Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Majstri - Výrobcovia ľudových hudobných nástrojov Slovenska - vypredané

Majstri - obálka

Reprezentačná textovo-obrazová kniha Majstri prináša na 440 farebných stranách fotografie a reportáže o pôvodných, doposiaľ nepublikovaných postupoch výroby ľudových hudobných nástrojov z jednotlivých regiónov Slovenska.

Marian Plavec

Marian Plavec, novinár, fotograf, inštrumentalista a výrobca, v publikácií píše o vyše troch desiatkach najstarších majstrov z jedinečnej generácie výrobcov a hráčov na rôzne ľudové hudobné nástroje. Okrem tvorcov detvianskych fujár v nej predstavuje výrobcov pastierskych píšťal, gájd, husličiek, koncoviek, zvoncov, cimbalov, rífoviek, citár, gajdíc, basičiek, drumblí, kostených píšťal, rohov, korbáčov i bičov, mohutných fujár-trombít a ďalších nástrojov.

Detviansky fujarista a píšťalkár Jozef Rybár - ukážka z knihy Majstri

Súčasťou knihy sú aj doposiaľ nepublikované výpovede hudobných skladateľov Svetozára Stračinu, Tibora Andrašovana, režiséra Karola L. Zachara, Martina Ťapáka, spisovateľa Ladislava Ťažkého, maliarky Sibylly Greinerovej, pedagóga Antona Vranku a ďalších.

Kniha prináša aj mapu Slovenska s vyznačením pôsobísk výrobcov a inštrumentalistov. Obsahuje aj zhrnutie v angličtine.

Ondrej Grieš z Dúbravy - ukážka z knihy Majstri

O knihe napísali, povedali:

Antónia Goldbergerová, novinárka, členka výtvarnej komisie Folklórneho festivalu vo Východnej

Autor do publikácie Majstri vybral tridsaťjeden reportáží o autentických výrobcoch ľudových hudobných nástrojov. Ak popri ich príťažlivom novinárskom spracovaní zdôrazníme aj precíznosť a vytrvalosť spojenú s jeho vedomosťami výrobcu, o výslednej podobe knihy musíme povedať, že sa zrodilo reprezentačné dielo. Autentickosť reportáží Mariana Plavca nadobúda každým dňom trvalejšiu hodnotu viacvrstvového dokumentu o hudobnom živote na Slovensku. Nesie sa v presvedčivom až oslavnom štýle, odrážajúcom potrebný súzvuk tejto mimoriadne hudobne, výrobne aj výtvarne nadanej generácie staviteľov nástrojov s autorom knihy. Práve pre túto jeho pokrvnú spriaznenosť s výrobcami a inštrumentalistami Slovenska sa dielo Majstri mohlo zrodiť v takejto čírej a neopakovateľnej podobe.

Prof. PhDr. Oskár Elschek, DrSc., muzikológ, vysokoškolský profesor

Vzácnosť rukopisu spočíva nielen na sprostredkovaných poznatkoch, ale najmä na ľudových, osobnostných profiloch, desiatke tých skromných, no hlboko znalých majstrov svojho remesla. Oni sú v centre spomienkového, dokumentárneho, ale najmä poeticky štylizovaného obrazu o ich ľudskom a morálnom profile. Vydanie tejto publikácie je bezpochyby nielen činom kultúrno-historickým a národným, ale aj príspevkom do poznania životných osudov vzácnych jednoduchých ľudí, ktorí boli a sú nositeľmi našej kultúry.

Tibor Andrašovan, hudobný skladateľ

Sú to svojím spôsobom objavné reportáže, v ktorých čitateľovi približuje nielen tvorbu, ale aj okolnosti a prostredie, v ktorom tieto hudobné nástroje vznikali a v praxi sa aj používali.

Karol L. Zachar, herec, režisér a pedagóg

Nešanovali ste čas, kým umenie skutočných majstrov jestvovalo v čírej podobe. Kým tí ľudia žili, nosili a chránili to bohatstvo uložené vo svojich pamätiach a dielničkách. Pochodili ste lazy, samoty, kam sa nedostala televízia ani rozhlas. A to je dnes nedoceniteľné...

Ďalšie info:

Fujara - slovenský hudobný fenomén (Umenie fujaristov zaznamenané na CD)

OBJEDNAJTE TU:Order
Majstri - Výrobcovia ľudových hudobných nástrojov - vypredané
Autor: Marian Plavec
Cena: 29.54 EUR
Mierka: 0
Kategória: Ľudová kultúra, folklór
Vydavateľ: Panoráma.sk
Vydanie 1.
Rok vydania: 2003
ISBN: 80-968520-7-8
Počet strán: 440
Tvrdá väzba
Rozmery: 21.50 x 27.00 cm
Nákupné podmienky
Pozrite ďalšie v kategórii
>> Ľudová kultúra, folklór

Vydané: 2006-03-16
Aktualizované: 2006-03-16

Kategórie: - Miestna kultúra, folklór