Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Júlová správa z dunajských ramien: Napúšťa sa viac vody

Dunajské ramená - prehrádzka (01)

Oproti minulým rokom v ramenách na slovenskej strane Dunaja pod Dobrohošťou pribudlo vody. V Dobrohošti, kde sa napúšťa voda do ramien, totiž spojazdnili vodnú elektráreň, čo znamená, že do ramien smerujú viac vody. Keď sa v minulosti simulovali v ramenách povodne, tak tam tieklo 40 kubických metrov za sekundu. Teraz je to 30 až 35 kubických metrov za sekundu. Taká je informácia, ktorú som dostal na dispečingu vodného diela.

Kedže voda asi bude konštantne vyššia, pre vodákov to v praxi znamená, že sú zjazdné niektoré prehrádzky, kde predtým bolo lepšie prenášať. To je fajn. Vodákov - turistov však treba upozorniť, že viac vody si vyžaduje viac vodáckych, kormidelníckych zručností. Niektoré vodné valce a skryté kamene môžu byť nebezpečné. Aj pri prekonávaní prehrádzok smerom nahor si treba dať pozor na mocnejšie prúdy tesne nad prehrádzkami.

Všimnite si hornú i nasledujúcu snímku. Je to vzácna dvojkombinácia, pretože obe snímky boli snímené v ten istý čas a snímali ten istý objekt (prepáčte dievčatá) v ten istý okamih.

Dunajské ramená - prehrádzka (02)
Dunajské ramená - kľučkujeme pod prehrádzkou (03)
Labutia rodinka
Vodácky kvet

Pri prvojúlovom výlete sme všetky prekážky zvládli. A našli sme aj vodácky kvet.

(Snímky: Jozef Dančo, Vladimír Bibel, text: Vladimír Bibel)

Vydané: 2012-07-09
Aktualizované: 2012-07-09

Kategórie: Voda - splavy, výlety, príbehy