Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Stretnutia s rybárikom

Rybárik riečny

Rybárik riečny je síce krásny, ale nie veľmi inteligentný. Rád hniezdi v strmých brehoch, do ktorých si vŕta svojím mocným zobáčikom diery. Niekedy sa vraj stáva, že pri začiatku hĺbenia tak prudko útočí na hlinené steny, až sa poraní a zabije. Múdrosť rybárikovi chýba, ale vytrvalosť nie. Pretože, ak už dieru začne vŕtať, môže byť napokon hlboká aj niekoľko metrov. Mohli by sme povedať, že medzi vtáčikmi je rybárik niečo ako povestná pekná blondínka medzi ľuďmi. Vyniká svojou krásou, ale nie chytrosťou - húževnato si vraj stavia hniezda na miestach, ktoré znova a znova zaplavuje voda...

Ten druh rybárika, ktorého sme mali šťastie vidieť v dunajských ramenách (Alcedo atthis - Rybárik riečny), má tyrkysový až ocelovomodrý chrbátik a žtlooranžovú náprsenku a bruško. Nemohli sme si ho veľmi poobzerať, pretože rybárik sa vždy iba mihne a už je preč, ale jeho farby sú také žiarivé, že si ich všimnete aj za okamih. Pri poslednej niekoľkohodinovej plavbe po ramenách sme takto rybárika pozorovali až trikrát.

Rybárik je vraj veľký žrút malých rybiek, a preto žije tam, kde rybky dobre vidí v priezračnej vode. Práve taká je teraz voda v južnejšej časti ramien na slovenskej strane Dunaja. Preto sme rybárika stretávali častejšie ako inokedy. Nezaujali sme polohu zamaskovaného strelca s fotopuškou, a tak môžeme ponúknuť len prevzatú fotografiu. Autorom snímky rybárika je Tony French, zverejnil ju na stránkach Wikipedie.

Ďalšie snímky z dunajských ramien sú autentické a pochádzajú z našich augustových výletov.

V dunajských ramenách - august 2012
V dunajských ramenách - august 2012
V dunajských ramenách - august 2012
V dunajských ramenách - august 2012
V dunajských ramenách - august 2012

Snímky a text: Vladimír Bibel, snímka rybárika: Tony French, Wikipedia

Ďalšie info:

Výlety na kanoe na Dunaji, v dunajských ramenách

Vydané: 2012-08-14
Aktualizované: 2012-08-14

Kategórie: Voda - splavy, výlety, príbehy - Výlety, prechádzky