Panorama.sk in SlovakSK
Weather

Pozvanka na rodinne stretnutie s Josefom Pollakom (Komorny projekt Galerie mesta Bratislava)

Jozef Pollak by Viktor Tigner, around 1890 - GMB

Ked sa pozriete do tvare Josefa Pollaka, akoby ste sa stratili v case. Priemyselnik Pollak zil vo Viedni na prelome storoci, v rokoch 1841 - 1915. Prepadnute viecka a vyrazne lysiny by spokojne mohli patrit k vizazi muza dnesnej doby, ktory po dlhej a uspesnej kariere nastupil do zasluzeneho dochodku. Len bokombrady a fuzy "stiahnu" pozorovatela naspät do cias minulych, ked tieto muzske "ozdoby" patrili k imidzu etablovanych a zamoznych podnikatelov. Drobne detaily oblecenia, lezerne rozopnute sako, siroka viazanka s ihlicou a ruza na chlopni mierni jeho trochu prisny vyraz a pozorovatelovi moze vnuknut pocit intimnosti. Busta Josefa Pollaka vystavena v Palffyho palaci, v galerijnom priestore Galerie mesta Bratislavy moze navodit pocit intimnosti hned z niekolkych dovodov.

Ten prvy je asi ten, ze je dielom socharskeho majstra Viktora Tilgnera. Bratislava sa pysi, ze je rodiskom umelca, ktory patril v stredoeuropskom priestore na sklonku 19. storocia k uznavanym umelcom. Hoci Tilgner od utleho detstva zil a pracoval vo Viedni, k Bratislave mal pekny vztah a rodnemu mestu daroval kolekciu svojich prac, ktore sa stali zakladom zbierok mestskeho umeleckeho muzea. Tilgner portretoval zname osobnosti vtedajsieho Rakusko-Uhorska a k jeho prominentnym zakaznikom a mecenasom patril aj cisar Frantisek Jozef I. Bustu Jozefa Pollaka datuju umenovedci okolo roku 1890, teda na zaver umelcovej tvorby (zil v rokoch 1844 - 1896).

Bola praca na buste iba obycajnou zakazkou alebo viazal oboch muzov - portretovaneho a umelca - nejaky blizsi vztah? Touto otazkou sa zaoberali aj potomkovia Jozefa Pollaka a ich "rodinny prieskum" naznacuje, ze slo pravdepodobne iba o jednu z mnohych prac, ktore Tilgner urobil vo svojom viedenskom atelieri na objednavku. Potomkovia Jozefa Pollaka darovali plastiku Galerii mesta Bratislavy. Manzelia Meghan a Nathaniel Udell z USA ju venovali galerii so zelanim, aby sa dostala do institucie, ktora vlastni väcsiu zbierku autorovych prac a uhradili aj narocnu prepravu zo zamoria, kam sa busta dostala po nutenom vystahovani rodiny v roku 1938.

Fakt, ze busta "ma rodinne zazemie" je druhy dovod, ktory moze navstevnikovi vnuknut pocit dovernosti. Prispievaju k tomu aj fotografie Jozefa Pollaka, ktore su vystavene spolu s nou. Patinovana sadrova busta predstavuje praprastareho otca darcu, pana Nathaniella Udella. O svojom predkovi prezradil, ze mal za manzelku Idu Abeles, ktora pochadzala z bohatej zidovskej rodiny. Jej otec Leopold Abeles vlastnil viacere textilne fabriky a pravdepodobne vo firme Leopold Abeles & Söhne pracoval aj jeho zat. Manzelia Udellovci sa velmi tesia na svoju navstevu Bratislavy, ked si bustu pozru v jej novom domove.

Plastika sa nachadza v mensej miestnosti v priestoroch stalej expozicie Stredoeuropske maliarstvo a socharstvo 1800 – 1918 v Palffyho palaci. Miestnost doteraz nebola galerijne vyuzivana a umiestnenie busty prave v tomto priestore nie je nahodne. Zapada do rodinnej atmosfery expozicie a galeria ju aj v buducnosti planuje vyuzit na kratkodobe komorne prezentacie svojich aktualnych projektov.

Busta Josefa Pollaka
Vystava trva od 11. marca 2011 v Palffyho palaci GMB, Panska 19.
Kuratorka zbierky: Jana Lukova
Vystava potrva do 17.4. 2011

>Pripojte komentar

Published: 2011-03-25
Updated: 2011-03-25

Categories: - Galleries, Museums, Exhibitions