Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Fínsko - Laponsko - Rovaniemi, Dedinka Santa Klausa

Webkameru poskytuje: City of Rovaniemi: >>

Kde býva veľký usmievavý muž so snehobielou bradou a červeným kabátom, ktorý nosí na Vianoce darčeky? A ako sa vlastne volá? V našich rodinách sa s ohľadom na tradície deťom hovorí, že darčeky nosí Ježiško alebo Dedo Mráz. V posledných desaťročiach však aj do našej kultúry vniká čoraz viac Santa Klaus. A Santa Klaus oficiálne býva vo fínskom Laponsku, blízko mesta Rovaniemi, ktoré pretína Severný polárny kruh.
Podoba Santa Klausa, mýtus ktorého sa prepletá s postavou svätého Mikuláša, sa začala formovať už v 16. storočí. Ilustrovaný týždenník Harper’s Weekly v roku 1866 priniesol príbeh, v ktorom Santa Klaus býva na Severnom póle. Fíni však už vtedy vedeli, že oveľa príjemnejšou rezidenciou pre milovanú bytosť by bolo Laponsko, kde sa dá bývať aj napriek treskúcim zimám a kde žijú aj ďalšie, od Santa Klausa neoddeliteľné stvorenia - divé soby. A tak v roku 1927 fínsky reportér Marcus Rautio v rozhlase do celého sveta vyhlásil, že Santa Klaus býva v Laponsku, pri hore Korvatunturi, ktorá má tvar ucha. Tam, hlboko v utajení, žije spolu so svojimi škriatkami, ktorí mu pomáhajú baliť darčeky, prezradil populárny rozhlasový novinár. Korvatunturi sa nachádza v neosídlenom, ťažko dostupnom území pri hraniciach s Ruskom a to bol dôvod, prečo Fíni neskôr Santa Klausa "presťahovali" na prístupnejšie miesto, kde ho môžu deti navštevovať. Od roku 1985 je oficiálne stálym bydliskom Santa Klausa Rovaniemi, presnejšie Dedinka Santa Klausa, ktorá je od Rovaniemi vzdialená asi dva kilometre.
Santa Klaus býva vo svojej dedinke po celý rok. Má tu svoju kanceláriu, kde za ním možno prísť. Je tu pošta, ktorá prijíma listy od detí z celého sveta a z ktorej možno poslať pozdrav so špeciálnou poštovou pečiatkou, reštaurácia, kaviareň a program pre deti v rôznych svetových jazykoch.
História vzniku zábavného parku je symbolická. Rovaniemi počas druhej svetovej vojny doslova ľahlo popolom. V roku 1950 miesto navštívila vdova po americkéhom prezidentovi Theodorovi Roosveltovi, Eleanor, aby sa pozrela, ako tu pokračujú práce na jeho obnove. Návšteva bola zlomovým bodom pre ďalšiu budúcnosť Rovaniemi. Pri jej príležitosti postavili za Polárnym kruhom domček, v ktorom Eleanor Roosveltovú privítali. Dodnes je turistickou atrakciou aj v rámci Dedinky Santa Klausa. Po prominentnej návšteve sa rozbehli diskusie o tom, ako bude obnovené mestečko vyzerať a vďaka publicite, ktorej sa mu dostalo, sa tu začal budovať zábavný park. Príchod Santa Klausa potom nielenže dal podobu nádhernému duchu Vianoc, ale vdýchol nový život vojnou zničenému mestu.
Zdroj: Wikipédia, The Culturetrip.com

Predpoveď počasia

Flight radar - živá mapa letov nad regiónom kamery. Kliknite a uvidíte aktuálne lety - info o lete a lietadle: >>

Schovaj Flight radar