Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Rozhľadňa na malokarpatskej Veľkej Homoli a skaly Traja jazdci stoja za prechádzku

Rozhľadňa na Veľkej Homoli - Malé Karpaty
Po schodoch rozhľadne

Rekonštruovaná rozhľadňa Veľkej Homoli bola verejnosti sprístupnená začiatkom novembra 2018. Podobá sa pôvodnej rozhľadni.

Pôvodná rozhľadňa bola staticky poškodená. Snímky i popis nižšie sú z pôvodnej rozhľadne, ktorá slúžila takmer 15 rokov.

Ak patríte k turistom, pre ktorých je pekný výhľad z vrcholu najlepšou odmenou za výstup, vyberte sa na malokarpatský kopec Veľká Homoľa. Na jeho vrchole, vo výške 709 metrov nad morom, si môžete pridať ešte ďalších dvadsať metrov k dobru, keď vystúpate po drevených schodoch tamojšej rozhľadne. Výstup k rozhľadni od parkoviska pred Zochovou chatou v Modre-Piesku trvá necelú hodinku, no je dosť strmý. Rozhľadňu sprístupnili v novembri 2001. Jej posledné poschodie je síce ešte stále nižšie ako najvyšší malokarpatský vrch Záruby (767 m nad morom), no výhľad na všetky svetové strany je bezkonkurenčne lepší ako zo Zárub. Za dobrého počasia možno uvidieť napríklad aj 105 km vzdialený vrch Vtáčnik alebo 127 km vzdialený Klosterwappen na Schneebergu v Alpách. Na výlet sa oplatí vziať ďalekohľad a skúšať ho zaostriť smerom na lokality, na ktoré ukazujú šípky na zábradlí posledného poschodia. Hru na bystrozrakého môže niekomu trocha znepríjemniť jemné kymácanie rozhľadne. Rozhodne nie je nebezpečné, stavba je hlboko zapustená a zakotvená lanami. Aby sa predišlo kymácaniu a nepríjemným pocitom, doporučuje sa ísť po schodoch po jednom, na vyhliadkovej plošine smie byť aj za bezveterna naraz len desať ľudí.

Hvezdáreň nad Zochovou chatou

K rozhľadni vedie od parkoviska pred Zochovou chatou červená značka. Cesta asi päť minút klesá po lesnom chodníku až k prírodnému kúpalisku - v čase našej návštevy, v apríli 2006 dno bazéna pokrývala hrubá vrstva blata a bočné steny boli zdevastované, vôbec to nevyzeralo tak, že by sa tu chystali na otvorenie letnej sezóny. Od kúpaliska červená smeruje hore lyžiarskym svahom, ktorý lemujú vleky a brezy. V ľavej časti svahu je prírodná pamiatka Tisové skaly. Lokalita je pomenovaná podľa tisov, ktoré v minulosti rástli okolo skál.

Na vrchu lúky sa nachádza budova hvezdárne. Chodník ju obchádza sprava. Cesta k rozhľadni sa postupne mení na strmý výstup, ktorý sa končí až na vrchole Veľkej Homole.

Traja jazdci

Keď sa pokocháte výhľadom, odpočiniete si a prípadne svoje dojmy zveríte stránkam vrcholovej knihy, môžete v túre pokračovať. Za rozhľadňou vedie zelená značka ku kremencovým skalnatým útvarom nazvaným Traja jazdci. Dostanete sa k nim po asi desaťminútovom, pomerne prudkom zostupe. Kamenných jazdcov radi "osedlávajú" horolezci, ktorí ich využívajú ako cvičné skaly. Výletníci, ktorí nemajú žiadne skúsenosti s lezením, by tu mali byť nanajvýš opatrní a nemali by preceňovať svoje schopnosti. Od Troch jazdcov vedie zelená značka k mestu Pezinok.

Ako sa dostanete autom z Bratislavy k Zochovej chate v Modre-Piesku: Cestou číslo 502 pod južnými svahmi Malých Karpát v smere Svätý Jur - Pezinok - Modra. Do Modry je to asi 30 km. Za mestom odbočíte doľava na rekreačné stredisko Harmónia a Piesok a pokračujete až k Zochovej chate.

Cesta vedie známymi vinohradníckymi a vinárskymi strediskami, takým je aj najbližšie mesto k Zochovej chate, Modra. Po výlete sa tam môžete zastaviť, okrem vína láka aj tradičnou výrobou keramiky.

ib

.Pripojte komentár

Ďalšie info:

Bratislavský online sprievodca

Vydané: 2015-01-15
Aktualizované: 2015-01-15

Kategórie: Výlety, prechádzky - Výlety a prechádzky - Bratislava a okolie