Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Deň Dunaja 2014

Deň Dunaja 2014

Príďte v sobotu, dvadsiateho prvého júna, pod Devínsky hrad osláviť Deň Dunaja. Na programe sú bezplatné vyhliadkové plavby o 12:00, 13:00, 14:00, ukážky kajakovania, vystúpenia tanečných a umeleckých súborov, ukážky záchranárskej protipovodňovej techniky, prvej pomoci, elektrických autíčiek a poznávanie dunajských rýb. Dostanete príležitosť vidieť aj kráľa dunajských rýb: jesetera.

Je pripravený program aj pre menšie deti, vrátane možnosti stretnúť vodníka, a zapojiť sa do tvorby obrej skladačky.

Počas podujatia bude vyhodnotené slovenské kolo medzinárodnej súťaže Dunajský majster umenia. Účastníci súťaže majú za úlohu vytvoriť originálne umelecké dielo výhradne z prírodných materiálov na tému Dunaj.

Podujatie bude moderovať Roman Bomboš.

Dunaj so svojimi prítokmi predstavuje jeden z najdôležitejších riečnych systémov v Európe. Jeho povodie spája 19 krajín, čo predstavuje najväčšie medzinárodné riečne prepojenie na svete.

Celoeurópsky význam tejto rieky bol potvrdený aj podpisom Dohody o ochrane rieky Dunaj dňa 29. júna 1994, kedy bola odštartovaná široká spolupráca štátnych, mimovládnych a vedeckých inštitúcií ako aj priemyselných spoločností, ktoré rieka spája. Od roku 2004 oslavujú obyvatelia takmer celej Európy 29. jún ako medzinárodný Deň Dunaja.

(Podľa www.danubeday.org, tlačovej správy Ministerstva životného prostredia a www.broz.sk)

<%tipyvylety(lang)%>

Vydané: 2014-06-20
Aktualizované: 2014-06-20

Kategórie: Výlety, prechádzky - Festivaly a slávnosti, verejné podujatia