Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Hrad Biely Kameň a mestečko Svätý Jur

Zrúcaniny hradu Biely kameň (Svätý Jur) III.

Zrúcaniny hradu Biely Kameň patria medzi tie hrady, ktoré sú v Bratislave menej známe, hoci hrad nie je od Bratislavy veľmi vzdialený. Hrad je skrytý v lese, hneď nad vinohradníckym mestečkom Svätý Jur. Zrúcaniny sú prekvapujúco rozsiahle. Ten, kto očakáva len kôpku kameňov, ako je to v prípade Dračieho hrádku na opačnej strane Malých Karpát, bude prekvapený.

Zrúcaniny hradu Biely kameň (Svätý Jur) II.

Hrad sa prvýkrát sa spomína v roku 1217, keď patril grófom zo Svätého Jura a Pezinka. Strážil cestu z Bratislavy do Trnavy a súčasne horský prechod z Jura do Stupavy. Za tureckého nájazdu roku 1663 bol spustošený. Odvtedy nebol obnovený a zachovali sa z neho len zvyšky múrov a náznaky niekdajších bášt. Na protiľahlom návrší sa nachádzajú zvyšky pôvodne veľkomoravského hradiska.

V roku 2021 vzniklo združenie Castrum Sancti Georgii, ktorého cieľom je zachrániť hrad pre ďalšie generácie. Videoprezentácia združenia:

Po výlete na hrade dobre padne zísť do mesta, ktoré je známe svojou vinohradníckou tradíciou a leží na malokarpatskej vínnej ceste. Je najmenšie z pätice kedysi kráľovských miest v Prešporskej stolici (Bratislava, Modra, Pezinok, Svätý Jur, Trnava), zato je však architektonicky najzachovalejším vinohradníckym mestom na Slovensku. Pôvodné vinohradnícke domy s bránami s polkruhovými portálmi tvoria centrálne "námestie" (Prostredná ulica), do ktorého sa zbiehajú ulice Bratislavská a Pezinská s rovnakými domami. Aj vďaka tejto neporušenosti bolo historické jadro mesta v roku 1990 vyhlásené za mestskú pamiatkovú rezerváciu.

"Pre dobré podnebie, romantické, zdravé okolie a víno výbornej jakosti mnohí menujú Svätý Jur Slovenským Meranom", hovorí citát z publikácie Svätý Jur a okolie z druhej polovice 30. rokov 20. storočia.

Zrúcaniny hradu Biely kameň (Svätý Jur) I.

Ako sa dostanete do Svätého Jura a na hrad

Svätý Jur je na polceste medzi Bratislavou a Pezinkom, cestou č.502 z bratislavského predmestia Rača je to asi 15 km.

Hore Prostrednou ulicou, ktorá sa rozširuje do námestia, sa dostanete až k mestskej časti Neštich. Pri gotickom kostole s drevenu zvonicou odbočte doľava a po žltej značke pokračujte lesnou cestou, po chvíli šikmého stúpania po zalesnenom svahu sa dostanete až k zrúcaninám hradu.

.Pripojte komentár

Ďalšie info:

Bratislavský online sprievodca

Komentáre k článku

it is a very nice hike (September 21, 2012)

the atmosphere is full of quiet, and the forest is stunning in summer, and beginning of autumn!!

Doesnt matter the ruins are still very impressive, huge and all covered in vegetation. A bit risky, but still easy to climb up, mainly due to unstable rocks and gravel. But its definitely worth a visit! Go there, you will enjoy the nature and also small pubs cooking greasy typical food for a few pennies :D

Hrad biely kamen NEVER AGAIN!!! (1.9.2011)

Dnes sme absolvovali biketour: Lozorno - Kosariska - Svaty Jur + biely kamen.

Zrucanina v pravom slova zmysle, nakolko zo zeme trci jeden murik a setko ostatne vyplna burina, vyhlad minimalny a pristupova cesta plna spiny a nevhodna pre bicykle. V porovnani s Dracim hradkom (ako bolo pisane) je tento chaby pozostatok hradu NIC. Srdecne Vas pozyvame na Plavecky hrad

gamo

Ako sa dostat na hrad (3.4.2010)

Zdravicko, dnes, 3.4.2010, sme boli vo Svatom Jure, na zrucanine Biely kamen. Velmi spravne je v clanku napisane ze je to blizko BA, a ze vela ludi o tom nevie. V celom Jure sme cestou k zrucanine nenasli zmienku o nej, ziadna mapa a ani sipky. Nebyt ochotnych obcanov, kazdy povedal inac, sme sa tam nakoniec nedostali. Cize treba ist celou prostrednou ulicou a este kusok rovno nad drevenou zvonicou, pri velkom kostole nad namestim, az pridete k drevenemu krizu a je tam tabula ZAMOCKA a tadial treba ist, vyzera to zo zaciatku ako by ste sli niekomu do dvora, ale nie, cesticka pokracujete rovno do lesa az si vsimnete bielozlte znacky na stromoch. Fajn prechadzka, len aby ste sa bezpecne vystverali na zrucaninu treba lepsie topanky ako bezne botasky, ktore sme mali my. Tak stastnu cestu.

wewe

Vydané: 2005-05-05
Aktualizované: 2021-11-13

Kategórie: Výlety a prechádzky - Bratislava a okolie - Pešia turistika - Slovensko - sprievodcovia