Panorama.sk in SlovakEN
Weather

The Roads of a Slovak Book - From Proglas to Post-Modernism, Exposition in the Slovak National Museum

The Roads of a Slovak Book - poster

The Slovak National Museum, Vajanskeho Embankment 2 Bratislava
27.2. 2010 - 12.9.2010

The exhibition project studying the origin and the development of Slovak book culture and literature in broader historical context. It offers a comprehensive survey from its beginnings to the present day on more than 300 exhibition items and attractively presented panel texts. (In Slovak, English languages).

It consists of two independent parts which are mutually overlapping.

The first The Roads of a Slovak Book - follows the beginnings, the growth and the high and lows of Slovak book culture in a long historical period.

The second part of the exhibition - From Proglas to Post-Modernism - is devoted to the historical development of original artistic writing in the course of twelve centuries.There will be unique collections of manuscripts and samples of key works by Slovak writers of various period of time. A special attention is given to samples of original book illustrations.

Detail of an initial from the work Biblia Latina (Norimberg 1478) - exhibition SNM

The visitor be able to see the unique parchment codex dating 1594, "Heraldry" (a heraldic codex from 1710), or "The Slovak Ten Commandments in Verse" from 1532. It is a paraphrase of the Christian Ten Commandments and represents the oldest literary relic owned by the Archive of Literature and Arts of the Slovak National Library.

A prominent element of the exhibition is the Glass Mirror Book. it illustrated the idea of the road the Slovak book took. It was designed by the Slovak stage designer Jan Novosedliak.

Guided tours of the exhibition in Slovak, English and Italian are available.

.Send a comment

More information:

Online Bratislava Guide

The Slovak National Museum in Bratislava

Comments to the story

In Slovak

Kolibriky a obri

Na výstave môžete uvidieť aj kolibríka. Knižná kultúra si menom malého živého operenca vypomohla pri označení miniatúrnych knižiek. V starších obdobiach mali prevažne náboženský charakter. Podľa dostupných prameňov prvé kolibríky vznikli v dielni vynálezcu kníhtlače Johanna Gensfliescha Guttenberga už v 15. storočí. Pripomínali dnešnú sériu malých brožúrok nazvaných Ťahák a takisto slúžili študentom. Texty slávneho astronóma Galilea Galileiho vyšli tiež v dvoch miniatúrnych knižkách a jedna z nich má neuveriteľné rozmery 18x13 mm, bola v minulých rokoch predmetom dražby v Anglicku. V Európe je niekoľko klubov vlastníkov kolibríkov. Možno preto, že výstava si nenárokuje na pokrytie celých dejín našej knižnej kultúry, tu nie sú protiklady kolibríkov - čiže knihy väčších rozmerov. Ak by sa niekedy v budúcnosti autori výstavného projektu rozhodli pre obdobnú výstavu, určite by nemali zabudnúť na monumentálnu publikáciu Etnografický atlas Slovenska z vydavateľstva Veda. Rodil sa v 70. a 80. rokoch 20. storočia ako veľkolepý projekt, na ktorom sa podieľali mnohí autori - etnografovia, národopisci a kartografovia. Cieľom atlasu je zobraziť na mapách jednotlivé vybrané javy slovenskej ľudovej kultúry. Má takmer štvorcový formát s polmetrovými stranami.

Eva

Kniha je syntéza poznania a zručnosti

Vystava Cesty slovenskej knihy - Od Proglasu k postmoderne smeruje navstevnika k pramenu vzdelanosti a poznavania. Kniha si urcite taketo vznesene oznacenie zasluzi. No ani zdaleka nejde iba o vznesenost, hoci vitriny so vzacnymi rukopisnymi exemplarmi môzu vyvolavat taketo pocity. Aj ked vystava mapuje dôlezite useky dejin dvanastich storoci vyvinu kniznej kultury na Slovensku a je obratena do minulosti, môze navstevnika upozornit na to, co plati dodnes - ze kniha nie je len cire duchovno, ale ze je syntezou poznania a zrucnosti. Plati to pre stredoveke kodexy, ktore vznikali v klastoroch vdaka majstrom iluminatorom, pre gutenbergovske prvotlace a rovnako aj pre sucasne publikacie s ilustraciami vynikajucej umeleckej kvality a s vycibrenym grafickym prevedenim.

-ib-

Published: 2010-02-26
Updated: 2010-02-26

Categories: - Galleries, Museums, Exhibitions