Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Fotovýstava Stanleyho Greena Cesta na kraj Ruskej ríše

Stanley Green na vernisáži výstavy Cesta na kraj Ruskej ríše
Stanley Green na vernisáži výstavy Cesta na kraj Ruskej ríše. Autor / zdroj: Braňo Bibel.

Nadácia Slovak Press Photo pripravila výstavu amerického fotografa Stanleyho Greena "Cesta na kraj Ruskej ríše".

O autorovi

Stanley Green (USA, 1949) pochádza z černošskej štvrte Harlem v New Yorku. Ako tínedžer sa angažoval v hnutí proti Vietnamskej vojne i v radoch Čiernych panterov. Napokon sa stal známym fotodokumentaristom. Od osemdesiateho šiesteho roku žije v Paríži, odkiaľ sa vyberá na reportážne cesty do sveta. Je autorom kníh fotografií, napr. Open Wound: Chechnya 1994-2003 (Otvorená rana: Čečensko 1994-2003) a autografického diela Black Passport. Ako fotograf bol prítomný napr. pri palácovom prevrate v moskovskom Bielom dome v roku 1991 a urobil tam dve fotografie, ktoré získali prvé miesto v súťaži World Press Photo. Laureátom World PRess Photo sa stal viackrát. Známe sú aj jeho fotografie z pádu Berlínskeho múru. V nasledujúcich rokoch dokumentoval dianie v rozpadávajúcom sa Sovietskom zväze. Po desaťročia prinášal silné výpovede z miest, kde dochádza k silným sociálnym otrasom, k vojnovým konfliktom a enviromentálnym katastrofám. Na Slovensko v roku 2016 zavítal z iných dôvodov - v Bratislave pôsobil ako predseda poroty vo fotosúťaži Slovak Press Photo 2016 a prišiel aj na vernisáž vlastnej výstavy.

Viac o autorovi na jeho osobnej stránke: >>

O výstave

Výstava v Pálfyho paláci prináša pôsobivé subjektívne fotografie zo života na najvýchodnejšom území Ruska. Autor sa inšpiroval putovaním ruského velikána Antonína Pavloviča Čechova po nehostinnej ruskej krajine a jeho knihou Ostrov Sachalin.

Kurátorka výstavy Laura Wittek o píše, že "v tvorbe Antonína Pavloviča Čechova a výstave Stanleyho Greena možno nájsť mnohé paralely... Stanley Greene predkladá realistický opis podoby dnešného Ruska. V jeho autorskom rukopise sa súčasne prelína doba prítomná s dobou dávnou. Formou zápiskov v pomyselnom denníku fotografie poukazujú na bizarnú atmosféru spoločnosti v akejsi nedejovej línii a v nepriamych výpovediach, ktoré môžu byť interpretované rôzne. V obsahu fotografií neraz zanecháva skryté odkazy a prostredníctvom nich ponúka svoj osobný dojem z tajomna krajiny, ktorou prechádzal."

Z fotovýstavy Stanleyho Greena: Cesta na kraj Ruskej ríše
Z fotovýstavy Stanleyho Greena: Cesta na kraj Ruskej ríše
Z fotovýstavy Stanleyho Greena: Cesta na kraj Ruskej ríše
Z fotovýstavy Stanleyho Greena: Cesta na kraj Ruskej ríše
Z fotovýstavy Stanleyho Greena: Cesta na kraj Ruskej ríše

Výstava v Galérii mesta Bratislavy, v Pálffyho paláci na Panskej ulici 19, trvá od 21. októbra do 4. decembra 2016.

Foto: Braňo Bibel, text ID.

Vydané: 2016-10-31
Aktualizované: 2016-10-31

Kategórie: Pozvánky - Fotopotulky, filmy, reportáže