Panorama.sk in SlovakSK
Weather

Culinary in Slovakia (books, recipes)

Slovensky rok - the Book lllustration

The following is information about books devoted to Slovak culinary history. In Slovak language only.

Kuchyna nasich predkov - cover page

Kuchyňa našich predkov

Knihou, ktorá pošteklí zmysly a ulahodí aj oku, je iste aj druhá kniha slovenskej etnografky - Kuchyňa našich predkov. Vyberáme z nej recept na slávnostnú kapustovú polievku, bez ktorej si na Slovensku nemožno predstaviť slávnostnú štedrovečernú, či novoročnú tabuľu. Takto ju podľa Rastislavy Stoličnej-Mikolajovej pripravujú v Bzinciach pod Javorinou.

Kúsok bravčového mäsa, kúsok údeného a kúsok pikantnejm paprikovej klobásy dáme variť do studenej vody. V druhom hrnci varíme kyslú kapustu a s drobne nakrájanou sladkou kapustou (1:1), pridáme rascu, majoránku, tymián, 2 až 3 borievky, bobkový list, sušené slivky, sušené ovocie, trochu sušených hríbov, na drobné kocky pokrájané zemiaky. (Na 1 l vody 1 zemiak). Uvarené mäso a klobásu opláchneme studenou vodou, vývar vlejeme na kapustu, pridáme drobné jačmenné krúpky (na 1 l vody 1 kávovú lyžičku) a dovaríme do mäkka. Polievku zahustíme zápražkou z tuku, múky, jemne pokrájanej cibuľky, červenej papriky (sladkej i štipľavej) a cesnaku.

Podávame s pokrájaným mäsom a klobásou a do stredu taniera vlejeme lyžicu kyslej smotany. Pri varení môžeme pridať trocha paradajkového pretlaku alebo šťavy a dochutiť cukrom.

More information:

Kuchyna nasich predkov

Z kuchyne stareho Presporka - Cover Page

Z kuchyne starého Prešporka

Ak chcete zažiť prehliadku kulinárskym rokom niekdajšej Bratislavy, zalistujte si v knihe Z kuchyne starého Prešporka. Autor sa najviac venuje 19. storočiu, ale čitateľ sa dozvie aj to, aké bolo menu na korunovačných slávnostiach uhorských kráľov a ktoré národy prispeli svojimi špecialitami do typickej bratislavskej kuchyne. Kniha vyšla v už treťom vydaní.

More information:

Z kuchyne stareho Presporka

Z kuchyne bohemskej Bratislavy - Illustration

Z kuchyne bohémskej Bratislavy

Dalsou knihou, ktora sa sustredila na miestne kulinarske tradicie, je publikacia Z kuchyne bohemskej Bratislavy . Jej autor, Peter Sevcovic nazrel nielen pod pokrievky bratislavskej mestianskej kuchyne 20. tych rokov 20. storocia, nakukol do vyletnych hostincov, ale postaral sa aj o to , aby sa citatel zoznamil aj s dobrotami znamych hotelov, specialitami slovenskych umelcov, knaziek lasky i prostych trhovnikov.

More information:

Z kuchyne bohemskej Bratislavy

S vareškou dvoma tisícročiami / Kapitolky z dejín bratislavskej kuchyne s receptami našich predkov - Cover Page

S vareškou dvoma tisícročiami / Kapitolky z dejín bratislavskej kuchyne s receptami našich predkov

Dalsia publikacia, ktora textom a obrazom mapuje gastronomicku historiu Bratislavy, sa vola S vareskou dvoma tisicrociami / Kapitolky z dejin bratislavskej kuchyne s receptami nasich predkov. Kniha dokazuje, ze gastronomicke tradicie nie su len o dobrom jedle a vybornom vine, ale predovsetkym o spôsobe a style zivota etnicky zmiesaneho a multikulturneho mesta.

More information:

S vareskou dvoma tisicrociami / Kapitolky z dejin bratislavskej kuchyne s receptami nasich predkov

Horehronie vita, vari, ponuka - Cover Page

Horehronie víta, varí, ponúka

Regionalny gastrobedeker je aj kniha Horehronie vita, vari, ponuka. Prinasa plno vynikajucich receptov z tradicnej slovenskej kuchyne i uz odskusanych modernych jedal a mucnikov. Autorka publikácie Anna Fischerová, rodáčka z Valaskej, pridala do knižky aj recepty nápojov, polievok, mäsových a zemiakových jedál i koláčov.

More information:

Horehronie vita, vari, ponuka (Ludove tradicie, prirodne pozoruhodnosti, kulturne pamiatky, najlepsie recepty

Všetko okolo stola I. -  Cover Page

Všetko okolo stola

Stôl nas kazdodenny berieme ako uplnu samozrejmost nasich domovov. Okolo stola sa od nepamäti sustredoval zivot rodin. Pri stoloch sa pisali osudy ludi, rodov, spolkov, i dejiny statov, kralovstiev...

Popredna odbornicka, etnografka Zora Mintalova-Zubercova sa viac ako tri desatrocia venuje historii stravovania, stolovania a textilu. Poznatky zurocila aj v dvoch knihach nazvanych Vsetko okolo stola.

More information:

Vsetko okolo stola I., II.

The Slovak Cookery - Cover Page

Slovenská kuchyňa

Kniha s názvom Slovenská kuchyňa obsahuje rozmanité špeciality súčasnej slovenskej kuchyne, medzi ktorými sú aj niektoré už takmer zabudnuté pochúťky. Všetky recepty majú však jedno spoločné - svojím surovinovým zázemím, a v niektorých prípadoch aj technologickými osobitosťami, vytvárajú obraz o jedlách, ktoré sú charakteristické pre jednotlivé regióny Slovenska. Vyšla aj v anglickej verzii.

More information:

The Slovak Cookery

Slovenská kuchárka - Slovak Cuisine - Cover Page

Slovenská kuchárka - Slovak Cuisine

Kucharska knizka Slovenska kucharka - Slovak Cuisine prinasa tradicne slovenske recepty v slovenskom aj anglickom jazyku.

Ocenia ju mozno v zmiesanych manzelstvach, kde jeden z manzelov je pôvodom Slovak.

More information:

Slovenska kucharka - Slovak Cuisine

ORDER HERE:Order
Slovensky rok - Receptar na dni sviatocne, vsedne i postne
Autor: Rastislava Stoličná-Mikolajová
Price: EUR 9.90
Scale: 0
Category: Folklore
Published by: Matica Slovenská
Edition 1.
Published in 2012.
ISBN: 978-80-8115-109-5
136 pp.
Hardbound
Dimensions: 16.50 x 24.50 cm
Payment conditions
More in the category
>> Folklore

Published: 2005-11-09
Updated: 2005-11-09