Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Dunajské ramená - máj 2008 - Štefanovo kolečko

Vysoký stav vody na prehrádzkach v Gabčíkovskom ramene

V prvých májových dňoch 2008 sme znova zavítali do Gabčíkovského ramena a prekvapil nás pomerne vysoký stav vody. Vybrali sme sa po trase, ktorú volám podľa vodáckeho sprievodcu, ktorý nám ju navrhol - Štefanovo kolečko - pretože po plavbe v ramenách sa vraciame po prúde v starom koryte Dunaja tam, odkiaľ sme vyštartovali.

Štartovali sme nad čárdou v Gabčíkove pri starom koryte Dunaja. Na rozdiel od minulosti sme sa nenaloďovali z prudkého briežku na konci Gačíkovského ramena, ale prešli sme po susednom malom ramene asi o sto metrov vyššie, kde je vybudovaný pohodlný šikmý zjazd k vode.

Gabčíkovské rameno

Na trase, ktorá sa začína v Gabčíkovskom ramene a prechádza do ramena, ktoré má po ľavej strane Ostrov orliaka morského, je celkom 6 prehrádzok. Už pri prvej sme museli hľadať iné, než obvyklé miesto prenášania, pretože voda bola pomerne vysoká. Na moje prekvapenie bola pomerne vyhriata a dalo sa v nej celkom príjemne chodiť naboso. Poniektorí vodáci sa v nej neskôr dobrovoľne okúpali.

Prehrádzky boli vodou zaliate viac, ako sme si pamätali z minulého roku. Do niektorých otvorov v hatiach sa voda vlievala dosť masívne, a keď sme nastupovali do kanoe pri takom lieviku, vôbec nás nepovzbudzovala predstava, že by nás voda mohla vcucnúť. Viem si predstaviť, že keby bol stav vody o niekoľko desať centimetrov vyšší, tak by to bolo celkom dobrodružné.

Dodatočne som zistil, že až do 2. júna je v ramenách záplavový režim. Podľa informácie od Jozefa Homolu, pracovníka dispečingu vodohospodárskej správy v Gabčíkove, to znamená, že cez nápustný objekt v Dobrohošti sa napúšťa do ramien 90 metrov kubických vody za sekundu. Po druhom júni to bude len 40 kubíkov, a tak by to malo byť až do septembra - októbra. Ak by si niekto chcel overiť, čo ho v ramenách čaká, telefónne číslo na dispečing je 031 - 55 94 336.

Gabčíkovské rameno

Pre plavbu sme zvolili najkratší variant, po odbočení z Gabčíkovského ramena sme sa držali stále naľavo, (drobné ramená odbočujúce doľava nerátam), až kým sme sa nedostali k šiestej prehrádzke, za ktorou nasleduje Bodícke rameno.

Dlhší variant vedie po Gabčíkovskom ramene, ktoré prechádza do Bačianskeho ramena. Tieto ramená po pravej - severnej strane lemujú chaty. Za piatou prehrádzkou sa možno z dlhšieho variantu vrátiť ku kratšiemu variantu, alebo je možné držať sa doprava a smerovať severnými ramenami do Bodíckeho ramena.

Keďže sme si zvolili kratší variant, znamenalo to, že sme po asi troch hodinách plavby a prenášania pristáli pri šiestej prehrádzke. Tam sme si ako obvykle na hati opekali.

Zničené táborisko na konci Bodíckeho ramena

Potom nasledovalo nepríjemné prekvapenie. Hneď za šiestou haťou je prenáška do Dunaja, ktorá vedie cez obľúbené táborisko na mieste, kde sa (podľa mapy) kedysi Bodícke rameno vlievalo nazad do rieky. Táborisko ešte vlani tvorila trávnatá plocha s ohniskami pod stromami. Teraz tu niekto nasadil rýpadlo a zmenil ho na štrkové kráterové pole. Do kráterov preráža spodná voda. Vyzerá to ako zámer zlikvidovať obľúbenú vodácku lokalitu. Ak o tom niekto niečo viete, napíšte nám, prečo sa to stalo.

Nakoniec sme vhupli do člnov a po Dunaji sme sa vrátili ku gabčíkovskej čárde. Odhadujem, že finálny splav dunajským expresom trvá okolo polhodiny, ale neberte ma za slovo, pretože na vode čas niekedy beží rýchlejšie, ako sa zdá. Celá vodná túra aj s leňošením na dvoch prehrádzkach trvala okolo šiestich hodín.

Čárdu ráno otvárali až tesne pred naším odchodom o 11:00. Ráno tam nebolo ani nohy, popoludní bolo už v čárde veselo, opekali sa ryby. Pristávanie pri čárde je pomerne rýchle, taký je tam tok Dunaja. Ak si niekto netrúfa, môže pristávať v malom ramene na mieste štartu.

Vodácka skupina

Pre približnú orientáciu pri tomto výlete je možné používať turistickú mapu Gabčíkovo, ktorú si môžete objednať TU. Počty prehrádziek v nej síce zodpovedajú skutočnosti, ale tvary ramien nie.

Ak by sa niekomu málilo šestoro prenášania lodí cez prehrádzky na slovenskej strane Dunaja, môže si zvoliť ešte dynamickejší a pekný maďarský variant Štefanovho kolečka. ODPORÚČAME.

.Pripojte komentár

Ďalšie info:

Výlety na kanoe na Dunaji, v dunajských ramenách

Branné cvičenie - Gabčíkovo - Gabčíkovo

Štefanovo kolečko - variant s návratom po maďarských ramenách

Vydané: 2008-05-10
Aktualizované: 2008-05-10

Kategórie: Voda - splavy, výlety, príbehy