Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Bratislavské mláky: Vojčianske jazero

Vojčianske jazero

V júni 2013 sa Dunaj rozvodnil a zaplavil jazerá a chatové osady na ostrovoch medzi Gabčíkovským prívodným umelým kanálom a starým korytom Dunaja. Výsledkom povodne bolo, že mútne vody sa preliali aj cez Šulianske i Vojčianske jazerá, kam sme sa chodili kúpať kvôli priehľadnej vode a aj kvôli tomu, že tam nebývala tlačenica. Obe tieto jazerá vznikli ako takzvané materiálové jamy. Ťažil sa v nich štrk na stavbu Gabčíkovského vodného diela. Napĺňa ich spodná voda a miestami aj voda, ktorá do nich presakuje z okolitých dunajských ramien.

Zabahnené po povodni

V roku 2013 sa výsledok povodne dal očakávať. Hygienici neodporúčali jazerá používať na kúpanie. Aj o rok neskôr, v lete 2014, nás na Vojčianskom jazere očakávalo nepríjemné prekvapenie. Na dne jazera bola stále nanesená hrubá vrstva bahenného ílu, ktorý znepríjemňoval vstup do vody. Navyše sa strašne mútil a po zmútení sa veľmi dlho držal vo vode a nesadal ku dnu. V jazere sa síce dalo plávať v čistej vode, ale nedalo sa do nej príjemne vojsť - iba ak z lode.

Očistené spodnou vodou

Rozmýšľal som nad tým, či to tak ostane naveky, či bude jazero navždy týmto spôsobom zabahnené. Nejako to ale nedávalo logiku. Veď aj pred povodňou v roku 2013 boli iné povodne a napriek tomu bolo jazero predtým čisté, bez bahenných vstupov.

Preto sme boli v tomto roku zvedaví, čo v jazere nájdeme. Milo nás prekvapilo, že hrubá vrstva bahenného ílu bola v júli 2015 takmer preč. Niečo z neho ešte ostalo, ale je to v medziach normy. Očisťovanie dna jazera zrejme spôsobuje spodná voda, ktorá stále preniká do jazera a cirkuluje v ňom.

Prístup len pre nemotorizovaných

Vojčianske jazero má jednu zvláštnosť - nedá sa k nemu dostať na autách. Z jednej strany je privátna chatová osada a z druhej strany je kvôli ochrane prírody motorizovaný vstup zakázaný. My najčastejšie chodievame do Vojčianskeho jazera na kánojkach. Plavíme sa po ramenách buď z Vojky, alebo od Šulianskeho jazera a potom kánojky prenášame cez úzke hrdlo, ktoré ho oddeľuje od jazera.

Pokiaľ trváte na bližšom prístupe k vode na aute, vyberte sa na susedné Šulianske jazero. Najprv si však overte, či nie je uzavreté pre verejnosť - v roku 2018 uzavreté bolo.

Text a foto: Vlado Bibel

Ďalšie info:

Kúpaliská a vodné plochy v Bratislave a na okolí

Vydané: 2015-08-07
Aktualizované: 2015-08-07

Kategórie: Výlety, prechádzky