Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Kreslené pohľadnice z Tatier

Na štíte. Kreslená pohľadnica z Tatier.

Kreslené pohľadnice z Tatier som objavil v kníhkupectve v Tatranskej Lomnici hneď vedľa turistického informačného strediska. Pohľadnice pochádzajú z Poľska a ich motívy sú z čias, keď turistky vystupovali na štíty v sukniach.

V sedle. Kreslená pohľadnica z Tatier.

Medzi najvýznamnejších dobyvateľov tatranských končiarov patrí Antonína Englischová. So svojím synom Karolom a s horským vodcom Jánom Hunsdorferom starším ako prví v roku 1897 vystúpili na Veľký Javorový štít (2417,5 m) a v roku 1902 na Ostrý štít (2356 m). Otec Antonníny Englischovej bol vysokoškolským profesorom a alpinistom. Po ňom zrejme zdedila alpinistickú vášeň a pestovala ju aj u svojho syna Karola. S ním vystúpila na Lomnický štít v roku 1896, keď mal ešte len pätnásť rokov.

O Englischovej sa hovorí, že si po prechode tatranskými osadami prezliekala na úpätí štítov sukňu za nohavice, aby sa jej ľahšie vystupovalo nahor. V osadách si nohavice na konci 19. storočia ešte nemohla dovoliť. Takže ona zrejme nebude na pripojenej pohľadnici.

Na záver ešte pohľadnica s básničkou:

Pohľadnica s básničkou v poľštine. Kreslená pohľadnica zTatier.

Veršíky z pohľadnice v slovenskom preklade:

To je jazda na koníku
Keď ti horal drží ruku!
Zázraky sa dejú všade,
keď je dievča ešte mladé.

Ak vás zaujíma história výstupov na tatranské štíty, iste vás zaujme kniha Tatranské štíty a ľudia. Táto kniha vyšla aj v poľskom jazyku.

Text: Vlado Bibel

Vydané: 2013-08-26
Aktualizované: 2013-08-26

Kategórie: Výlety, prechádzky