Panorama.sk in SlovakSK
Weather

Kamenne jablcko z devonu

Rocky  apple from the Devonian period

Zaujimavu snimku kamenneho jablcka som objavil na facebookovej stranke geologicky Marie Bizubovej. Poprosil som ju, aby nam vysvetlila, ako sa k tejto snimke dostala. Tu su odpovede:

Kamenne jablcko som nasla pocas exkurzie do Ciech – Barrandienu, ktoru sme organizovali s ucitelmi bratislavskych zakladnych a strednych skol, clenmi Klubu ucitelov geovied. Ako jednu z poslednych lokalit sme navstivili svetoznamu Budnansku skalu pri Karlstejne, ktora je znama vyskytom staroprvohornych (silur - devon) hornin. V sutine pod skalou sme hladali skameneliny lalioviek a hlavonozcov. Ja som vsak namiesto skamenelin zbadala medzi ciernymi kamenmi (tmave bituminozne vapence a bridlice) krasne kamenne jablcko. Ide o konkreciu (gulovity ci sosovkovity utvar, ktory vznikol pocas spevnovania usadenych hornin ukladanim mineralnych latok okolo urciteho centra). Ponukla som ho kolegyni, ktora pestuje bonsaje a zbiera kamene roznych tvarov, ktore kombinuje s bonsajami. Kedze jablcko bolo sucastou väcsieho bloku horniny, chceli sme ho vytlct alebo kamen aspon trosku zmensit. Predtym ako sa nam pri vytlkani jablcko rozbilo, sme ho nastastie odfotili. Medzi kamenmi bolo vela povypadavanych plochych okruhlych konkrecii, ale uz ziadne dalsie jablcko. Mozno inokedy. Snad sa tam este niekedy dostaneme. To moje bolo naviac nahryznute.

Tym centrom, okolo ktoreho sa ukladali mineralne latky, bolo skutocne jablcko, alebo plod podobneho tvaru, alebo to bola len nahoda, ze vznikla takato konkrecia s jablckovitym tvarom?

Nie, centrom nebolo jablcko, alebo iny plod. Mohlo to byt zrnko piesku alebo len specificke podmienky pri usadzovani a spevnovani. Napr. aj tuhnutie lavy, ci magmy nastava okolo krystalizacneho centra, ci zarodku. Niekedy sa to prejavuje uz primarne ako odlucnost, inokedy sa to prejavi az pri zvetravani vyvretych hornin v urcitych klimatickych podmienkach. Podobne je to u usadenych hornin. Tiez prebieha usadzovanie z vodneho roztoku alebo spevnovanie okolo nejakeho centra (napr. zrnko piesko, ulomok, kosticka a pod.), alebo boli specificke podmienky (kruhovy pohyb vody v dutimach a pod.). Nahodou v pripade tohto jablcka je skutocnost, ze ma aj stopku.

Po precitani odpovedi Marie Bizubovej som este nakukol do Wikipedie. Silur sa zacal pred 444 milionmi rokov a skoncil pred 416 milionmi rokov. Potom sa zacal devon, ktory sa skoncil pred 359 milionmi rokov. Z popisu tychto geologickych obdobi vyplyva, ze jablcka vtedy este na Zemi nerastli, a ak tak len kamenne. Neexistovali ani sucasne kontinenty. Aj neskory devon bol erou prasliciek.

vb

More information:

Kamene (Prirodne Krasy Slovenska)

Published: 2011-07-13
Updated: 2011-07-13

Categories: - Trips, walks