Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Veterlín a jaskyňa Malá skala - Malé Karpaty

Veterlín v Malých Karpatoch - výhľad do Lošonskej kotliny

Vždy, keď nájdem v Malých Karpatách nejakú jaskyňu, je zaplombovaná. Preto som sa potešil, keď som sa dozvedel o Malej skale pod Veterlínom. Podľa toho, čo o nej písali iní na internetových stránkach (TU ), nemala byť uzavretá. Podľa tamojších informácií je dlhá 140 metrov a klesá do hĺbky 27 metrov. Vybrali sme sa tam. Lenže skúste takú jaskyňu nájsť. Turistická mapa VKÚ zo severných Karpát je asi ešte z čias socíku, keď vraj kartografi posúvali vrstevnice, aby zmiatli triedneho nepriateľa. Alebo v nej nevieme čítať, čo je tiež možné. Prešli sme cez Plavecký Mikuláš a odbočili sme z modrej cyklotrasy, ktorá spája krížom cez kopce Plavecký Mikuláš a Jahodník. Namiesto Malej skaly sme našli Veterlín. Ale to bolo tiež dobré, lebo aj Veterlín treba vidieť. Akurát nás vo vrcholovej knihe viacerí varovali pred ochranármi. Veterlín je v prírodnej rezervácii.

Vchod do jaskyne Malá skala - Malé Karpaty
V jaskyni Malá skala - Malé Karpaty

Potom sme sa spustili nazad do doliny, aby sme našli jaskyňu. Kým sme ju objavili, sme možno aj hodinu chodili pozdĺž vrstevníc, (a obávali sa stretnutia s diviakmi, pretože jedného sme začuli a nakrátko aj zazreli). Vchod do jaskyne je škáročka v skalách a prepchať sa ňou nie je jednoduché - chce to dobré nervy. Ja by som to nedokázal, keby som si nebol prečítal, že tam pred nami boli už mnohí iní, a tiež, keby ma do jaskyne nesúrili moji netrpezliví sprievodcovia. Musel som sa kúsok plaziť po zemi. Potom sa jaskyňa rozširuje, no po pár metroch treba preliezať kamene. Ten, kto nevie liezť, nech tam radšej nelezie. Po ďalších pár metroch je v jaskyni rázcestie. Zatiaľčo obyčané rázcestia smerujú doľava, alebo doprava, v jaskyni smeruje jedno hore a druhé dole. Skúšal som liezť tým dolným a skoro som prišiel na miesto, kde bola medzi zhora visiacim zaklineným balvanom a mostíkom pod ním len asi 40-centimetrová medzera, a radšej som to vzdal. Bolo už aj veľa hodín. Tak sme vycúvali. Videli sme však netopiere, veľké ako palec, alebo len o máličko väčšie. Jaskyňa bola ozajstná, sintrová. Pokiaľ nám ju nezamurujú, tak sa tam vrátime. Len by som rád vedel, či cez tú rozbočku máme ísť nahor, alebo nadol. No keď sa píše, že jaskyňa je hlboká 20 metrov, tak asi nadol. Nakukol som do tej hornej jaskynnej vetvy a tá tiež napokon smerovala nadol.

Jano Odvaz

.Pripojte komentár

Ďalšie info:

Bratislavský online sprievodca

Priblizne kde sa ta jaskyna nachadza?

Nazdarek, chcel som sa popytat asi priblizne kde sa ta jaskyna nachadza, ktorym smerom ste sa vydali spet z veterlina? my sme tam boli uz davnejsie, no my sme to luskli z jahodnika rovno cez les na celo a veterlin, boli sme aj v hacovej jaskyni no nemali sme lano na zlanenie - je tam tiez plno chodieb.

Miso

Re: Priblizne kde sa ta jaskyna nachadza?

Ked pojdes dolu z Veterlina smerom na Plavecky Mikulas, ides po takom hrebeni, alebo rovnobezne s nim cez luky medvedieho cesnaku. A ked si uz takmer na konci lesa, nejakych 100 metrov nad vysekom, treba zabocit dolava, traverzovat cez les po miernom svahu vychodnym smerom. Po niekoko sto metroch, alebo po 1 km? narazis na skalny hrebienok, alebo prah, ktory smeruje od doliny smerom hore na hreben. Ked pojdes pozdlz tejto skalnej steny tak narazis na znacku jaskyne a si tam.

Hacova jaskyna nie je zaplombovana?

Jano

Vydané: 2015-01-15
Aktualizované: 2015-01-15

Kategórie: Výlety, prechádzky - Výlety a prechádzky - Bratislava a okolie