Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Vodný mlyn a táboriská v Jelke

Pri mlyne v Jelke, Malý Dunaj

Kde je najlepšie sa osviežiť počas horúcich letných dní v Bratislave? V niektorej vodnej nádrži, alebo v jazere? Alebo na niektorom kúpalisku? A čo tak vyskúšať prúdiacu vodu? Málo Bratislavčanov vie, že má takú príležitosť na Malom Dunaji. Napríklad v Jelke. Neďaleko tejto dedinky sa pri zaujímavej atrakcii - obnovenom vodnom mlyne - koryto malého Dunaja rozširuje na príjemnom štrkovom podloží. Priľahlá lúka slúži ako pláž, aj ako táborisko pre vodákov splavujúcich rieku. Sú tu dve pohostinské zariadenia. Stanujúci majú k dispozícii umyvárku s WC. Malebné miesto, škoda len, že na lúke nie sú tak ako v pohostinstvách odpadkové koše a tak to tam aj niekedy vyzerá.

Ranč u Paľa - Malý Dunaj

Asi kilometer poniže mlyna je ďalšie táborisko, ktoré na seba upútava pozornosť nápisom Ranč u Paľa. Žiaľ, na to, aby sa dalo v lesíku pri ranči pohodlne táboriť, sa tam pohybuje priveľa domácich zvierat.

Aj poniže táboriska pri ranči má Malý Dunaj podobne ako pri mlyne štrkové dno, takže sa v ňom príjemne môžu čliapkať deti i dospelí.

Vo vodnom mlyne v Jelke

Informácie o Jelke

Obec leží medzi Galantou a Bratislavou na brehu Malého Dunaja. Prvá písomná pamiatka je z roku 1197. Jelka môže ponúknuť zaujímavosti pre turistov, ktorí radi navštevujú historické pamiatky, ale aj pre nadšencov prírody. Z pamiatok je pozoruhodný rímskokatolícky kostol z 13. storočia a tiež kaplnka z 18. storočia. Prírodnou raritou je starý strom platan - najväčší a najstarší na Slovensku, chránený zákonom. Zaujímavá technická pamiatka - Némethov vodný kolový mlyn - stojí na brehu Malého Dunaja, ktorý vytvára meandrovité koryto v katastri obce v dĺžke 23 kilometrov s prekrásnymi zátišiami. Mlyn bol rekonštruovaný v roku 1993, odvtedy je v ňom múzeum mlynárstva a v jeho susedstve sa nachádza malý skanzen zameraný na poľnohospodársku minulosť obce.

Pri Malom Dunaji

Ako sa dostať do Jelky z Bratislavy

Najkrajšia je vodácka výprava po Malom Dunaji.

Autom je možné vyraziť z Bratislavskej Vrakune. K vodnému mlynu v Jelke je odtiaľ niečo vyše 20 kilometrov cez Most pri Bratislave, Malinovo, Tomášov, Zlaté Klasy a Nový Život. K mlynu sa odbočuje doprava, ešte pred samotnou Jelkou. Informuje o ňom tabuľa pred poľnou odbočkou dlhou necelý kilometer.

Autom je možno rýchlejšia, ale o niečo dlhšia druhá cesta - z Bratislavy po autostráde do Senca. Zo Senca potom cez Kostolnú pri Dunaji a Hrubú Boršu do Jelky. V tomto prípade je mlyn za dedinou, v ktorej treba odbočiť smerom na Bratislavu. Potom po približne dvoch kilometroch je spomínaná odbočka.

Ďalšie info:

Bratislavský online sprievodca

Komentáre k článku

Petra - 25.6.2012:

Takže som to zistila, ako je to s kempovaním pri mlyne :) neviem síce s kým som volala, ale dozvedela som sa že nie je problém, netreba nič rezervovať, stačí len prísť a zaplatiť asi tak euro za stan na noc :) a kontakt je: 0908786921. pekný deň prajem a dakujem za pomoc :)

Vlado, June 11, 2010:

Sorry, this may be true not only for Jelka camping near the water mill.

It is better to look for more private camping site, than the meadow near water meal in Jelka. It is true that camping site is not fenced and there are 2 restaurants next to camping. It is a public campsite, rather than camping.

Mira, June 9, 2010:

Hallo, do not recommend this place - Camp JELKA Vodny Mlyn.

We spent most horrible night of our life there. All night long disco until 5 am, dirty, noisy, ordinary aggressive young drunken locals, damaged our tents and stole things. Police refused to act... probably "interested" in sharing the profit with the people in charge who sell alc to people under age.

We refused to pay for the night. Nothing for water and nature lovers. Although it is in fact a wonderful place - what a pity!

Regards, Mira

Vydané: 2003-06-18
Aktualizované: 2003-06-18

Kategórie: Výlety, prechádzky - Technické pamätihodnosti