odrážala sa v ňom obloha. Modrá prechádzala do zelenej tam, kde sa vo vode odrážal hrebeň masívu Končistej. Inokedy sa zasa v jeho vode odrážali štíty na konci Batizovskej doliny.

Batizovské pleso
Batizovské pleso
Batizovské pleso z výšky Batizovskej doliny
Batizovské pleso

K plesu som dvakrát došiel pomerne skoro ráno a farby menilo podľa polohy slnka i podľa uhla pohľadu. Musím priznať, že som bol napokon sklamaný zo snímok, ktoré som od Batizovského plesa priniesol. Niektoré farebné odtiene i hĺbka priezračných vôd sa v snímkach trocha stratili. Tak sa tam radšej vyberte sami.

Na plese je zaujímavé aj to, že leží hneď nad skalným prahom, cez ktorý z neho odteká voda. Pri pohľade na pleso z vnútra Batizovskej doliny tak pozorujete horizont, za ktorým už nič nie je. Len kdesi dolu sú tatranského osady. Koncom júla 2013 voda, ktorá tvorí Batizovský potok, z plesa odtekala, ale nespozoroval som žiaden jeho prítok. Ten sa stratil pod skalami.

Tatranská magistrála. Batizovské pleso.

Tu vzniká Batizovský potok.

Pohľad na smerovníky pri Batizovskom plese smerom nahor do Batizovskej doliny

Nad pleso smerom do Batizovskej doliny vedú len neznačkované chodníky, ktoré používajú horolezci, alebo turisti, ktorí v sprievode horských vodcov spoznávajú Gerlachovský štít.

Pokiaľ končíte pri Batizovskom plese, tak ide len nenáročný výlet pre náročných turistov.

Tatranská magistrála. Pol hodinu k Batizovskému plesu.

Batizovské pleso (1884 m n.m.) je pomerne ľahko prístupné po Tatranskej magistrále od Sliezskeho domu, z neho trvá výstup hodinu a prevýšenie nie je veľké, pravda, najprv sa musíte dostať na Sliezsky dom (1670 m). Zo západu od Popradského plesa po magistrále je prístup na pleso namáhavejší, pretože treba prudko vystúpiť do sedla Pod Ostrvou, ktoré je o 466 m vyššie ako Popradské pleso.

Priamo na Batizovské pleso vedie pre turistov údajne veľmi "kostrbatý" chodník z Tatranských Hágov (dva a pol hodiny). Na Magistrálu, k Rázcestiu pod Suchým vrchom vo výške 1743 m, sa možno napojiť z odbočky výstupovej trasy na Sliezsky dom, ktorá sa začína v Tatranskej Polianke. Rázcestie je v polovici jednohodinovej trasy medzi Batizovským plesom a Sliezskym domom.

Tatranská magistrála. Jeden z prvých pohľadov do Batizovskej doliny.

Jeden z prvých pohľadov do Batizovskej doliny z Tatranskej magistrály. Zľava: Dlhočizný hrebeň Končistej, potom Popradský Ľadový štít, Kačací štít a trojica vrcholov Batizovského štítu. Napravo sa zdvíha chrbát Kotlového štítu (2601 m), ktorý tvorí južný predvrchol Gerlachovského štítu.

Tatranská magistrála. Batizovské pleso a Končistá v pozadí.

Končistá (2537 m) je dominantou Batizovského plesa na západe.

Text a foto: Vlado Bibel

Pozrite si pokračovanie: Prečo sme nevyliezli na Batizovský štít.

Ďalšie info:

Tipy na výlety a relax v Bratislave a okolí

Komentáre

Anonym, 8.8.2013:

Velmi pekne si napisal o farbach!

Vydané: 2013-08-05
Aktualizované: 2013-08-05

Kategórie: Výlety, prechádzky - Pešia turistika - Slovensko - sprievodcovia