Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Za tigrom sibírskym do Podunajska

Tiger sibírsky z Oázy sibírskeho tigra za obcou Kostolná pri Dunaji
Tiger sibírsky z Oázy sibírskeho tigra za obcou Kostolná pri Dunaji. Autor / zdroj: www.tigre.sk.

Tiger sibírsky - alebo presne: tiger pásavý ussurijský, je nádherná šelma, ktorej domovom je tajga v okrajových oblastiach Amuru pri rusko-čínskych hraniciach. Zlatým tigrím časom tam však odzvonilo, pásavý dravec je vzácnosťou, ocitol sa na zozname ohrozených druhov.

O to milšie je zistenie, že na Slovensku je stretnutie s tigrom sibírskym dostupnou záležitosťou. Za zážitkom sa môžete vybrať k obci Kostolná pri Dunaji (nachádza sa neďaleko mesta Senec v podunajskom regióne). Nepozývame vás do ZOO, ale do Oázy sibírskeho tigra, na chránené miesto a útočisko pre tigra ussurijského - sibírskeho pred jeho vyhubením. Oázu založilo občianske združenie Amurské tigre.

V Oáze sibírskeho tigra
V Oáze sibírskeho tigra. Autor / zdroj: www.tigre.sk.

Tigre žijú na samote, asi tri kilometre za obcou, a ich areál je obklopený lesom a poliami. Voľne sa pohybujú v takzvaných tigrích záhradách a denný prídel mäsa a vitamínových doplnkov im zaručuje zdravý vývoj. Tigre nie sú stresované a netrpia nudou alebo inou neurotickou či psychickou záťažou. Svedčí o tom aj skutočnosť, že tigria rodinka sa rozrastá, v oáze má domov 20 tigrov, z nich už sedemnásť sa tam narodilo.

V čase našej návštevy v máji 2009 sme videli, ze tigria rodina pribrala nového člena, levíča Samka. Kráľa džungle vychovávajú v Podunajsku od novembra 2008, keď sa ho asi mesiac po jeho narodení ujala Yveta Iršová, zakladateľka tigrej oázy. Pani Iršová je skúsená chovateľka a tak nie je nič prekvapujúce, že do opatery jej zverili aj malého tigríka. Tigrík, ktorého začali pre jeho pretiahnutý vzhľad volať Slížik, sa pod ochranné krídla oázy dostal v apríli 2009. Mali sme šťastie vidieť ho ako trojtýždňového - zabalený v deke a zjavne tužiaci po mliečku a spánku - sa ponášal na ozajstné bábätko.

Tigrica Nina patrí tiež k mladším prírastkom a ešte donedávna sa hrávala na dvore. Z hravosti jej neubúda, ale navyše naberá aj na veľkosti a sile, takže čas už trávi za ohradou. Aj napriek tomu sme boli svedkami, ako k nej chovateľ z oázy priviedol návštevu, chlapca, ktorému z ruky lízala šľahačku. Šľahačka v spreji je obľúbenou tigrou pochúťkou, nie je však na každý deň, ale iba na víkend. Je lepšia ako bič pri drezúre v cirkuse. Keď chovateľ zdvihol sprej do výšky, tiger Simba sa postavil na zadné a ukázal sa v plnej výške. Bolo to impozantné a aj sme mali pred ním rešpekt - hoci bol za ohradou a šľahačku lízal ako obyčajný nespratný maškrtník.

Všetky zvieratá v oáze majú svoje meno a ľudia z oázy ich väčšinou oslovujú zdrobnelinami. Asi preto, že nie tak dávno niektorých tigríkov dokonca aj kočíkovali.

Oáza je zaujímavým miestom pre školské výlety, ale aj pre rodiny s deťmi.

Viac na stránkach tigre.sk

(SDS)

Ďalšie info:

Bratislavský online sprievodca

Senec - Slnečné jazerá a akvapark

Vydané: 2008-07-02
Aktualizované: 2008-07-02

Kategórie: Výlety a prechádzky - Bratislava a okolie - Výlety, prechádzky