Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Na Festival vodníkov 2017 prídu aj piráti

Z minulých sprievodov vodníkov v Bratislave
Z minulých sprievodov vodníkov v Bratislave. Autor / zdroj: Združenie Devínska brána.

Festival vodníkov v Bratislave sa v roku 2017 uskutočňuje 23. septembra od 10:00 na Hviezdoslavovom námestí. Pôvodne festival vodníkov býval vždy v sobotu, ktorá je v kalendári blízko k Medardovi, ktorý pripadá na 8. júna. Od roku 2013 sa festival neuskutočňoval. Súčasťou festivalu je aj súťaž vo varení rybacej polievky.

K Bratislave sa viaže celý rad vodníckych povestí a legiend, uvádza tlačová správa mestskej časti Staré mesto, ktorá festival organizuje. Jedna z povestí hovorí aj o vodníkovi Ferkovi, ktorý je ozajstným pamätníkom v najlepšom vodníckom veku – tento rok sa dožíva 820. narodenín.

Staré Mesto po dlhšej odmlke pripravilo staronový Festival vodníkov s cieľom pripomenúť si tradície a povesti, ktoré sa k Bratislave a k rieke Dunaj viažu.

V alegorickom sprievode predstavíme okrem vodníka Ferka a jeho kolegov aj Bratislavského Robinsona. K slovu sa dostanú Dunajskí zlatokopi a zabávať vás budú aj známi karibskí a stredozemskí piráti. V tematickom programe nazvanom PIRÁTI od najstarších čias do začiatku 19. storočia sa predstavia skutoční piráti v rôznom čase na rôznych miestach. V stane Mudrlatórium sa dozviete rôzne múdre veci a samozrejme nebudú chýbať ani pirátske špeciality.

K Festivalu vodníkov od nepamäti patrí súťaž vo varení rybacej polievky. Družstvá sa môžu prihlásiť do 18.9.2017 na milan.stanislav@staremesto.sk. Súťažné podmienky nájdete na webe Starého mesta. Výťažok jednotlivých družstiev zo symbolického predaja  rybacej polievky bude použitý na charitatívne účely.

Počas varenia, ktoré začne o 11.00 hod vás v altánku čaká bohatý kultúrny program. Predstavia sa slovenské a zahraničné súbory. Deťom zahrá pražské divadielko Romaneto vodnícku rozprávku. Predvedie sa aj rôznymi tanečno-hudobnými aktivitami. Nebudú chýbať animačné programy, či tematické tvorivé dielne. Deti a aj dospelí budú mať možnosť vyrobiť základy charakteristickej masky vodníka a zúčastniť sa tak sprievodu a hodnotenia masiek. Najkrajšiu masku vodných bytostí bude hodnotiť porota zložená zo známych osobností.

Po tematickom programe sa prenesieme pred historickú budovu Slovenského národného divadla.

Dunaj, rieka, ktorá spája. Taký je názov originálneho pásma, ktorým vás študenti Strednej umeleckej školy scénického výtvarníctva prevedú po celej rieke Dunaj. V ich originálnom podaní nazriete do všetkých krajín, ktorými Dunaj preteká.. 

Program pred historickou budovou SND vyvrcholí na pomyselnom pódiu, kde zatancuje viac ako 50 tanečných párov v spoločenských tancoch spoločnú choreografiu. Valčíkom na Krásnom modrom Dunaji pozdraví Dunaj Staré Mesto.

Záver podujatia bude patriť návšteve z Brazílie. Na pódiu v altánku sa predstaví brazílska speváčka Lila Cecato. Podujatie finančne podporil Bratislavský samosprávny kraj a Fond na podporu umenia.

Toľko tlačová správa.

Vodnícka tradícia Bratislavy

Bratislavskú vodnícku tradíciu obnovilo združenie Devínska brána na základe vodníckych povestí a legiend, ktoré sa v Bratislave a na Slovensku zachovali. Festivalom združenie naviazalo na alegorické sprievody cechu lodníkov a rybárov, ktoré sú zdokumentované už od 18. storočia. Sprievod chodieval od budovy Rybárskeho cechu z Podhradia, na Rybné námestie. Na čele sprievodu sa vždy v koči viezol vodník kráľ Dunaja s bratislavským richtárom. Richtár musel vodníkovi slávnostne prisľúbiť, že bude pre mesto konať iba dobro, inak mu hrozilo utopenie. Podľa povestí bol bratislavský vodník dobrák a figliar, topil len kmínov, podvodníkov a nepoctivých členov mestskej rady.

Básnička o Medardovi: >>

Ďalšie info:

Tipy na výlety a relax v Bratislave a okolí

Vydané: 2012-06-05
Aktualizované: 2012-06-05

Kategórie: Výlety, prechádzky - Festivaly a slávnosti, verejné podujatia