Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Výlet na Vysokú

Výlet na Vysokú

Vysoká (754 metrov) je druhý najvyšší kopec v Malých Karpatoch a výstup naň je pomerne krátky - za predpokladu, že sa dopravíte autom pod hrebeň Karpát až do Vývrate, kde sa končí automobilom sprístupnená asfaltová cesta. Z Vývrate sa dá vyšliapať po modrej značke na Vysokú za hodinu a pol. V takom prípade je to peší výlet, ktorý aj s leňošením na vrchole trvá tri hodiny. K tomu ešte treba prirátať vyše polhodinovú jazdu autom do Bratislavy.

Výlet na Vysokú
Výlet na Vysokú

Nad Vývraťou sa začínajú serpentíny a po nich pomerne nepríjemný traverz cez les po šikmo naklonenom chodníku. Našťastie, nie je veľmi zdĺhavý. Po krátkom výstupe cez les sa potom ocitnete na lúkach s vysokou trávou a vetrom ošlahanými stromami. Táto časť túry je možno krajšia ako samotný vrchol.

Výlet na Vysokú
Výlet na Vysokú

Vrchol s krížom a pohľad z vrcholu

Na rozdiel od najvyššieho malokarpatského vrcholu Záruby, z ktorého je len pekný výhľad na oblohu a troška-troška na Podunajsko, pri pohľade z Vysokej sa pred turistom do diaľky vlnia malokarpatské lesy a kopce.

Výlet na Vysokú

Na chodníku pod vrcholom v prírodnej rezervácii Vysoká.

Výlet na Vysokú
Výlet na Vysokú

Ako sa dostať na Vysokú:

Najzdravšie je to pešo po Štefánikovej magistrále z Bratislavy. Ale to zvládnu len naozaj zdatní turisti, ktorí došliapu až po Panské uhliská, kde treba odbočiť na chodník s modrou značkou.

Pohodlnejšie je to autom, najprv po diaľnici D1, potom od Lozorna po malokarpatskej magistrále do Kuchyne. Tam sa v rozpore so súčasnými turistickými mapami nedá pokračovať po modrej značke cez sprivatizované pozemky, ale nutné je pokračovať jeden-dva kilometre po malokarpatskej magistrále až po prvú asfaltovú odbočku doprava smerujúcu na Vývrať. Je to zároveň značkovaná cyklistická trasa. Z Vývrate po chodníku s modrou značkou je to na vrchol asi hodina a pol šliapania.

vb

.Pripojte komentár

Ďalšie info:

Bratislavský online sprievodca

Komentáre

Nooo, hodina a pol (9.4.2015)

Tto uz treba ist poriadne pomalyyyyy, aby to trvalo az hodinu a pol... vegetne tempo je hodina pat... (Autor: neznámy)

Hodina a pol je orientacny udaj (21.7.2017)

Prevysenie 450m, vzdialenost ca 3.6 km, miestami sypky podklad, korene stromov. Strednym tempom je to zhruba 75 min. Zostup vyzaduje zvysenu opatrnost. (Autor: neznámy)

Vysoka 2017 (2.1.2018)

Tento rok 31.12.2017 nas bolo menej. Chodnik bol mokry, same blato. Aj tak dakujeme za poharik vina chlapom z Budmeric. Tiez som si vsimol ze niekto doniesol slnecnicove semienka pre vtaky. Super vylet. (Autor: Steffek Ivan)

Vydané: 2005-05-07
Aktualizované: 2005-05-07

Kategórie: Výlety, prechádzky - Výlety a prechádzky - Bratislava a okolie